Andijon viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida korrupsiyaga qarshi kurash masalalariga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi
Joriy yilning 16-fevral kuni korxonada korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishida amalga oshirilayotgan ichki siyosat va tartib-taomillar mazmunini xodimlarga yetkazish, ularning huquqiy ongi va shaxsiy mas’uliyatini yanada oshirish maqsadida davra suhbati tashkil etildi. Tadbir Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha normativ hujjatlar to‘plami (KINH-10) asosida o‘tkazildi.
photo2026-02-1715-49-34.jpg
Muhokamalar davomida korxonaning korrupsiyaga qarshi siyosati, manfaatlar to‘qnashuvini boshqarish tartibi, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni aniqlash va baholash mexanizmlari, shuningdek kelib tushgan murojaatlarni ko‘rib chiqish tartibi yuzasidan batafsil tushuntirishlar berildi. Kontragentlar bilan munosabatlarda shaffoflikni ta’minlash, xizmat vazifalarini bajarishda halollik tamoyillariga qat’iy rioya etish hamda odob-axloq qoidalariga amal qilish muhimligi alohida ta’kidlandi.
Tadbirda 2025-yil 30-dekabrdagi PF-270-sonli Prezident Farmoni mazmuni ham keng yoritilib, unda davlat tashkilotlarida korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan ichki nazorat tizimini kuchaytirish va ochiqlikni ta’minlash ustuvor vazifa etib belgilanganligi qayd etildi. Mazkur hujjat talablaridan kelib chiqib, korxonada profilaktik choralarni izchil davom ettirish hamda nazorat mexanizmlarini yanada takomillashtirish zarurligi ta’kidlandi.
photo2026-02-1715-49-39.jpg
Davra suhbati ochiq muloqot tarzida o‘tib, xodimlar o‘z fikr va takliflarini bildirdilar. Yakunda korrupsiyaning har qanday ko‘rinishiga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish, shaxsiy javobgarlikni kuchaytirish hamda halollik va shaffoflik tamoyillariga og‘ishmay amal qilish muhim ekani yana bir bor qayd etildi.

В Службе электромагнитной совместимости Андижанской области проведён круглый посвящённый вопросам противодействия коррупции
6 февраля текущего года в Службе электромагнитной совместимости Андижанской области был организован круглый стол с участием сотрудников с целью доведения до них содержания внутренних политик и процедур, реализуемых на предприятии в сфере противодействия коррупции, а также повышения их правового сознания и личной ответственности. Мероприятие было проведено на основе нормативного документа предприятия по противодействию коррупции (KINH-10).
photo2026-02-1715-49-34.jpg
В ходе обсуждений были даны подробные разъяснения по антикоррупционной политике предприятия, порядку управления конфликтом интересов, механизмам выявления и оценки коррупционных рисков, а также порядку рассмотрения поступающих обращений. Особо была подчеркнута важность обеспечения прозрачности во взаимоотношениях с контрагентами, строгого соблюдения принципов честности при исполнении служебных обязанностей и следования нормам служебной этики.
В рамках мероприятия также было широко освещено содержание Указа Президента № ПФ-270 от 30 декабря 2025 года, в котором усиление системы внутреннего контроля и обеспечение открытости в государственных организациях определены в качестве приоритетных задач по предупреждению коррупции. Исходя из требований данного документа, была отмечена необходимость последовательного продолжения профилактических мер на предприятии и дальнейшего совершенствования механизмов контроля.
photo2026-02-1715-49-39.jpg
Круглый стол прошёл в формате открытого диалога, в ходе которого сотрудники высказали свои мнения и предложения. В завершение было ещё раз подчеркнуто, что важно формировать принципиально нетерпимое отношение к любым проявлениям коррупции, усиливать личную ответственность, а также неукоснительно соблюдать принципы честности и прозрачности.