Farg‘ona shahrida navbatdagi tezkor qidiruv tadbiri o‘tkazildi
So‘ngi yillarda jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi “Radiochastota spektridan foydalanish sohasida ruxsat etish hamda radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalardan foydalanishni tartibga solish to‘g‘risida” gi 801-sonli Qaroriga binoan Farg‘ona viloyati hududida radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni sotish, o‘rnatish, xorijdan olib kirish hamda foydalanish tartibi to‘g‘risidagi Nizom talablariga rioya qilmaslik holatlari ko‘payib bormoqda. Ushbu holatlarni kamaytirish maqsadida Farg‘ona viloyati Davlat Xavfsizlik Xizmati Boshqarmasi, Farg‘ona viloyati IIB JXX XPB bo‘limi, Farg‘ona viloyati “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasi Farg‘ona viloyati hududiy bo‘limi va Elektromagnit moslashuv xizmati tezkor xodimlari bilan hamkorlikda Marg‘ilon shahar va Qo‘shtepa tuman hududida tezkor tadbir o‘tkazildi. O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida quyidagilar aniqlandi:
Marg‘ilon shahri “Pichoqchi” MFY hududidagi “TRZ” savdo markazida joylashgan “OMADNUR ULGURJI FAYZ” MChJ rahbari A.R.Abdurasulov tomonidan tegishli ruxsatnomalarsiz noqonuniy ravishda 2 dona “BAOFENG 888S” rusumli ratsiyadan foydalanib kelinayotganligi aniqlandi.
photo2026-08-2417-35-09.jpg
photo2026-08-2417-35-15.jpg
Marg‘ilon shahri “Tuyagum” MFY hududidagi 11-sonli maktabgacha ta’lim muassasasi xodimi O.A.Saidaliyev tomonidan tegishli ruxsatnomalarsiz noqonuniy ravishda 4 dona “BAOFENG 888S” hamda 2 dona “BAOFENG 999” rusumli ratsiyalardan foydalanib kelinayotganligi aniqlandi.
photo2026-08-2417-35-19.jpg
photo2026-08-2417-35-25.jpg
Qo‘shtepa tumani “Qo‘shtepa” MFY hududidagi 18-sonli maktabgacha ta’lim muassasasi xodimi D.S.Yusupova tomonidan tegishli ruxsatnomalarsiz noqonuniy ravishda 15 dona “BAOFENG 888S” rusumli ratsiyalardan foydalanib kelinayotganligi aniqlandi.
photo2026-08-2417-35-30.jpg
photo2026-08-2417-35-35.jpg
O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida aniqlangan barcha ratsiyalar IIB JXX XPB tomonidan musodara qilindi va qonunchilikda ko‘rsatilgan tartibda tegishli jazolar qo‘llanilishi uchun fuqarolar hujjatlar to‘plami yuqorida ko‘rsatilgan fuqarolarga nisbatan to‘plangan hujjatlar qonunchilikda belgilangan tartibda choralar ko‘rish va ma’muriy javobgarlik masalasini hal etish uchun “O‘zkomnazorat” Inspeksiyasi Farg‘ona viloyati hududiy bo‘limiga yuboriladi.

В последние годы со стороны физических и юридических лиц участились случаи нарушения требований Положения о порядке реализации, установки, ввоза из-за границы и эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Ферганской области соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года № 801 “Об упорядочении выдачи разрешений на использование радиочастотного спектра, а также использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств ”.
В целях пресечения подобных правонарушений сотрудники Управления Службы государственной безопасности по Ферганской области, Отдела службы общественной безопасности УВД Ферганской области, Ферганского территориального отдела Инспекции “Узкомназорат” и Службы электромагнитной совместимости провели совместный оперативный рейд на территории города Маргилана и Куштепинского района.
В ходе проведенного оперативного мероприятия было выявлены:
Руководитель ООО “OMADNUR ULGURJI FAYZ” Абдурасулов А. Р. незаконно, без получения соответствующих разрешительных документов, использовал 2 рации марки “BAOFENG 888S” в торговом центре “TRZ”, расположенном на территории МСГ “Пичокчи” города Маргилана.
Сотрудник дошкольной образовательной организации № 11, расположенной на территории МСГ “Туягум” города Маргилана, Саидалиев О. А. незаконно, без получения соответствующих разрешительных документов, использовал 4 рации марки “BAOFENG 888S” и 2 рации марки “BAOFENG 999”.
Сотрудник дошкольной образовательной организации № 18, расположенной на территории МСГ “Куштепа” Куштепинского района, Юсупова Д. С. незаконно, без получения соответствующих разрешительных документов, использовала 15 раций марки “BAOFENG 888S”.
В ходе проведенного оперативного мероприятия все выявленные рации были изъяты сотрудниками Отдела службы общественной безопасности УВД. Собранные в отношении вышеуказанных граждан материалы направлены в Ферганский территориальный отдел Инспекции “Узкомназорат” для принятия мер в установленном законодательством порядке и решения вопроса о привлечении к административной ответственности.