Korrupsiya va manfaatlar to‘qnashuvining o‘zaro bog‘liqligi jamiyatimiz uchun o‘ta muhim mavzu bo‘lib, keng ko‘lamli islohotlarni faol amalga oshirayotgan O‘zbekiston Respublikasida unga alohida e’tibor qaratilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasining 03.01.2017-yildagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘RQ-419-son Qonunining 3-moddasiga muvofiq korrupsiya deganda shaxsning o‘z mansab yoki xizmat mavqeidan shaxsiy manfaatlarini yoxud boshqa shaxslarning manfaatlarini ko‘zlab moddiy yoki nomoddiy naf olish maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi, xuddi shuningdek bunday nafni qonunga xilof ravishda taqdim etishi tushuniladi.
Korrupsiyaga oid jinoyatlar guruhini ajratishda xizmatda g‘ayriqonuniy yo‘l bilan hal etiladigan manfaatlar to‘qnashuvi hal qiluvchi belgi hisoblanadi. Bunday jinoyatlar davlat, ma’muriy yoki muayyan yuridik shaxsning manfaatlariga tajovuz qiladi. Shunday qilib, korrupsiya jinoyatini sodir etishdan oldin “manfaatlar to‘qnashuvi” deb ataladigan holat yuzaga keladi.
O‘zbekiston Respublikasining 2024-yil 5-iyunda qabul qilingan “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi O‘RQ-931-sonli Qonunida quyidagi ta’rif mavjud:
manfaatlar toʻqnashuvi — shaxsning shaxsiy (bevosita yoki bilvosita) manfaatdorligi uning oʻz lavozim yoki xizmat majburiyatlarini lozim darajada bajarishiga taʼsir koʻrsatayotgan yoxud taʼsir koʻrsatishi mumkin boʻlgan hamda shaxsiy manfaatdorlik bilan fuqarolarning, tashkilotlarning, jamiyatning yoki davlatning huquqlari, qonuniy manfaatlari oʻrtasida qarama-qarshilik yuzaga kelayotgan (mavjud manfaatlar toʻqnashuvi) yoki yuzaga kelishi mumkin boʻlgan (ehtimoliy manfaatlar toʻqnashuvi) vaziyat;
shaxsiy manfaatdorlik — davlat organining yoki boshqa tashkilotning xodimi yoxud u bilan aloqador shaxslar ushbu xodim tomonidan bevosita yoki bilvosita qaror qabul qilinishi yoki xodimning ushbu jarayonda boshqacha tarzda ishtirok etishi natijasida olishi mumkin boʻlgan har qanday naf yoki afzallik.
Bunda quyidagi shaxslar davlat organi yoki boshqa tashkilot xodimining aloqador shaxslari deb e’tirof etiladi:
• davlat organi yoki boshqa tashkilot xodimining yaqin qarindoshlari;
• davlat organi yoki boshqa tashkilot xodimi va (yoki) uning yaqin qarindoshlari qaysi yuridik shaxsning ustav fondidagi (ustav kapitalidagi) aksiyalariga yoki ulushlariga egalik qilsa, o‘sha yuridik shaxs;
• davlat organi yoki boshqa tashkilot xodimi yoki uning yaqin qarindoshlari boshqaruv organining rahbarlari yoki a’zolari bo‘lgan yuridik shaxs.
Ko‘rib turganimizdek, manfaatlar to‘qnashuvining asosiy elementlari quyidagilardir:
- shaxsiy manfaatdorlik (moddiy foyda, martaba o‘sishi, qarindoshlar/do‘stlar uchun foyda va boshqalar);
- lavozim (xizmat) majburiyatlari;
- ta’sir ko‘rsatish imkoniyati (qaror qabul qilish, nazorat qilish, resurslarni taqsimlash).
Shunday qilib, manfaatlar to‘qnashuvi davlat xizmatchisining nafaqat lavozim, balki umumiy xizmat majburiyatlarini lozim darajada bajarishiga shaxsiy manfaatdorligining ta’siri bilan bog‘liq vaziyat deb hisoblanishi kerak.
Manfaatlar to‘qnashuvining turlari:
1. Xodimning shaxsiy manfaatdorligi allaqachon mavjud bo‘lgan va uning qarori yoki harakatlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan, xizmat vazifalari va shaxsiy majburiyatlari o‘rtasida haqiqiy ziddiyatni keltirib chiqaradigan manfaatlar to‘qnashuvi bilan yuzaga keladi.
