Raqamli televideniye 20-asrning so‘ngi yillarida analog televideniye o‘rnini bosa boshladi. Analog standartlarda bo‘lgani kabi, raqamli standartlar uchun ham mintaqaviy bo‘linmalar mavjud.
DVB-T va DVBT-T2 standartlari
Dastlab, DVB raqamli eshittirish standarti sun’iy yo‘ldoshli eshittirish uchun yaratilgan, ammo keyinchalik kabel, yer usti va sun’iy yo‘ldoshli mobil eshittirish uchun DVB turlari paydo bo‘ldi. Hozirgi vaqtda DVB standartining quyidagi turlari mavjud:
• DVB-T va DVB-T2 - efirli guruhi, signal oddiy antenna bilan qabul qilinadi
• DVB-C - kabel tarmoqlari uchun eshittirish standarti
• DVB-S va DVB-S2 – sun’iy yo‘ldosh eshittirish standartlari
• DVB-H - mobil qurilmalar uchun sun’iy yo‘ldosh standarti
Ko‘pgina zamonaviy televizor modellari DVB-T va DVB-T2 standartlarini qo‘llab-quvvatlaydi, ya'ni ular oddiy antenna bilan qabul qilingan signalni qayta ishlashga qodir.
DVB-T2 eski DVB-Tdan qanday farq qiladi
Texnik nuqtai nazardan, DVB-T 1 ta transport oqimini uzatadi, 2-avlod standarti esa bir nechta uzatishga qodir. Har bitta shunday oqim multipleksda joylashgan bo‘ladi va fizik qatlam kanalini (PLP) hosil qiladi.
Oddiy qilib aytganda, DVB-T2 va DVB-T o‘rtasidagi asosiy farqlar quyidagilardan iborat:
teleradiokompaniyalarga yuklanganlik kamaygan holda televizion tasvirlarining yuqori sifatliligini;
bitta chastota diapazonidagi kanallar sonining ko‘payishi (ko‘proq telekanallar efirga uzatilishi mumkin);
Standartning ikkinchi turi takomillashtirildi. Teleradioeshittirish tarmog‘ining mumkin bo‘lgan maksimal sig‘imi kengaytirildi va boshqa texnik parametrlar yaxshilandi. Agar biron sababga ko‘ra tyuner DVB signalini qabul qilishga moslashtirilmagan bo‘lsa yoki eski televizor raqamli televizorni umuman qo‘llab-quvvatlamasa nima qilish kerak? Antenna (televizor pristavkasi) bilan raqamli televideniye qabul qilgichni sotib oling. Bu qurilma juda arzon, shuning uchun jiddiy muammolar paydo bo‘lmasligi kerak.
Yangi DVB-T2 va MPEG-4 kanal kodlash texnologiyasining kombinatsiyasi ko‘p dasturli efir teleko‘rsatuvi operatorlari uchun raqamli televideniyaning sifatini sezilarli darajada oshiradi, chunki bu bitta 8 MHz chastota kengligida uzatiladigan dasturlar sonini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi. Bu, ayniqsa, chastota bilan taʼminlashda mavjud qiyinchiliklarni hisobga olgan holda, Oʻzbekiston Respublikasida raqamli eshittirishni joriy etish surʼatlarini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
8 MHz chastota diapazonida MPEG-2/DVB-T kombinatsiyasidan foydalanilganda, standart sifatdagi 9-11 TV dasturlarni yoki 2-3 ta yuqori sifatli dastur paketi uzatilishi mumkin. Shu bilan birga, paketdagi teledasturlarning maksimal soni kontent turiga (yangiliklar, sport, animatsiya, filmlar va boshqalar) va statistik remultiplekslash funksiyasining samaradorligiga bog‘liq. MPEG-4 siqish standarti va DVB-T2 standartidan foydalanganda paketdagi standart ta'rifli dasturlar soni 15-16 tagacha ko‘tariladi.
DVB-C standarti
DVB-C Yevropa raqamli kabel televideniyesi standartidir. Yevropada sotish uchun mo‘ljallangan zamonaviy televizorlarning deyarli barcha modellari tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi. Ushbu standartga ega tyuner kabel televideniyesi provayderlari tomonidan ishlatiladigan signalni to‘g‘ri qayta ishlashga qodir.
DVB-S va DVB-S2 standartlari
Sun’iy yo‘ldosh televideniyesini qanday sozlash kerak? Gap shundaki, DVB-S va DVB-S2 sun’iy yo‘ldosh eshittirish standartlari signallarini qayta ishlash barcha zamonaviy televizorlarda ta’minlanmagan. Agar siz sun’iy yo‘ldosh kanallarini tomosha qilmoqchi bo‘lsangiz, "Tyuner" ustunida qanday parametrlar ko‘rsatilganiga e’tibor bering. Agar S guruhining standartlari ko‘rsatilgan bo‘lsa, sun’iy yo‘ldosh televideniyesini tomosha qilish uchun sizga faqat provayderdan maxsus karta (CAM modulida) va sun’iy yo‘ldosh antennasiga ulanish kerak bo‘ladi. Sun’iy yo‘ldosh telekanallarini o‘zingiz sozlash qiyin bo‘lmaydi. Agar televizor S guruhi standartlarini qo‘llab-quvvatlamasa, sun’iy yo‘ldosh kanallarini tomosha qilish uchun sizga qo‘shimcha ravishda qabul qiluvchi (maxsus pristavka) kerak bo‘ladi.
