Davlat tili – bu millatning ruhidir
Bugun millat bilan yaralib, shonli tariximizning barcha sokin va suronli davrlarini millat bilan hamnafas bosib o‘tib, millat dardu quvonchiga sherik bo‘lib kelayotgan O‘zbek tilining nufuzi Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan qabul qilingan 4-oktabr 2019-yildagi “O‘zbekiston Respublikasining “Davlat tili haqida”gi Qonuni qabul qilinganining o‘ttiz yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi PQ-4479-sonli Qarori bilan yana bir karra yuksaldi.
Ushbu qarorda “Dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri bo‘lgan o‘zbek tili xalqimiz uchun milliy o‘zlik va mustaqil davlatchiligimiz timsoli, bebaho ma’naviy boylik, mamlakatimizning siyosiy-ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy taraqqiyotida g‘oyat muhim o‘rin egallab kelayotgan buyuk qadriyat” ekani alohida ta’kidlangan.
O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kun – 21-oktabr sanasini “O‘zbek tili bayrami kuni” deb e’lon qilindi.
Muhtaram yurtboshimiz 2019-yil 21-oktabr kuni o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining o‘ttiz yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimda ona tilimizning davlat va jamiyat hayotidagi ta’siri va mavqeyini yanada oshirish, “Davlat tili haqida”gi Qonunni bugungi kun talablaridan kelib chiqib takomillashtirish zarurligini ta’kidladilar.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tuzilmasida Davlat tilini rivojlantirish departamenti tashkil etildi.
Davlat tilini rivojlantirish, davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishi ustidan monitoringni amalga oshirish, ushbu sohada jamoatchilik nazoratining samarali shakllarini joriy etish, davlat organlari va tashkilotlari, jumladan, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining davlat tilini rivojlantirish, davlat tili to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishi ustidan davlat nazoratini tashkil qilish bo‘yicha faoliyatini muvofiqlashtirish, o‘zbek tilining yozma nutqi me’yor va qoidalarini ishlab chiqish bo‘yicha hamda lotin yozuviga asoslangan o‘zbek alifbosini to‘liq joriy etish borasidagi ishlarni jadallashtirish, davlat tilini rivojlantirish bo‘yicha dasturlar va “Yo‘l xaritalari”ni ishlab chiqish, ularning amalga oshirilishini nazorat qilish, shuningdek, “O‘zbek tili bayrami kuni”ni nishonlash bo‘yicha ishlarni muvofiqlashtirish, ilmiy asoslangan yangi so‘z va atamalarni iste’molga kiritish, zamonaviy atamalarning o‘zbekona muqobillarini yaratish va bir xilda qo‘llanishini ta’minlash, geografik va boshqa toponimik obyektlarga qonun hujjatlariga muvofiq nom berilishi borasidagi faoliyatni monitoring qilish va muvofiqlashtirish kabi bir qator vazifalar Davlat tilini rivojlantirish departamentining vazifalari qilib belgilandi.
Xulosa shuki, yurtimizdagi har bir idora-tashkilot rahbari Davlat tiliga e’tiborni muqaddas mustaqilligimizga bo‘lgan e’tibor ekanligini yurakdan chuqur anglashi hamda samarali amaliy ishlari bilan o‘z hissasini qo‘shmog‘i-muhtaram Prezidentimiz tomonidan Davlat tilimizning nufuzini oshirish borasida qabul qilayotgan qonun-hujjatlarining  amaliy  ifodasi bo‘lib xizmat qiladi.

Государственный язык – это душа нации
Сегодня авторитет узбекского языка, рожденного вместе с народом, прошедшего через все спокойные и бурные периоды нашей славной истории и разделившего радости и горести народа, снова получил широкое признание благодаря Постановлению № PQ-4479 Президента Шавката Мирзиёева.
В постановлении подчеркивается, что «узбекский язык, один из древнейших и богатейших языков мира, является символом национального самосознания и независимой государственности, бесценным духовным богатством, большой ценностью для нашего народа, играющей важную роль в социально-политическом и духовно-просветительском развитии нашей страны».
21 октября был объявлен Днем узбекского языка, в этот день узбекскому языку присвоен статус государственного языка.
21 октября 2019 года на торжественной церемонии, посвященной тридцатилетию статуса узбекского языка как государственного лишнее слово, глава государства подчеркнул необходимость дальнейшего повышения влияния и статуса родного языка в жизни государства и общества.
Также в составе Кабинета Министров Республики Узбекистан создан Департамент развития государственного языка.
Ряд задач, таких как развитие государственного языка, осуществление мониторинга за соблюдением законодательства о государственном языке, внедрение эффективных форм общественного контроля в этой сфере, координация деятельности государственных органов и организаций, в том числе органов исполнительной власти на местах, по развитию государственного языка, организация государственного контроля за соблюдением законодательства о государственном языке, ускорение работы по разработке норм и правил письменной речи узбекского языка и по полному внедрению узбекского алфавита на основе латиницы, разработка программ и “Дорожных карт” по развитию государственного языка, контроль за их реализацией, а также координация работы по празднованию “Дня узбекского языка”, разработка научно обоснованных и новых нормативно-правовых актов по развитию узбекского языка, внедрение в употребление слов и терминов, создание и единообразное использование узбекских альтернатив современным терминам, мониторинг и координация деятельности по присвоению названий географическим и другим топонимическим объектам в соответствии с законодательством, были определены в качестве задач Департамента по развитию государственного языка.
Вывод заключается в том, что глубокое понимание руководителем каждого ведомства и организации нашей страны того, что внимание к государственному языку-это внимание к нашей священной независимости, а внесение им своего вклада в виде эффективной организации работы, служит практическим выражением, принимаемых уважаемым Президентом законов и актов, направленных на повышение авторитета нашего государственного языка.