Masalan, yaqin qarindoshi rahbar bo‘lgan kompaniyaga ruxsat beruvchi hujjatlarni berish to‘g‘risida qaror qabul qilgan xodim, bu uning xolisligini shubha ostiga qo‘yadi.
2. Ehtimoliy manfaatlar to‘qnashuvi, bunda kelgusida ma’lum sharoitlarda (masalan, lavozimga ko‘tarilganda) shaxsiy manfaatlar bilan xizmat vazifalari o‘rtasida qarama-qarshilik kelib chiqishi ehtimoli mavjud bo‘ladi.
3. Xizmatchining qonuniy va axloqiy xatti-harakatlari axloq me’yorlariga rioya qilish yoki tashqi sharoitlar tufayli manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligi sifatida noto‘g‘ri qabul qilinishi mumkin bo‘lgan soxta (ko‘rinadigan) manfaatlar to‘qnashuvi. Masalan, barcha qoidalarga rioya qiladigan xodim, lekin uning harakatlari u bilan ishlashi kerak bo‘lgan kontragentning vakili bilan uzoq muddatli do‘stona aloqalarga ega bo‘lganligi sababli shubhali deb talqin qilinishi mumkin.
Manfaatlar to‘qnashuvi mansabdor shaxs (xizmatchi) ga qonun talabini buzish yoki unga rioya qilish tanlovi qo‘yilganda korrupsiya ko‘rinishlari yuzaga kelishining asosiy sharti hisoblanadi. Qarorga qarab shaxs (xizmatchi) xatti-harakatining qonuniy yoki qonunga xilofligi darajasi haqida gapirish mumkin. Masalan, davlat organi (mahalliy hokimiyat, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari) xodimi pora taklifiga duch kelganda, undan voz kechib, prokuror va ish beruvchini korrupsiya jinoyatini sodir etishga undayotgani haqida xabardor qilishi yoki pora olishi mumkin.
Hal etilmagan manfaatlar to‘qnashuvi davlat institutlariga bo‘lgan ishonchga putur yetkazadi, adolatsizlikka va qonuniylik tamoyillarining buzilishiga olib keladi.
Xizmatdagi manfaatlar to‘qnashuvi korrupsiyaviy harakatlarni sodir etish uchun motivatsion asos yaratadi, masalan:
g‘arazli manfaatdorlik - mansabdor shaxsning noqonuniy xatti-harakatlar orqali o‘zi yoki boshqa shaxslar uchun mol-mulkni o‘z foydasiga yoki boshqa shaxslar foydasiga qonunga xilof ravishda tekin aylantirish bilan bog‘liq bo‘lmagan mulkiy tusdagi naf olishga intilishi (masalan, qonunga xilof ravishda imtiyozlar, kredit olish, har qanday mulkiy xarajatlardan ozod qilish, mol-mulkni qaytarish, qarzni to‘lash, xizmatlar haqini to‘lash, soliqlarni to‘lash va h.k.);
boshqa shaxsiy manfaatdorlik - mansabdor shaxsning mansabparastlik, oilaparvarlik, haqiqiy ahvolni bo‘rttirish yoki yashirish, o‘zaro xizmat ko‘rsatish, biron-bir masalani hal qilishda qo‘llab-quvvatlashga erishish, o‘zining layoqatsizligini yashirish va shu kabi sabablar bilan bog‘liq bo‘lgan nomulkiy xususiyatga ega foyda olishga intilishi.
Mansabdor shaxsning o‘z xizmat vakolatlaridan xizmat manfaatlariga zid ravishda foydalanishini proteksionizm, ya’ni bo‘ysunuvchining ishga joylashishiga, xizmatda ko‘tarilishiga, rag‘batlantirilishiga noqonuniy yordam ko‘rsatish, shuningdek, g‘arazli yoki boshqa shaxsiy manfaatlardan kelib chiqqan holda xizmat bo‘yicha boshqa homiylik sifatida ko‘rib chiqish lozim.
Shunday qilib, manfaatlar to‘qnashuvi chegaraviy holat bo‘lib, unda shaxs muqarrar ravishda muayyan huquqiy oqibatlarga olib keladigan u yoki bu qarorni qabul qiladi.
