IOI 2026: Telegram 235 nafar g‘olib uchun maxsus raqamli sovrinlar taqdim etadi
Bugun Toshkent shahrida 38-Xalqaro informatika olimpiadasi — IOI 2026 o‘z ishini boshladi. Dunyoning turli mamlakatlaridan eng iqtidorli yosh dasturchilarni jamlagan nufuzli musobaqa O‘zbekiston tarixida ilk bor mamlakatimizda o‘tkazilmoqda.
Telegram asoschisi Pavel Durov o‘z kanalida IOI 2026 Toshkentda boshlanayotganini qayd etib, Telegram jamoasining ko‘plab a’zolari ham avval ushbu olimpiadada medallarni qo‘lga kiritganini ta’kidladi.
Yosh dasturchilarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida Telegram IOI 2026ning 235 nafar g‘olibiga “Algorithm Cups” nomli eksklyuziv raqamli kolleksiyalarni taqdim etadi. Ularning umumiy qiymati kamida 117 ming AQSH dollarini tashkil etadi.
Pavel Durov, shuningdek, informatika olimpiadasining O‘zbekistonda o‘tkazilishini alohida ramziy ahamiyatga ega deb baholab, al-Xorazmiy — algebra asoschilaridan biri va “algoritm” atamasiga asos bo‘lgan alloma nomini tilga oldi.

IOI 2026: Telegram вручит специальные цифровые награды 235 победителям
Сегодня в Ташкенте стартовала 38-я Международная олимпиада по информатике — IOI 2026. Престижное соревнование, объединившее талантливых молодых программистов из разных стран мира, впервые проходит в истории Узбекистана.
Основатель Telegram Павел Дуров в своем канале отметил, что IOI 2026 стартует в Ташкенте, а многие члены команды Telegram в свое время также становились медалистами этой олимпиады.
В поддержку молодых программистов Telegram вручит 235 победителям IOI 2026 эксклюзивные цифровые коллекционные предметы «Algorithm Cups». Их общая стоимость составит не менее 117 тысяч долларов США.
Павел Дуров также отметил особое символическое значение проведения олимпиады в Узбекистане, упомянув аль-Хорезми — одного из основоположников алгебры и ученого, чье имя стало основой для термина «алгоритм».