DVB-S2 standartning takomillashtirilgan turi bo‘lib, texnik jihatdan eskirgan
DVB-S dan farq qiladi. Sun’iy yo‘ldosh televideniyesini ulashda siz kanallarni qabul qilmoqchi bo‘lgan sun’iy yo‘ldoshning signal standartiga e’tibor bering. Texnik parametrlar har doim hujjatlarda ko'rsatilgan.
DVB-H standarti
DVB-H mobil qurilmalar uchun Yevropa televideniye standartidir. Bu DVB-T standartining mantiqiy davomi, lekin statsionar texnologiyada qo‘llanilmaydi. Oddiy televizorning tyuneri bunday signalni qabul qilishga moslasha olmaydi, shuning uchun televizorni tanlashda ushbu standartni texnik xususiyatlarda izlash befoyda. DVB-H signalini uzatish va qabul qilish uchun mobil qurilmada batareya quvvatini tejashga mo‘ljallangan texnologiyalar qo‘llaniladi.

Цифровое телевидение стало вытеснять аналоговое в последние годы 20-го века. Как и в случае с аналоговыми стандартами, для цифровых также существует региональное разделение.
Стандарты DVB-T и DVBT-2
Первоначально стандарт цифрового вещания DVB был создан для спутникового вещания, но позднее появились версии DVB для кабельного, эфирного и позднее для спутникового мобильного вещания. Сейчас существуют следующие варианты стандарта DVB.
DVB-T и DVB-T2 – эфирная группа, сигнал принимается обычной антенной
DVB-C – стандарт вещания для кабельных сетей
DVB-S и DVB-S2 – спутниковые стандарты вещания
DVB-H – спутниковый стандарт для мобильных устройств
Большинство современных моделей телевизоров поддерживают стандарты DVB-T и DVB-T2, то есть способны обрабатывать сигнал, который принимается обычной антенной.
Чем DVB-T2 отличается от устаревшего DVB-T
Говоря техническим языком, DVB-T транслировал 1 транспортный поток, тогда как стандарт 2-го поколения способен передавать несколько. Каждый такой поток, размещаясь в так называемом мультиплексе, формирует канал физического уровня (PLP).
Переводя на простой язык, главные отличия DVB-T2 от DVB-T заключаются в следующем:
повышенная четкость ТВ-изображения при сниженной нагрузке на телевещателей;
увеличенное число каналов в рамках одного частотного диапазона (можно транслировать больше телеканалов);
Вторая версия стандарта является усовершенствованной. Расширена максимально возможная ёмкость сети вещания и улучшены другие технические параметры. Что делать, если тюнер по каким-то причинам не адаптирован под приём сигнала DVB или старый телевизор вовсе не поддерживает цифровое телевидение? Купить приёмник цифрового TV с антенным выходом (тв-приставку). Стоит он недорого, поэтому серьёзных проблем возникнуть не должно.
Сочетание новой технологии канального кодирования DVB-T2 и MPEG-4 существенно повышает привлекательность цифрового ТВ для операторов многопрограммного эфирного ТВ-вещания, так как это позволяет значительно увеличить количество передаваемых программ в одном частотном канале шириной 8 МГц. Это особенно важно для увеличения темпов внедрения в Республики Узбекистан цифрового эфирного вещания, учитывая существующие трудности с частотным обеспечением.
При применении комбинации MPEG-2/DVB-T в полосе частот 8 МГц можно передать пакет из 9–11 ТВ-программ стандартной четкости или 2–3 программ высокой четкости. При этом максимальное количество ТВ-программ в пакете зависит от типа контента (новости, спорт, анимация, фильмы и др.) и от эффективности применения функции статистического ремультиплексирования. При использовании стандарта компрессии MPEG-4 и стандарта DVB-T2 количество программ стандартной четкости в пакете увеличивается до 15–16.
Стандарт DVB-С
DVB-C – это европейский цифровой стандарт кабельного телевидения. Поддерживается почти всеми моделями современных телевизоров предназначенных для реализации в Европе. Тюнер с этим стандартом способен корректно обрабатывать сигнал, который используют провайдеры кабельного телевидения.
Стандарты DVB-S и DVB-S2
Как настроить спутниковое TB? Дело в том, что обработка сигналов спутниковых стандартов вещания DVB-S и DVB-S2 предусмотрена не во всех современных телевизорах. Если вы намерены смотреть спутниковые каналы, обращайте внимание, какие параметры указаны в графе «Тюнер». Если указаны стандарты группы S, значит, для просмотра спутникового телевидения вам понадобится только специальная карта от провайдера (в CAM-модуль) и подключение к спутниковой тарелке. Настроить каналы спутникового TВ самому будет нетрудно. Если телевизор стандарты группы S не поддерживает, значит, для просмотра спутниковых каналов дополнительно понадобится ресивер (специальная приставка).
DVB-S2 – усовершенствованная версия стандарта, технически отличается от устаревшего DVB-S. При подключении спутникового телевидения обращайте внимание на стандарт сигнала спутника, с которого вы собираетесь принимать каналы. Технические параметры всегда указаны в документации.
Стандарт DVB-H
DVB-H – европейский стандарт телевидения для мобильных устройств. Является логическим продолжением стандарта DVB-T, однако в стационарной технике не используется. Тюнер обычного телевизора вряд ли будет адаптирован к приёму такого сигнала, поэтому искать в технических характеристиках при выборе телевизора этот стандарт бесполезно. Для трансляции и приёма сигнала DVB-H используются технологии, которые призваны экономить заряд батареи мобильного устройства.