Fuqarolik xizmatida manfaatlar to‘qnashuvining asosiy sabablariga quyidagilarni kiritish mumkin:
• fuqarolik xizmatchilarining xizmat xulq-atvoriga qo‘yiladigan asosiy talablarni buzish;
• fuqarolik xizmatchisi majburiyatlarini bajarmaslik;
• ularni ijro etishda fuqarolar, tashkilotlar, jamiyat va davlatning huquqlari va qonuniy manfaatlariga rioya etmaslik;
• amaldagi qonunchilik normalariga rioya qilmaslik;
• fuqarolik xizmati bilan bog‘liq, shu jumladan “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonun va boshqa qonun hujjatlarida belgilangan cheklov va taqiqlarni buzish.
Fuqarolik xizmatida manfaatlar to‘qnashuvining yuzaga kelishiga olib keladigan shart-sharoitlar qatoriga quyidagilarni kiritish mumkin:
• xodimlar malakasining past darajasi;
• davlat organlari, ularning tarkibiy bo‘linmalari, davlat xizmatchilarining vakolatlarini takrorlash;
• davlat hokimiyati organlari faoliyati to‘g‘risida yetarli darajada xabardor emaslik;
• turli darajadagi hokimiyat organlarining normativ-huquqiy hujjatlari o‘rtasida ziddiyatlarning mavjudligi, ularga korrupsiyaviy xatti-harakatlar uchun sharoit yaratishga ko‘maklashuvchi qoidalarning kiritilganligi, huquqiy tartibga solishdagi mavjud bo‘shliqlar;
• xizmat va tashkiliy intizomga rioya qilmaslik;
• davlat xizmatchisini rag‘batlantirishning ma’naviy va moddiy resurslarining yo‘qligi yoki yetarlicha foydalanilmasligi, mehnatga haq to‘lash tizimining noxolisligi va samarasizligi tufayli teng hajmdagi xizmat vazifalarini bajarishda kamsitish va bir xil bo‘lmagan mukofotlash va boshqalar.
Bundan tashqari, mavjud amaliyot davlat xizmatida manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq korrupsiyaga oid huquqbuzarliklarni, shu jumladan:
• davlat xizmatchisi tomonidan manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish bo‘yicha choralar ko‘rilmaganligi;
• yuzaga kelgan manfaatlar to‘qnashuvi haqida yoki manfaatlar to‘qnashuviga olib kelishi mumkin bo‘lgan shaxsiy manfaatdorlik mavjudligi to‘g‘risida bevosita rahbarini xabardor qilmaslik;
• manfaatlar to‘qnashuvi mavjud bo‘lganda (mumkin bo‘lganda) ish beruvchini xabardor qilmasdan haq to‘lanadigan boshqa faoliyat bilan shug‘ullanish va boshqalar.
Shu bilan birga, ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasining 2022-yil 8-avgustdagi “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi O‘RQ-788-son Qonunining 19-moddasiga muvofiq, davlat fuqarolik xizmatchisi manfaatlar to‘qnashuviga olib keladigan yoki olib kelishi mumkin bo‘lgan shaxsiy manfaatdorlik yuzaga kelgan taqdirda, bu haqda ish beruvchini yozma shaklda xabardor qilishi shart.
O‘zbekiston Respublikasining “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonuni va O‘zbekistonning boshqa normativ-huquqiy hujjatlarida manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq normalarga rioya etmaganlik uchun quyidagi oqibatlar nazarda tutilgan:
Qarorlar va bitimlarni haqiqiy emas deb topish. “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonunning 26-moddasiga ko‘ra, manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ygan holda qabul qilingan qarorlar yoki tuzilgan bitimlar sud tartibida haqiqiy emas deb topiladi.
Manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ygan holda qabul qilingan qaror yoki tuzilgan bitim haqiqiy emas deb topilgan taqdirda, ushbu qarorni qabul qilish yoki bitim tuzish natijasida olingan foyda bitim bo‘yicha olingan barcha narsani qaytarish to‘g‘risidagi talab qo‘yilmagan holda sud tartibida davlat foydasiga o‘tkaziladi. Bunda haqiqiy emas deb topilgan bunday bitimni bajarish bilan bog‘liq xarajatlar manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ygan shaxs hisobidan qoplanadi.
