MDH mamlakatlari uchun XEIning 2024 yil mintaqaviy radioaloqa seminari
2024-yil 15-19 aprel kunlari Ostona shahrida MDH mamlakatlari uchun XEI radioaloqa byurosining yetakchi mutaxassislari ishtirokida mintaqaviy radioaloqa seminari bo‘lib o‘tdi. Seminar Qozog‘iston Respublikasi raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoat vazirligi tomonidan tashkil etildi.
ghfgbdvsdvs.jpg
Seminar doirasida “Spektrdan foydalanishni boshqarishning zamonaviy usullari” mavzusida forum bo‘lib o‘tdi. Ushbu Forum sessiyalarida yer usti keng polosali radio texnologiyasi, uyali aloqa qamrovi sifatini monitoring qilish, sun’iy yo‘ldoshli aloqaning tendensiyalari, texnik jihatlar va muammolar, shuningdek, radiochastotalar bo‘yicha milliy rejalarni ishlab chiqish va spektrdan foydalanishni qayta tashkil etish bo‘yicha taqdimotlar ko‘rib chiqildi.
Seminarning asosiy qismi xalqaro miqyosda chastotalardan foydalanishni boshqarishni tartibga solish asoslari, XEI-R tavsiyalari va yer va kosmik xizmatlar tomonidan spektrdan foydalanish bo‘yicha eng yaxshi tajribalar namunalari, shuningdek xalqaro chastotalar ma’lumot registrida chastota taqdimotlarini  ro‘yhatdan o‘tkazish tartib-qoidalari bilan bog‘liq mavzularni qamrab oldi. Shuningdek, XEI tomonidan radio xizmatlariga chastotalarni ajratish uchun talabnomalar yuborish va texnik ko‘rib chiqish uchun ishlab chiqilgan AKT vositalarining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Aloqa ma’muriyati delegatsiyasi tarkibida “EMMM” DUK mutaxassislari Nadejda Rozikulova – Televideniye va radioeshittirish bo‘limi boshlig‘i va Kudratova Aziza-Radiochastota taqdimotlarini muvofiqlashtirish bo‘limining 1-toifali muhandisi ishtirok etdi.

С 15 по 19 апреля 2024 года в городе Астане прошел Региональный семинар по радиосвязи для стран СНГ, с участием ведущих специалистов Бюро радиосвязи МСЭ. Семинар практикум был организован Министерством цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
В рамках семинара состоялся форум на тему "Современные методы управления использованием спектра". Сессии этого Форума включали в себя презентации на тему Технологии наземной широкополосной радиосвязи, Мониторинг качества покрытия мобильной связи, Тенденции в области спутниковой связи, технические аспекты и проблемы, а также разработка национальных планов в области радиочастот и реорганизация использования спектра.
Основная часть семинара охватывала темы касательно регламентарной основы управления использованием частот на международном уровне, Рекомендации МСЭ-R и примеры передового опыта использования спектра наземными и космическими службами, а также процедуры регистрации частотных присвоений в Международном справочном регистре частот. Ознакомление с инструментами ИКТ, разработанным МСЭ для заявления частотных присвоений радиослужбам и для проведения технического рассмотрения.
На данном мероприятии в составе делегации от АС Республики Узбекистан приняли участие специалисты ГУП «ЦЭМС», Надежда Розыкулова – начальник Отдела телевидения и радиовещания и