“E-KON” xalqaro tanlovda yilning eng yaxshi loyihasi deb topildi
Xalqaro professional IT hamjamiyati Global CIO tomonidan tashkil etilgan xalqaro tanlovda “O‘zbekneftgaz” AJ tomonidan amalga oshirilgan “E-KON” loyihasi yoqilg‘i energetika sohasidagi “Yilning eng yaxshi loyihasi” deb e’lon qilindi.
Bu natija O‘zbekistonning raqamli transformatsiya sohasidagi erishgan yutuqlaridan biri sifatida tarixga kirdi va mamlakatning nafaqat ichki, balki xalqaro maydondagi nufuzini yanada mustahkamladi.
Ushbu loyiha davlatimiz rahbarining “Raqamli O‘zbekiston - 2030 strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoniga muvofiq amalga oshirilayotgan muhim islohotlardan biri hisoblanadi. Uning asosiy maqsadi “O‘zbekneftgaz” AJ tasarrufidagi konlarni raqamlashtirish orqali samaradorlikni oshirishdan iborat.
Loyiha doirasida shu kunga qadar “E-KON” axborot tizimi ishlab chiqilib, amaliyotga tatbiq qilindi. Jamiyat tasarrufidagi neft va gaz qazib chiqarish boshqarmalarida umumiy hisobda 80ta gazni tayyorlash qurilmasi qurib bitkazildi. Buning natijasida quduqlardan qazib chiqarilayotgan tabiiy gaz parametrlarini real vaqt rejimida onlayn nazorat qilish hamda zarur bo‘lganda favqulodda choralar ko‘rish imkoni yaratildi.
“Global CIO” xalqaro tanlovi har yili dunyoning eng ilg‘or va samarali IT loyihalarini aniqlash, ularni keng ommaga tanishtirish maqsadida o‘tkaziladi. Unda texnologik sohadagi eng yaxshi amaliyotlar, innovasion qarorlar va raqamli transformatsiya loyihalari saralanib, xalqaro miqyosda e’tirof etiladi.
2024 yilda tanlovga 30 dan ortiq davlatdan jami 129 ta loyiha taqdim etilgan. Muhokamalarda 500 dan ortiq IT-menejer ishtirok etgan. Gʻoliblar orasida O‘zbekiston, Xitoy, Braziliya, Hindiston, Pokiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Belarus, Malayziya, Turkiya, AQSHning nufuzli kompaniyalari joy olgan.
Yana bir quvonchli jihati, “O‘zbekneftgaz” AJ Axborot kommunikatsiya texnologiyalari departamenti boshlig‘i Norqulov In’om Eshmirzayevich, xalqaro Global CIO professional IT hamjamiyatida dunyoning eng faol IT liderlar qatoriga kiritildi.

«E-KON» признан лучшим проектом года на международном конкурсе
На международном конкурсе, организованном международным профессиональным IT-сообществом Global CIO, проект «E-KON», реализованный АО «Узбекнефтегаз», был признан «Лучшим проектом года» в топливно-энергетическом секторе. Этот результат вошел в историю как одно из достижений Узбекистана в области цифровой трансформации и еще больше укрепил авторитет страны не только на внутренней, но и на международной арене.
Данный проект является одной из важных реформ, реализуемых в соответствии с Указом Главы нашего государства «Об утверждении Стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» и мерах по ее эффективной реализации». Основной целью проекта является повышение эффективности за счет цифровизации месторождений, находящихся в ведении АО «Узбекнефтегаз».
На сегодняшний день в рамках проекта разработана и внедрена в практику информационная система «E-KON». В нефтегазодобывающих управлениях, находящихся в ведении Общества, завершено строительство всего 80 установок по подготовке газа. В результате создана возможность онлайн-мониторинга параметров природного газа добываемого из скважин в режиме реального времени, и при необходимости принимаются экстренные меры.
Международный конкурс «Global CIO» проводится ежегодно с целью выявления и ознакомления широкой общественности с самыми передовыми и эффективными IT-проектами в мире. В нем оцениваются и получают международное признание лучшие практики технологического сектора, инновационные решения и проекты цифровой трансформации.
В 2024 году на конкурс было представлено всего 129 проектов из более чем 30 стран. В обсуждениях приняли участие более 500 IT-менеджеров. Среди победителей были престижные компании Узбекистана, Китая, Бразилии, Индии, Пакистана, Казахстана, Кыргызстана, Беларуси, Малайзии, Турции, США.
Еще одним отрадным моментом является то, что руководитель Департамента информационно-коммуникационных технологий АО «Узбекнефтегаз» Норкулов Инъом Эшмирзаевич был включен в число самых активных мировых IT-лидеров мира в международном профессиональном IT-сообществе Global CIO.