Dubayda bo‘lib o‘tayotgan World Governments Summit xalqaro forumida O‘zbekiston delegatsiyasi ishtirok etmoqda
Joriy yilning 11–13-fevral kunlari Arab Amirliklarining Dubay shahrida bo‘lib o‘tayotgan Butunjahon hukumati sammiti (World Government Summit) xalqaro anjumanida O‘zbekiston delegatsiyasi qatnashmoqda.
Mazkur anjuman hukumatlar, xalqaro tashkilotlar va xususiy sektor rahbarlari, davlat arboblari hamda soha ekspertlari ishtirokida davlat boshqaruvi va davlat xizmatining rivojlanish istiqbollari, iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishda sun’iy intellektning o‘rni, davlat boshqaruvidagi muammolarga innovatsion yechimlar yuzasidan takliflar ishlab chiqishga qaratilgan.
Ushbu anjumanda Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etdi hamda anjuman doirasida tashkil etilgan “Is the World Ready for the Next Wave of Digital Disruption?” (Dunyo raqamli inqilobning yangi to‘lqiniga tayyormi?) sessiyasida nutq so'zladi.
Ushbu sessiyada butun dunyo bo‘ylab hukumatlarning texnologiyalar yordamida innovatsiyalarni rivojlantirish, davlat xizmatlarini yaxshilash va barqaror jamiyatlar yaratish borasidagi yondashuvlar muhokama qilindi.
Panelda muvaffaqiyatli tajribalar, hamkorlik yondashuvlari va muammolarni bartaraf etish bo‘yicha strategiyalar tahlil qilinib, bu jarayonda raqamli boshqaruvning transformatsion imkoniyatlari va barqaror rivojlanish yo‘lida raqamli texnologiyalarning roliga e’tibor qaratildi.
Ma'lumot uchun: Butunjahon hukumati sammiti 2013-yildan beri har yili BAA vitse-prezidenti va Bosh vaziri Shayx Muhammad bin Rashid Ol Maktum shafeligida o‘tkazib kelinadi.

Делегация Узбекистана принимает участие во Всемирном правительственном саммите — международной конференции, проходящей в Дубае (Объединённые Арабские Эмираты) с 11 по 13 февраля.
Форум объединяет глав правительств, представителей международных организаций и частного сектора, государственных деятелей и отраслевых экспертов с целью обсуждения перспектив развития государственного управления, роли искусственного интеллекта в экономике и социальной сфере, а также инновационных решений в управленческих процессах.
В работе саммита принимает участие министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов. В рамках форума организована сессия «Готов ли мир к следующей волне цифровой революции?», посвящённая глобальным подходам к внедрению инноваций, совершенствованию государственных услуг и формированию устойчивых обществ с использованием передовых технологий.
Эксперты обсудили успешные практики, совместные стратегии и эффективные решения в области цифрового управления, уделив особое внимание его трансформационному потенциалу для устойчивого развития.
Для информации: Всемирный правительственный саммит проводится ежегодно с 2013 года под патронажем шейха Мухаммеда бин Рашида Аль Мактума, вице-президента и премьер-министра ОАЭ.