Ochiq murojaatlar portali va Davlat statistika qo‘mitasi rasmiy sayti Markaziy Osiyoda yagona bo‘lib dunyodagi ochiq axborot portallar ro‘yxatiga kiritildi
“Data.gov.uz” ochiq murojaatlar portali hamda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasining rasmiy veb-sayti “stat.uz” DataPortals.org ekspertlari tomonidan Dunyodagi axborot portallar ro‘yxatiga kiritildi.
Ta’kidlash kerakki, O‘zbekiston mazkur ro‘yxatga ikkita ochiq ma’lumotlar manbalari bilan Markaziy Osiyoda yagona davlat sifatida kiritildi.
DataPortals.org — dunyodagi ochiq axborot portallar eng to‘liq ro‘yxati bo‘lib, ochiq ma’lumotlar bo‘yicha jahondagi yetakchi ekspertlar tomonidan olib boriladi. Hozirgi kunda DataPortals.org to‘liq ro‘yxatiga dunyodagi 589 ta axborot portallari kiritilgan.
IT-Park TUZ Ventures bilan hamkorlikda so‘rovnoma tashkil qildi
Mazkur so‘rovnomani o‘tkazish asosiy maqsadi — O‘zbekiston texnologik bozorini, jumladan startap bozorini o‘rganishdan iboratdir. So‘rovnamaning natijalari joriy yil kuzda e’lon qilinishi rejalashtirilgan.
So‘rovnamada ishtirok etish uchun quyidagi havola orqali o‘ting.
Litsenziya va ruxsat berish jarayonlari to‘liq raqamlashtiriladi
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan “Litsenziyalash va ruxsat berish tartib-taomillarini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni keng muhokamaga chiqarildi.
Farmonga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligiga 2020 yil 1 dekabrga qadar litsenziyalash, ruxsat berish va vakolatli organni xabardor qilish tartib-taomillardan o‘tish va idoralararo elektron o‘zaro hamkorlik qilish imkoniyatiga ega bo‘lgan avtomatlashgan “Litsenziya” axborot tizimini ishlab chiqilishini ta’minlash vazifasi yuklatilgan. Litsenziya va ruxsat olish uchun vakolatli organlariga murojaat qilish va hujjatlarni yuborish hamda ularni ko‘rib chiqish tartibi faqatgina elektron ravishda O‘zbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portal orqali amalga oshiriladi.
Farmon loyihasi keng muhokamaga 30-iyulgacha qo‘yildi.
Coursera ta’lim platformasida fuqarolarimiz uchun bepul kurslar tashkillashtiradi
Dasturiy maxsulotlar va axborot texnologiyalar texnologik parki (IT-Park) Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi hamda Coursera ta’lim platformasi bilan birga vaqtincha ishsiz qolgan fuqarolarimiz uchun bepul ta’lim olish bo‘yicha aksiyani yo‘lga qo‘yishdi.
Aksiya doirasida tinglovchilar quyidagi yo‘nalishlari bo‘yicha uch oylik kurslardan o‘tadi:
- Biznes;
- Kompuyter savodhonligi;
- Ma’lumotlar bo‘yicha fan;
- Tillarni o‘rganish.
Kurslarga ro‘yxatdan 30 sentybrga qadar quyidagi havola orqali o‘tish kerak.
ITPS O‘zbekistonda SAP bazasi asosida qator loyihalarni amalga oshirmoqda
ITPS kompaniyasi O‘zbekistonda neftgaz va sanoat korxonalarida kompleks raqamli tizimlarini joriy etishini rejalashtirmoqda. Mazkur ishlanmalar eng samarali deb tan oligan SAP tizimi asosida ishlab chiqarilgan.
ITPS (Information Technology Professional Solutions) – yirik korxonalarni raqamli transformatsiyalash bo‘yicha yetakchi kompaniyalaridan biri. O‘zbekistonda kompaniya 12 yildan beri faoliyat ko‘rsatib, qator yirik loyihalarida, shu jumladan Qandim va Janubiy-G‘arbiy Hissorda kon qazish obyektlarida ishtirok etgan.

Портал открытых данных и официальный сайт Госкомстата единственные в Центральной Азии вошли в список открытых информационных порталов в мире
Портал открытых данных Республики Узбекистан «data.gov.uz» и официальный сайт Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике «stat.uz» были включены экспертами DataPortals.org в полный список открытых информационных порталов в мире.
Следует отметить, что Узбекистан является единственным представителем от Центральной Азии, который вошёл в этот список с двумя открытыми источниками данных.
DataPortals.org — это полный список открытых информационных порталов в мире. Он курируется группой ведущих экспертов по открытым данным со всего мира. В настоящее время в полный список DataPortals.org включены 589 информационных порталов со всего мира.
IT-Park совместно с TUZ Ventures запустил опрос
Основная цель проведения опроса — изучение технологического рынка, в том числе и стартап-рынка Узбекистана. Результаты опроса запланировано опубликовать осенью этого года.
Для того, чтобы принять участие в опросе, пройдите по следующей ссылке.
Процедуры по выдаче лицензий и уведомлений будут полностью цифровизированы
Министерство юстиции Республики Узбекистан вынесло на обсуждение проект указа Президента «О мерах по кардинальному совершенствованию лицензионных и разрешительных процедур».
Согласно проекту, Министерству юстиции Республики Узбекистан была дана задача до 1 декабря 2020 года обеспечить разработку информационной системы «Лицензия». Обращение, отправка документов уполномоченным органам на получение лицензий и разрешений, а также их рассмотрение будет осуществляться только в электронном виде через Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан.
Проект указа опубликован для обсуждения до 30 июля
На образовательной платформе Coursera организованы бесплатные курсы для наших граждан
Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT-Park) совместно Министерством занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан, а также с образовательной платформой Coursera запустили акцию по получению бесплатного образования для граждан Узбекистана, временно оставшихся без работы.
В рамках акции слушатели пройдут трёхмесячный курс по следующим направлениям:
• Бизнес;
• Компьютерная грамотность;
• Наука о данных;
• Изучение языков.
Регистрация на курсы доступна до 30 сентября по следующей ссылке.
ITPS реализует ряд проектов на базе SAP в Узбекистане
Компания ITPS намерена реализовать ряд проектов по внедрению комплексных цифровых систем для нефтегазовых и промышленных предприятий в Узбекистане. Решения разработаны на базе продуктов линейки SAP, как наиболее эффективных инструментов в своем сегменте.
ITPS (Information Technology Professional Solutions) – одна из ведущих компаний по цифровой трансформации крупных предприятий. В Узбекистане компания работает более 12 лет и принимала участие в ряде масштабных проектов, в том числе и на объектах Кандымской группы месторождений, Юго-Западного Гиссара и др.