Memorandum doirasida “DOMiNO Ventures” kompaniyasi joriy yilda IT Park Uzbekistan bilan hamkorlikda Oʻzbekistonning innovatsion ekotizimini oʻrganish va unga oʻz hissa qoʻshishni rejalashtirmoqda.
Dunyoning 8 mamlakatida faoliyat yurituvchi “DOMiNO Ventures” kompaniyasining operatsion jamoasi Turkiyaning Istanbul shahrida joylashgan boʻlib, 50 dan ortiq global va mahalliy hamkorlarga ega. Jamgʻarmani kengaytirish strategiyasi tufayli uning jamoasi turli tadbirlarda, xususan, Ozarbayjon, Gruziya, Qozogʻiston va Oʻzbekistonda faol ishtirok etmoqda. Birgina soʻnggi ikki chorak davomida “DOMiNO Ventures” jamgʻarmasi 1000 ta startapni tahlil qildi va koʻrib chiqdi, bu esa uning istiqbolli tadbirkorlarni aniqlash va qoʻllab-quvvatlash istagidan dalolat beradi.
Jamgʻarma vakillari Oʻzbekistonning jadal rivojlanayotgan texnologiya sohasi ulkan imkoniyatlar yaratib, uni sarmoya kiritish uchun jozibador bozorga aylantirayotganini alohida taʼkidladi. Shuningdek, ular mintaqaning salohiyatini eʼtirof etib, 2024-yilda Oʻzbekistonda 5 ta texnologik startapga sarmoya kiritish va ularni faol qoʻllab-quvvatlash, xalqaro bozorlarga chiqish va global innovatsiyalar sahnasidagi oʻz mavqeyini mustahkamlashga koʻmaklashish, shuningdek, ular uchun loyihani rivojlantirish boʻyicha turli dasturlarni tashkil etish rejalarini eʼlon qilishdi.
Ushbu hamkorlik nafaqat IT Parkʼning milliy innovatsion ekotizimning asosiy oʻyinchisi sifatidagi mavqeyini mustahkamlaydi, balki ortib borayotgan qiziqish va Oʻzbekistonning texnologik yutuqlar va investitsion imkoniyatlarning dinamik markazi sifatida eʼtirof etilishini ham taʼkidlaydi. IT Park Uzbekistan va “DOMiNO Ventures” oʻrtasidagi hamkorlik Oʻzbekistonda texnologiya sohasining yanada oʻsishi va muvaffaqiyatiga salmoqli hissa qoʻshish, startaplar uchun yangi imkoniyatlar ochish hamda innovatsiyalar, tadbirkorlik va venchur moliyalashtirish sohalarida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan.

IT Park подписал меморандум с DOMiNO Ventures
В рамках меморандума, DOMiNO Ventures планируют исследовать и внести свой вклад в инновационную экосистему Узбекистана в этом году в партнерстве с IT Park Uzbekistan.
DOMiNO Ventures ведет свою деятельность в 8 странах, с операционной командой в Стамбуле, Турции и имеет более 50 глобальных и местных партнеров. Благодаря стратегии расширения фонда, его команда активно участвует в различных мероприятиях, в частности, в Азербайджане, Грузии, Казахстане и Узбекистане. Только за последние два квартала фонд DOMiNO Ventures проанализировал и рассмотрел 1000 стартапов, что свидетельствует о его стремлении выявлять и поддерживать перспективных предпринимателей.
Представители фонда подчеркнули, что быстро развивающийся технологический сектор Узбекистана предоставляет большие возможности и делает его привлекательным рынком для инвестиций. Они также отметили потенциал региона и объявили о своем намерении инвестировать в 5 технологических стартапов в Узбекистане в 2024 году и активно поддерживать их, помогая им выходить на международные рынки и укреплять свои позиции в глобальной инновационной арене, а также организовывать для них различные программы по развитию проекта.
Это партнерство не только укрепляет позиции IT Park как ключевого игрока в национальной инновационной экосистеме, но также подчеркивает растущий интерес и признание Узбекистана как динамичного центра технологических достижений и инвестиционных возможностей. Сотрудничество между IT Park Uzbekistan и DOMiNO Ventures призвано внести значительный вклад в дальнейший рост и успех технологического сектора в Узбекистане, открывая новые возможности для стартапов и способствуя международному сотрудничеству в сфере инновац