Farg‘ona viloyatida jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” gi 801-sonli Qaroriga binoan Farg‘ona viloyati hududida radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotish, o‘rnatish, xorijdan olib kirish hamda foydalanish tartibi to‘g‘risidagi Nizom talablariga rioya qilmaslik holatlari ko‘payib bormoqda. Ushbu holatlarni kamaytirish maqsadida Farg‘ona viloyati Davlat Xavfsizlik Xizmati Boshqarmasi, Farg‘ona viloyati IIB JXX XPB bo‘limi, Farg‘ona viloyati “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasi Farg‘ona viloyati hududiy bo‘limi va Elektromagnit moslashuv xizmati tezkor xodimlari bilan hamkorlikda Farg‘ona shahar hududida tezkor tadbir o‘tkazildi. O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida quyidagilar aniqlandi:
Farg‘ona shahri Joydam MFY Jomiy ko‘cha 56-uyda joylashgan oshxonada noqonuniy ravishda umumiy 8 dona, 4 dona BAOFENG BF-888S, 2 dona BAOFENG BF-999S, 2 dona BAOFENG C-6 rusumli ratsiyadan foydalanib kelinayotganligi aniqlandi.
Farg‘ona shahar, Yuksalish ko‘chasi 104-uyda joylashgan oshxonada YTT X.G. tomonidan noqonuniy ravishda umumiy 2 dona BAOFENG BF-888S rusumli ratsiyalardan foydalanib kelinayotganligi aniqlandi.
Farg‘ona shahar, Yangi yo‘l MFY hududida fuqaro G. A. tomonidan noqonuniy ravishda 5 dona BAOFENG BF-888S rusumli ratsiyalardan noqonuniy foydalanib kelinayotganligi aniqlandi.
O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida aniqlangan barcha ratsiyalar IIB JXX XPB tomonidan musodara qilindi va qonunchilikda ko‘rsatilgan tartibda choralar ko‘rish va ma’muriy javobgarlik masalasini hal etish uchun “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasi Farg‘ona viloyati hududiy bo‘limiga yuboriladi.

На территории Ферганской области участились случаи несоблюдения требований Положения о порядке реализации, установки, ввоза из-за границы и эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 801 от 22 декабря 2020 года «Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств».
В целях сокращения подобных правонарушений оперативные сотрудники Управления Службы государственной безопасности по Ферганской области, Отдела УВД УПП Ферганской области, Территориального отдела Инспекции “Узкомназорат” по Ферганской области и Службы электромагнитной совместимости провели совместное оперативное мероприятие на территории города Ферганы.
В ходе проведенного оперативного мероприятия было установлено следующее:
В одном из заведений общественного питания, расположенном в городе Фергане, зафиксирован факт незаконного использования 8 радиостанций, а именно: 4 радиостанций BAOFENG BF-888S, 2 радиостанций BAOFENG BF-999S и 2 радиостанций BAOFENG C-6.
Также в одном из заведений общественного питания, расположенном по улице Юксалиш в городе Фергане, в ходе радиомониторинга выявлен факт незаконного использования 2 радиостанций типа BAOFENG BF-888S.
Также было установлено, что в городе Фергане в махале “Янги йул” гражданином Г. А. незаконно используются радиостанции (рации) марки BAOFENG BF-888S в количестве 5 (пяти) штук. Радиостанции изъяты сотрудниками УВД города Фергане.
В ходе проведенного оперативного мероприятия все выявленные рации были изъяты сотрудниками Отделом службы общественной безопасности УВД. Собранные в отношении вышеуказанных граждан материалы направлены в Ферганский территориальный отдел Инспекции “Узкомназорат” для принятия мер в установленном законодательством порядке и решения вопроса о привлечении к административной ответственности. Незнание закона не освобождает от ответственности.