Diqqat, e’lon! O‘zbekiston Respublikasi aholisi va mehmonlari diqqatiga!
O‘zbekiston Respublikasining amaldagi qonunchiligiga muvofiq, “Elektromagnit moslashuv markazi” davlat unitar korxonasi (“EMMM” DUK) ogohlantiradi: mamlakat hududiga ruxsatnomasiz olib kirilayotgan, sotilayotgan hamda ishlatilayotgan radioelektron vositalari (barcha turdagi radiouzatish vositalari) o‘rnatilgan tartibda musodara qilinishini hamda ushbu qurilmalarni olib kirishni amalga oshirgan shaxslarga nisbatan ma’muriy javobgarlik choralari ko‘rilishini ma’lum qiladi.
Radioelektron vositalarni respublika hududiga olib kirish istagida bo‘lgan jismoniy va yuridik shaxslarga “EMMM” DUK va uning viloyatlardagi bo‘linmalaridan ruxsatnoma rasmiylashtirishingizni so‘raymiz.
Shu bilan birga, “EMMM” DUK turli diapazonlardagi radioaloqa vositalariga, televideniye va radioeshittirish dasturlari qabuliga ta’sir etuvchi radioxalaqitlarni bartaraf etish uchun jismoniy va yuridik shaxslardan buyurtmalarni elektron ko‘rinishda Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali qabul qiladi.
Radioxalaqitlarni bartaraf etish ishlari O‘zbekiston Respublikasining 1998-yil 25-dekabrdagi 725-I-sonli “Radiochastota spektri to‘g‘risida”gi Qonuni hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida”gi 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli Qarorining 3-ilovasi “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), olib kirish, ulardan foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etish hamda radioxalaqitlarni bartaraf etishda vazirliklar va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida”gi Nizomi asosida amalga oshirilishini ma’lum qilamiz.

В соответствии с действующим законодательством Республики Узбекистан Государственное унитарное предприятие “Центр электромагнитной совместимости” (ГУП “ЦЭМС”) предупреждает: о конфискации в установленном порядке радиоэлектронных средств (средств радиопередачи всех видов), ввозимых, реализуемых и используемых на территории страны без разрешения, и о принятии мер административной ответственности в отношении лиц, осуществивших ввоз этих устройств.
Физическим и юридическим лицам, желающим ввезти радиоэлектронные средства на территорию республики, просим оформить разрешение в ГУП “ЦЭМС” и его областных отделениях.
При этом ГУП “ЦЭМС” принимает заявки от физических и юридических лиц в электронном виде через Единый портал интерактивных государственных услуг для устранения радиопомех, влияющих на средства радиосвязи различных диапазонов, прием телевизионных и радиовещательных программ.
Работы по устранению радиопомех будут проводиться на основании Закона Республики Узбекистан от 25 декабря 1998 года №725-I “О радиочастотном спектре” и Приложения 3 к Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года “801 “О разрешении в области использования радиочастотного спектра и регулировании использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств” “Об организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), продажи и (или) установки (строительства), ввоза, использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также о взаимодействии министерств и ведомств в устранении радиопомех”.