Toshkent shahridagi Inha universitetida RIPE NCC mintaqaviy Internet reestri tomonidan ICANN korporatsiyasi bilan hamkorlikda va Toshkent shahridagi Inha universiteti ma’muriyati ko‘magida tashkil etilgan Internetni o‘lchash kuni bo‘lib o‘tdi.
Internetni oʻlchash kuni Sharqiy va Markaziy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlarida toʻrtinchi yil oʻtkazilayotgan bir qator tadbirlardir.
Tadbirda tarmoqning barqaror rivojlanishi va ishlashini ta’minlash, uning sifati va xavfsizligini oshirish, xususan, domen nomlari, IP manzillar, marshrutlash muammolari va internetga ulanishni ta’minlash maqsadida internet tadqiqotlarini ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Qayd etish joizki, mazkur tashabbus 2023-yilda “RIPE” MKM va O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda “O‘zbektelekom” kompaniyasi o‘rtasida imzolangan hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum doirasida amalga oshirilmoqda.

В Университете Инха в Ташкенте прошел День измерений интернета, организованный региональной интернет-регистратурой RIPE NCC совместно с корпорацией ICANN и при поддержке администрации университета Инха в Ташкенте.
День измерений интернета – это серия мероприятий, которая проходит уже четвертый год в странах Восточной и Центральной Европы, Кавказа и Центральной Азии.
Дискуссии на мероприятии были посвящены продвижению исследований интернета для обеспечения стабильного развития и работы сети, повышения ее качества и безопасности, в частности доменных имен, IP-адресов, вопросов маршрутизации и связности интернета.
Отметим, что данная инициатива реализуется в рамках Меморандума о сотрудничестве, подписанного между RIPE NCC и Министерством Цифровых Технологий Республики Узбекистан, а также компанией Узбектелеком в 2023 году.