Intizomiy javobgarlik. Manfaatlar to‘qnashuviga yo‘l qo‘ygan va uni bartaraf etish choralarini ko‘rmagan davlat organlari yoki boshqa tashkilotlarning xodimlari intizomiy javobgarlikka tortilishi mumkin.
Ma’muriy javobgarlik. “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonun kuchga kirgan paytdan boshlab O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risidagi qonun hujjatlari talablarini bajarmaslik” degan yangi 1934-modda kiritilgan bo‘lib, unga ko‘ra davlat organi yoki boshqa tashkilotning mansabdor shaxsi yoki xodimi tomonidan manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligi haqida xabar bermaslik, xuddi shuningdek davlat organining yoki boshqa tashkilotning mansabdor shaxsiga ma’lum bo‘lgan haqiqiy yoki potensial manfaatlar to‘qnashuvini bartaraf etish choralarini ko‘rmaslik bazaviy hisoblash miqdorining uch baravaridan besh baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi. Bunda, takroran huquqbuzarlik sodir etilgan taqdirda jarima miqdori oshiriladi. Ushbu huquqbuzarliklar davlat xaridlari sohasida sodir etilgan bo‘lsa, bazaviy hisoblash miqdorining yigirma baravaridan o‘ttiz baravarigacha miqdorda jarima solinadi.
Jinoiy javobgarlik. Manfaatlar to‘qnashuvining o‘zi jinoiy qilmish bo‘lmasa-da, u ko‘pincha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksiga muvofiq javobgarlik nazarda tutilgan korrupsiyaviy qilmishlardan oldin yoki ular bilan birga sodir etiladi (masalan, pora olish, hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilish va boshqalar). Manfaatlar to‘qnashuvini hal qilish qoidalarini buzish korrupsiyaga oid ishlarni ko‘rib chiqishda og‘irlashtiruvchi holat bo‘lishi mumkin.
Korrupsiyaga qarshi kurashish va manfaatlar to‘qnashuvini samarali hal etish O‘zbekiston Respublikasining barcha fuqarolari uchun ustuvor vazifa hisoblanadi. Shu maqsadda davlat organlari va tashkilotlari xodimlari bilan muntazam tushuntirish ishlari va treninglar o‘tkazilmoqda.
Shu munosabat bilan, manfaatlar to‘qnashuvining mohiyati va uning oldini olish yo‘llari to‘g‘risida tushuncha hosil qilish maqsadida joriy yilning 15-oktyabr kuni Navoiy viloyati EMMX xodimlari o‘rtasida “Manfaatlar to‘qnashuvi korrupsiyaviy jinoyatning asosi sifatida” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Zero, manfaatlar to‘qnashuvining mohiyatini anglash, uning jiddiy oqibatlarini his etish mamlakatimiz har bir fuqarosining burchidir.
Davlat va jamiyatning birgalikdagi sa’y-harakatlari bilangina korrupsiyadan holi qarorlar faqat xalq va davlat manfaatlari yo‘lida qabul qilinadigan tizimni barpo etish mumkin.

Крайне важной темой для нашего общества является взаимосвязь коррупции и конфликта интересов, которым в Республике Узбекистан, активно проводящей масштабные реформы, уделяется особое внимание.
В соответствии со статьей 3 Закона Республики Узбекистан от 03.01.2017 г. № ЗРУ-419 «О противодействии коррупции» под коррупцией понимается незаконное использование лицом своего должностного или служебного положения с целью получения материальной или нематериальной выгоды в личных интересах или в интересах иных лиц, а равно незаконное предоставление такой выгоды.
Определяющим признаком при выделении группы коррупционных преступлений является конфликт интересов на службе, разрешаемый противоправным путем. Такие преступления посягают на государственные, административные интересы либо интересы конкретного юридического лица. Таким образом, совершению коррупционного преступления предшествует так называемый «конфликт интересов».
Закон Республики Узбекистан от 05.06.2024 г. № ЗРУ-931 «О конфликте интересов» содержит следующее определение:
конфликт интересов — ситуация, при которой личная заинтересованность (прямая или косвенная) лица влияет или может повлиять на надлежащее исполнение им своих должностных или служебных обязанностей и при которой возникает (реальный конфликт интересов) либо может возникнуть (потенциальный конфликт интересов) противоречие между личной заинтересованностью и правами, законными интересами граждан, организаций, общества или государства;
под личной заинтересованностью понимается любая выгода или преимущество, которую может получить сотрудник государственного органа или иной организации или связанные с ним лица, в результате непосредственного либо косвенного принятия им решения или иного его участия в этом процессе.
