Xalqaro astronavtika kongressi 2028 – yilda O‘zbekistonda o‘tkazilishi mumkin
2023-yilda bu nufuzli tadbirga Ozarbayjon Respublikasi mezbonlik qilgan bo‘lsa, 2024 –yilda kongress Italiyaning Milan shahrida o‘tkazildi. Joriy yilning 29-sentabr 3-oktabr kunlari esa uni Avstraliya qabul qilib oladi.
Mazkur yirik miqyosdagi global ilmiy-texnologik xalqaro konferensiyaning ahamiyatli jihati shundaki, u orqali mezbonlik qilayotgan mamlakatga bir vaqtning o‘zida istiqbolli investorlar ham kirib keladi. Ayni shu maqsadda Uzcosmos vakillari IAC-2028’ni Samarqandda o‘tkazish taklifi bilan O‘zbekiston nomzodini ilgari surishdi.
Bu orqali xorijiy kompaniya va agentliklarni mamlakatda ilmiy markazlar, inkubatorlar, texnoparklar qurishga jalb etish, qo‘shma tadqiqotlarda ishtirok etishga qiziqtirish, yangi startaplarni namoyish etish imkoniyati paydo bo‘ladi.
Ma’lumot uchun: so‘nggi yillarda Xalqaro astronavtika kongressi (IAC) Milan (2024), Boku (2023), Parij (2022), Dubay (2021), Vashington (2019), Bremen (2018) va Adelaida (2017) kabi shaharlarda o‘tkazildi va mazkur mamlakatlar uchunsezilarli natijalarni berdi. Jumladan, Birlashgan Arab Amirliklarida IAC-2021 milliy kosmik dasturni faollashtirishda asosiy omil bo‘ldi, xususan “Hope” missiyasining Marsga uchirilishi va Milliy kosmik fan markazining tashkil etilishiga turtki bo‘ldi.
Parijdagi IAC-2022 tarixdagi eng yirik kongress bo‘lib, Fransiyaning global kosmik sohada yetakchi davlat sifatidagi pozitsiyasini mustahkamladi hamda xususiy sektorning faol ishtirokiga xizmat qildi. IAC-2017dan so‘ng Avstraliya kosmik agentligi tashkil etildi. Germaniya va AQSHda esa kongressning o‘tkazilishi xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va startaplarni global kosmik iqtisodiyotga keng jalb qilishga yordam berdi.
Xalqaro astronavtika kongressining mezboni bo‘lish — nafaqat ilmiy salohiyatni namoyish etish, balki investitsiyalar, texnologiyalar va xalqaro hamkorliklarni jalb qilishda strategik imkoniyatdir.
Ushbu nufuzli tadbirni O‘zbekistonda o‘tkazish imkoniyatlari bilan yaqindan tanishish maqsadida Xalqaro astronavtika federatsiyasi ijrochi direktori Kristian Fayxtinger Samarqand va Toshkent shahrida tekshiruv – kuzatuv ishlarini olib borib, kongressni qabul qilishga tayyorlik darajasi, moddiy-texnik baza, transport va mehmonxona infratuzilmasi, xavfsizlik, ijtimoiy tadbirlarni tashkil etish hududlari bilan yaqindan tanishdi, vazirlik va idoralar mas’ullari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Qayd etish lozim, Uzcosmos agentligi tomonidan olib borilayotgan ushbu tashabbus va sa’yi – harakatlarning negizida Davlatimiz rahbarining “2024—2026-yillarda iqtisodiyot tarmoqlarida aerokosmik texnologiyalarni joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni huquqiy asos bo‘lib xizmat qilmoqda.

Международный конгресс астронавтики может пройти в Узбекистане в 2028 году
Международный астронавтический конгресс (IAC), один из крупнейших международных форумов в мировой космической сфере, ежегодно объединяет на единой нетворкинговой платформе около 10 000 лидеров космической индустрии со всего мира, представителей ведущих компаний и агентств, проводящих научные исследования в этой области.
В 2023 году это престижное мероприятие прошло в Азербайджанской Республике, а в 2024 году конгресс состоялся в Милане, Италия. В этом году Австралия примет его с 29 сентября по 3 октября.
Важным аспектом этой глобальной научно-технологической международной конференции является то, что она одновременно привлекает перспективных инвесторов в принимающую страну. Именно с этой целью представители Uzcosmos выдвинули кандидатуру Узбекистана, предложив провести IAC-2028 в Самарканде.
Это позволит привлечь иностранные компании и агентства к строительству в стране научных центров, инкубаторов и технопарков, заинтересовать их в участии в совместных исследованиях, а также создаст возможность для демонстрации новых стартапов.
Для справки: в последние годы Международный астронавтический конгресс (IAC) проводился в таких городах, как Милан (2024), Баку (2023), Париж (2022), Дубай (2021), Вашингтон (2019), Бремен (2018) и Аделаида (2017), и дал значительные результаты для этих стран. В частности, IAC-2021 стал ключевым фактором активизации национальной космической программы в Объединенных Арабских Эмиратах, в частности, запуск миссии "Hope" на Марс и создание Национального центра космической науки. IAC-2022 в Париже стал крупнейшим конгрессом в истории, укрепив позиции Франции как ведущего государства в глобальной космической отрасли и способствуя активному участию частного сектора. После IAC-2017 было создано Австралийское космическое агентство. В Германии и США проведение конгресса способствовало укреплению международного сотрудничества и широкому вовлечению стартапов в глобальную космическую экономику.
Проводить международного астронавтического конгресса - это не только демонстрация научного потенциала, но и стратегическая возможность привлечь инвестиции, технологии и международное сотрудничество.
В целях ознакомления с возможностями проведения этого престижного мероприятия в Узбекистане исполнительный директор Международной федерации астронавтики Кристиан Файхтингер посетил Самарканд и Ташкент, ознакомился с уровнем готовности к проведению конгресса, материально-технической базой, транспортной и гостиничной инфраструктурой, безопасностью, зонами организации социальных мероприятий, провел встречи с ответственными лицами министерств и ведомств.
Следует отметить, что Указ Президента "О мерах по внедрению аэрокосмических технологий в отраслях экономики в 2024 - 2026 годах" служит правовой основой для этих инициатив и усилий, предпринимаемых агентством Uzcosmos.