10-aprel – O‘zbek tili umumxalq bayrami kunini nishonlash tog‘risidagi qonun qabul qilingan kun mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
2024-yil 5-aprel kuni “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi markaziy apparati bo‘lim va xizmatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar Elektromagnit moslashuv xizmatlari xodimlari uchun “ZOOM” ilovasi orqali seminar tashkil etildi.
dfdvsfsvf.jpg
Mazkur seminar O‘zbekiston Respublikasining 2020-yil 10-apreldagi “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida”gi O‘RQ-615-sonli Qonunining qabul qilingan kuniga bag‘ishlandi.
Bunda O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti dotsenti Yusupova Rahima Kasimovna  ishtirok etdi.
Tadbir tinglovchilariga, bugun o‘zbek tili xalqaro maydonda tarannum etiladigan beqiyos kuchga aylangani, yurtimizda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar jarayonida o‘zbek tilining o‘rni va nufuzi ortib, dunyo sari yuzlangani haqida so‘z bordi.
Bugun millat bilan birga yaralib, shonli tarixning barcha sokin va suronli davrlarini hamnafas bosib oʻtib, xalq dardu quvonchiga sherik boʻlib kelayotgan, Vatan yangligʻ bepoyon va muqaddas, ona kabi moʻtabar va munis, jon kabi yaqin va aziz oʻzbek tilimizning maqom martabasi Oʻzbekiston Respublikasining “O‘zbek tili bayrami kunini belgilash to‘g‘risida”gi Qonuni tufayli yana bir karra yuksaldi va eʼzoz topdi.
Oʻzbek tilimiz dunyodagi qadimiy va boy tillardan biridir, u xalqimiz uchun milliy oʻzlik va mustaqil davlatchilik timsoli, bebaho maʼnaviy boylik, mamlakatimizning siyosiy-ijtimoiy, maʼnaviy-maʼrifiy taraqqiyotida gʻoyat muhim oʻrin egallab kelayotgan buyuk qadriyatdir.
Darhaqiqat, oʻzbek tili bugungi kungacha koʻp ming yillik tarixiy taraqqiyot yoʻlini mardonavor bosib kelmoqda. Oʻrxun-Enasoy yodgorliklaridagi bitiklardan tortib hozirgi davrgacha yaratib kelinayotgan ilmiy, adabiy, maʼnaviy-maʼrifiy manbalar oʻzbek tilining shakllanish va rivojlanish tendensiyalari, adabiy ifodasi, maʼno qatlamlari, lugʻat tarkibi toʻgʻrisida atroflicha va asosli maʼlumotlar bera oladi.

5 апреля 2024 года через платформу «ZOOM» был проведён семинар для сотрудников центрального аппарата ГУП «Центр электромагнитной совместимости», Служб электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан и областей.
Данный семинар был приурочен ко дню принятия Закона Республики Узбекистан «Об установлении дня праздника узбекского языка» №ЗРУ-615 от 10 апреля 2020 года.
В нём принял участие Доцент Узбекского государственного института искусств и культуры Юсупова Рахима Касимовна.
Слушателям мероприятия было рассказано о том, что сегодня возросло место и влияние узбекского языка на международной арене, а также о широкомасштабных реформах, проводимых в нашей стране по развитию государственного языка.
История развития узбекского языка, проходит долгий и тяжёлый путь через тихие и безмолвные периоды своей славной истории, разделяет боль и радость народа, а также нашей безграничной и священной Родины. Необходимо отметить, что благодаря Закону «Об установлении дня праздника узбекского языка» узбекский язык обрел прочную правовую основу и высокий статус.
Наш узбекский язык является одним из древнейших и богатейших языков мира. Для нашего народа узбекский язык является символом национального самосознания и независимой государственности, бесценным духовным богатством, великой ценностью, занимающей исключительно важное место в социально-политическом, а также духовно-просветительском развитии нашей страны.
Узбекский язык как яркий и бесценный продукт многовекового культурного, научно-духовного и художественного мышления, интеллектуального потенциала нашего народа является одним из богатых и древних языков мира, о чём и свидетельствуют надписи на исторических памятниках Урхон-Энасой, которые до настоящего времени могут дать подробные и обоснованные сведения о тенденциях становления и развития узбекского языка.