При этом связанными лицами сотрудника государственного органа или иной организации признаются следующие лица:
• близкие родственники сотрудника государственного органа или иной организации;
• юридическое лицо, акциями или долями уставного фонда (уставного капитала) которого владеют сотрудник государственного органа или иной организации и (или) его близкие родственники;
• юридическое лицо, в котором сотрудник государственного органа или иной организации или его близкие родственники являются руководителями или членами органа управления.
Как мы видим, ключевыми элементами конфликта интересов являются:
- личная заинтересованность (материальная выгода, карьерный рост, выгода для родственников/друзей и т.п.);
- должностные (служебные) обязанности;
- возможность влияния (принятие решений, контроль, распределение ресурсов).
Таким образом, конфликтом интересов должна считаться ситуация, связанная с влиянием личной заинтересованности государственного служащего на надлежащее исполнение им не только должностных, но и общих служебных обязанностей.
Виды конфликта интересов:
1. Фактический (реальный) конфликт интересов, при котором личная заинтересованность сотрудника уже существует, и может повлиять на его решение или действия, создавая реальное противоречие между служебными обязанностями и личными интересами. Например, сотрудник, который принимает решение о выдаче разрешительных документов компании, где его близкий родственник является руководителем, что ставит под сомнение его беспристрастность.
2. Потенциальный конфликт интересов, когда существует вероятность, что в будущем, при определенных обстоятельствах (например, при повышении в должности), возникнет противоречие между личными интересами и служебными обязанностями.
3. Мнимый (кажущийся) конфликт интересов, когда законные и этичные действия служащего могут быть ошибочно восприняты как наличие конфликта интересов из-за соблюдения норм этики или внешних обстоятельств. Например, сотрудник, который соблюдает все правила, но его действия могут быть истолкованы как подозрительные из-за того, что он имеет давние дружеские связи с представителем контрагента, с которым ему предстоит работать.
Конфликт интересов является ключевой предпосылкой для возникновения коррупционных проявлений, когда должностное лицо (служащий) поставлено перед выбором: нарушить или соблюсти требование закона. В зависимости от решения можно говорить о степени правомерности или противоправности поведения лица (служащего). Например, служащий государственного органа (местной администрации, органов самоуправления граждан), сталкиваясь с предложением взятки, может отказаться от нее и поставить в известность прокурора и работодателя о склонении к совершению коррупционного преступления, а может принять взятку.
Неурегулированный конфликт интересов подрывает доверие к государственным институтам, ведет к несправедливости и искажению принципов законности.
Конфликт интересов на службе создает мотивационную базу для совершения коррупционных действий, такую как:
корыстная заинтересованность – стремление должностного лица путем совершения неправомерных действий получить для себя или других лиц выгоду имущественного характера, не связанную с незаконным безвозмездным обращением имущества в свою пользу или пользу других лиц (например, незаконное получение льгот, кредита, освобождение от каких-либо имущественных затрат, возврата имущества, погашения долга, оплаты услуг, уплаты налогов и т.п.);
иная личная заинтересованность – стремление должностного лица извлечь выгоду неимущественного характера, обусловленное такими побуждениями, как карьеризм, семейственность, желание приукрасить действительное положение, получить взаимную услугу, заручиться поддержкой в решении какого-либо вопроса, скрыть свою некомпетентность и т.п.
Как использование должностным лицом своих служебных полномочий вопреки интересам службы следует рассматривать протекционизм, под которым понимается незаконное оказание содействия в трудоустройстве, продвижении по службе, поощрении подчиненного, а также иное покровительство по службе, совершенное из корыстной или иной личной заинтересованности.
Таким образом, конфликт интересов является пограничным состоянием, находясь в котором лицо неизбежно принимает то или иное решение, влекущее определенные правовые последствия.
К основным причинам конфликта интересов на гражданской службе можно отнести следующее:
• нарушение основных требований к служебному поведению гражданских служащих;
• невыполнение обязанностей гражданского служащего;
• несоблюдение при их исполнении прав и законных интересов граждан, организаций, общества и государства;
• несоблюдение норм действующего законодательства;
• нарушение ограничений и запретов, связанных с гражданской службой, в том числе установленных Законом «О противодействии коррупции» и другими законодательными актами.
