2022-yil 28-aprel kuni Toshkent shahidagi INHA Universiteti binosida Xalqaro AKT sohasida ayollar kuni munosabati bilan “Raqamli ko‘nikmalarni rivojlantirish – biz nimani taklif qilamiz” mavzusida onlayn-muloqot bo‘lib o‘tdi.
Onlayn-muloqot Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va MDH Xalqaro elektraloqa Ittifoqi mintaqaviy bo‘linmasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Yig‘ilishni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos ochib berdi. Muloqotda MDH bo‘yicha AKT sohasidagi nufuzli tashkilotlarning ayol rahbar xodimlari spikerlik qildilar va AKT sohasida ayollarning rolini oshirish borasida tajriba almashdilar.
MDH Xalqaro elektraloqa Ittifoqi mintaqaviy bo‘linmasi direktori Natalya Mochu, “Intersputnik” Xalqaro kosmik aloqa tashkiloti ijrochi direktori Elina Morozova AKT va STEM ta’limida ayollar uchun qanday imkoniyatlar mavjudligi to‘g‘risida mazmunli suhbat olib bordilar.
“Delatek” agrosektori IT-platformasining asoschisi Dildora Atajanovaning IT sohasiga kirib kelishi va agrosektor bo‘yicha yagona bo‘lgan platformaning yaratilishidagi ishtiroki haqidagi ma’lumotlari yig‘ilish ishtirokchilarida katta qiziqish uyg‘otdi.
Davra suhbatida “Elektromagnit moslashuv markazi” DUKning ayol xodimlari ham ishtirok etdilar. Tadbirga tashrif buyurgan mehmonlar va barcha ishtirokchilarga tashkilotchilar tomonidan ko‘rkam guldastalar va esdalik sovg‘alari taqdim etildi.

28 апреля 2022 года в здании Университета ИНХА в Ташкенте в связи с Международным днем женщин в сфере ИКТ состоялся онлайн-диалог на тему “Развитие цифровых навыков – что мы предлагаем”.
Онлайн-общение организовано совместно с Министерством по развитию информационных технологий и региональным отделением Международного союза электросвязи СНГ.
С вступительной речью выступил первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Олег Пекос. На мероприятии своими содержательными выступлениями приняли участие женщины – руководители авторитетных организаций в сфере ИКТ по всему СНГ и обменялись опытом по повышению роли женщин в сфере ИКТ.
Директор регионального отделения Международного союза электросвязи СНГ Наталья Мочу и исполнительный директор Международной организации космической связи “Интерспутник” Элина Морозова провели содержательную беседу о том, какие возможности доступны женщинам и девочкам в образовании в области ИКТ и STEM.
Большой интерес со стороны участников заседания вызвало выступление основательницы IT-платформы агросектора “Delatek” Дильдоры Атажановой о том, как она пришла в IT-индустрию и как была создана единая платформа по агросектору.
В работе круглого стола приняли участие представительницы ГУП “Центр электромагнитной совместимости”. Всем гостям и участницам организаторы вручили букеты ароматных цветов и памятные подарки.