Andijon viloyati EMMX xodimi hamda Andijon viloyati IIB xodimi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son bilan ro‘yxatga olingan qaroriga muvofiq “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish toʻgʻrisida” viloyatdagi vakolatli organlar bilan o‘zaro hamkorlikda 2026-yilda o‘tkaziladigan chora-tadbirlar rejasiga asosan radioelektron vositalardan noqonuniy ravishda foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida joriy yilning 22-aprel kuni Andijon viloyati Shahrixon tumani hududida radiomonitoring tadbirlari o‘tkazildi.
O‘tkazilgan monitoring tadbirlari jarayonida Shahrixon tumanining Shahrihonshox ko‘chasida joylashgan “YI SHI JIE” kiyim savdo markazida radioelektron vositalaridan ruxsatnomasiz noqonuniy ravishda foydalanish holati aniqlandi.
Shahrixon tumani IIB boshqarmasi xodimi tomonidan radioelektron vositalar qonunchilikda belgilangan tartibda vaqtincha olib qo‘yildi va texnik ekspertizadan o‘tkazish maqsadida Andijon viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatiga taqdim qilindi.

Сотрудниками Службы Электромагнитной совместимости Андижанской области, в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22 декабря 2020 года «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», а также на основании плана мероприятий на 2026 год по взаимодействию c уполномоченными органами Андижанской области с 22 апреля текущего года на территории Шахриханского района Андижанской области было проведено оперативное мероприятие с целью выявления фактов незаконного использования радиоэлектронных средств.
В ходе проведённых мероприятий по радиомониторингу было выявлено, что в торговом центре одежды «YI SHI JIE», расположенном на улице Шахрихоншох в Шахриханском районе осуществлялось незаконное использование радиоэлектронных средств без соответствующего разрешения.
По данному факту сотрудником ОВД Шахриханского района, в установленном законодательством порядке, радиоэлектронные средства были временно изъяты и переданы в Службу электромагнитной совместимости Андижанской области для проведения технической экспертизы.