Davlat va jamiyatning tarraqiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatadigan sabablardan biri bu korrupsiyadir. Bu borada mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish davlat siyosati va davlat dasturlarini qabul qilish orqali amalga oshirilmoqda.
Surxondaryo viloyati EMMXda korrupsiyaga qarshi kurashishga bag‘ishlangan davra suhbatida ushbu illatga qarshi ishlab chiqilgan qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilinib, amaliy hayotga tatbiq etilayotganligi haqida aytib o‘tildi.
Ushbu tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha eng muhim vazifalarimizdan biri bu, xodimlarning ongini tubdan o‘zgartirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini shakllantirishdir. Bu muammoni hal qilish uchun, birinchi navbatda, ularning ish faoliyatini ochiqlik va shaffoflik tamoyillariga asosan tashkil etish orqali erishiladi.

Одной из причин, негативно влияющих на развитие государства и общества, является коррупция. В этой области в нашей стране борьба с коррупцией осуществляется через принятие государственных программ по борьбе с ней.
В ходе круглого стола, посвящённого противодействию коррупции в СЭМС Сурхандарьинской области, было отмечено, что разработанные в нашей стране нормативно-правовые акты служат прочной основой для борьбы с коррупционными правонарушениями.
Основная цель данного мероприятия состоит в том, чтобы кардинально изменить сознание сотрудников в борьбе с коррупцией, создать в обществе атмосферу нетерпимости к коррупции. Для решения этой проблемы прежде всего необходимо повысить правовую культуру сотрудников и обеспечить открытость и прозрачность в их профессиональной деятельности.