Andijon viloyati EMMX xodimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son bilan ro‘yxatga olingan qaroriga muvofiq “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish toʻgʻrisida”  bo‘yicha viloyatdagi vakolatli organlar bilan  o‘zaro hamkorlikda 2026-yilda o‘tkaziladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan  radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida joriy yilning 20-aprel kuni Andijon tumani hududida radiomonitoring o‘tkazildi.
photo2026-04-2416-31-14.jpg
O‘tkazilgan monitoring tadbirlari jarayonida Andijon tumani, “Yangi Andijon shaharchasi”dagi qurulish obyektida radioaloqa vositasidan ruxsatnomasiz noqonuniy ravishda foydalanish holati aniqlandi.
Andijon tumani IIB JXX HPB PI xodimi tomonidan qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha olib qo‘yilgan radioelektron vositalar texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Andijon viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim qilindi.

Сотрудниками Службы Электромагнитной совместимости Андижанской области, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22 декабря 2020 года «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», а также на основании плана мероприятий на 2026 год по взаимодействию c уполномоченными органами Андижанской области с 20 апрель текущего года на территории Андижанского района было проведeно оперативное мероприятие с целью выявления фактов незаконного использования радиоэлектронных средств.
В результате проведённых мониторинговых мероприятий установлено, что на строительном объекте, расположенном в «Yangi Andijon shaharchasi» Андижанского района, незаконно использовалось радиоэлектронное средство без соответствующего разрешения.
По выявленному факту старший инспектор профилактики отдела профилактики правонарушений, службы общественной безопасности ОВД Андижанского района в установленном законодательством порядке предоставил временно изъятые радиоэлектронные средства в Службу электромагнитной совместимости Андижанской области для проведения технической экспертизы.