Среди условий, способствующих возникновению конфликта интересов на гражданской службе, можно назвать:
• низкий уровень компетенции сотрудников;
• дублирование полномочий государственных органов, их структурных подразделений, государственных служащих;
• недостаточное информирование о деятельности органов государственной власти;
• наличие противоречий между нормативными правовыми актами органов власти различного уровня, включение в них положений, способствующих созданию условий для коррупционного поведения, существующие пробелы в правовом регулировании;
• несоблюдение служебной и организационной дисциплины;
• отсутствие или недостаточное использование моральных и материальных ресурсов мотивации государственного служащего, дискриминацию и неодинаковое вознаграждение при выполнении равного объема служебных функций ввиду необъективности и неэффективности системы оплаты труда и др.
Кроме того, имеющаяся практика позволяет выделить правонарушения коррупционной направленности, связанные с конфликтом интересов на государственной службе, в том числе:
• непринятие государственным служащим мер по предотвращению конфликта интересов;
• неуведомление представителя нанимателя о возникшем конфликте интересов либо о наличии личной заинтересованности, которая может привести к конфликту интересов;
• занятие иной оплачиваемой деятельностью без уведомления работодателя при наличии (возможности) конфликта интересов и др.
При этом необходимо отметить, что согласно статье 19 Закона Республики Узбекистан от 08.08.2022 г. № ЗРУ-788 «О государственной гражданской службе» государственный служащий обязан в случае возникновения у него личной заинтересованности, которая приводит или может привести к конфликту интересов, проинформировать об этом представителя нанимателя в письменной форме.
Закон Республики Узбекистан «О конфликте интересов» и другие нормативно-правовые акты Узбекистана предусматривают последствия за несоблюдение норм, связанных с конфликтом интересов:
Признание недействительными решений и соглашений. Согласно статье 26 Закона «О конфликте интересов» принятые решения или заключенные сделки с допущением конфликта интересов, признаются недействительными в судебном порядке.
В случае признания принятого решения или заключенной сделки с допущением конфликта интересов недействительным, прибыль, полученная в результате принятия этого решения или заключения сделки, обращается в доход государства в судебном порядке без требования о возврате всего полученного по сделке. При этом расходы, связанные с исполнением такой сделки, признанной недействительной, возмещается за счет лица, допустившего конфликт интересов.
Дисциплинарная ответственность. Сотрудники государственных органов или иных организаций, допустившие конфликт интересов и не принявшие мер по его урегулированию, могут быть привлечены к дисциплинарной ответственности
Административная ответственность. С момента вступления в силу Закона «О конфликте интересов», в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности введена новая статья 1934 «Невыполнение требований законодательства о конфликте интересов», согласно которой несообщение должностным лицом или сотрудником государственного органа или иной организации о наличии конфликта интересов, как и непринятие мер по урегулированию реального или потенциального конфликта интересов, о которых стало известно должностному лицу государственного органа или иной организации, влечет наложение штрафа от трех до пяти базовых расчетных величин. При этом в случае повторного правонарушения сумма штрафа увеличивается. А в случае совершения данных правонарушений в сфере государственных закупок сумма штрафа составляет от двадцати до тридцати базовых расчетных величин.
Уголовная ответственность. Хотя сам по себе конфликт интересов не является уголовным преступлением, он часто предшествует или сопутствует коррупционным деяниям, за которые предусмотрена ответственность в соответствии с Уголовным кодексом Республики Узбекистан (например, получение взятки, злоупотребление властью или должностными полномочиями и другие). Нарушение правил урегулирования конфликта интересов может стать отягчающим обстоятельством при рассмотрении дел о коррупции.
Борьба с коррупцией и эффективное урегулирование конфликтов интересов являются приоритетными задачами для всех граждан Республики Узбекистан. В этих целях проводятся регулярные разъяснительные работы и тренинги с сотрудниками государственных органов и организаций.
Поэтому, для формирования понимания сути конфликта интересов и способов его предотвращения, 15 октября текущего года среди работников СЭМС Навоийской области была проведена беседа на тему «Конфликт интересов как основа коррупционного преступления».
Ведь понимание сути конфликта интересов и осознание его серьезных последствий является обязанностью каждого гражданина нашей страны.
Только совместными усилиями государства и общества можно построить систему, свободную от коррупции, где решения принимаются исключительно в интересах народа и государства.