Namangan viloyati EMMX faoliyati
Mustaqillik yillarida aloqa sohasida ham juda katta islohotlar amalga oshirildi. Jumladan, Namangan viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati ham o‘z oldiga qo‘yilgan maqsad va vazifalarni sidqidildan bajarib kelmoqda.
​ Xizmatimizning zamonaviy radiomonitoring tizimlari bilan ta’minlanganligini alohida e’tirof etish joiz. Bu, o‘z navbatida, mijozlarga yuqori sifatli xizmat ko‘rsatishni ta’minlaydi.
​So‘nggi yillarda xizmatimiz tarkibi yosh kadrlar bilan to‘ldirildi. Natijada samarali mehnat faoliyati yo‘lga qo‘yilib, xodimlarning bilim va ko‘nikmalari muntazam oshirib borilmoqda.
​ Virtual va Xalq qabulxonalarining yo‘lga qo‘yilganligi barchamizga yanada mas’uliyatli vazifalarni yukladi. Namangan viloyatining aksariyat qismi tog‘li hududlardan iborat bo‘lganligi sababli, qishloq joylarda yashovchi aholi tomonidan aloqa sifati bo‘yicha ko‘plab murojaat va shikoyatlar kelib tushmoqda. Xizmatimiz xodimlari esa ushbu hududlarda aloqa qamrovini o‘rganib, o‘zlarining tegishli xulosalarini berib kelmoqdalar.
​ Viloyatning tog‘li va olis hududlarida aloqa sifatini ta’minlash yuzasidan berilayotgan tegishli xulosalarimiz natijasida, aholining plastik kartalardan foydalangan holda savdo qilishi, tadbirkorlarning savdo terminallari muammosiz ishlashi ta’minlanmoqda.
​ Joriy yilning 18 mart kuni Elektromagnit moslashuv markazi tomonidan viloyatimizda faoliyat yuritayotgan jismoniy va yuridik shaxslar uchun onlayn sayyor qabul tashkil etildi. Sayyor qabul davomida ishtirokchilarning murojaatlari, taklif va savollari atroflicha ko‘rib chiqildi. Mavjud masalalar bo‘yicha tegishli huquqiy va texnik tushuntirishlar berildi hamda ayrim murojaatlar joyida hal etildi.
​ Radioxalaqitlar manbalarini aniqlash va bartaraf etish yuzasidan ham bir qancha ijobiy ishlar amalga oshirilishi natijasida, xisobot davrida xizmatimizga shikoyat arizalari kelib tushmadi.
​ Bundan tashqari, huquq-tartibot organlari bilan hamkorlikda noqonuniy ravishda faoliyat olib borayotgan radioelektron vositalarni aniqlash bo‘yicha muntazam qo‘shma reydlar tashkil etilmoqda va aniqlangan qoidabuzarliklarga nisbatan tegishli dalolatnomalar tuzilib, choralar ko‘rilmoqda.
​ Shuningdek, radioelektron vositalarni noqonuniy ravishda olib kirish, ishlatish va ulardan foydalanishning oldini olish maqsadida, viloyat ichki ishlar va bojxona boshqarmalarida tasdiqlangan reja-dastur asosida o‘quv seminarlari tashkil etib kelinmoqda.

Деятельность СЭМС Наманганской области
В годы независимости в сфере связи были осуществлены масштабные реформы. В частности, Служба электромагнитной совместимости (СЭМС) Наманганской области также добросовестно выполняет поставленные перед ней цели и задачи.
​ Особо стоит отметить, что наша служба оснащена современными системами радиомониторинга. Это, в свою очередь, обеспечивает предоставление клиентам качественных услуг.
​ В последние годы коллектив нашей службы активно пополняется молодыми кадрами. В результате налажена эффективная трудовая деятельность, а знания и навыки сотрудников регулярно повышаются.
​ Запуск Виртуальных приемных и организация Народных приемных возложили на всех нас еще более ответственные задачи. Поскольку большая часть Наманганской области состоит из горной местности, от жителей сельских районов поступает много обращений и жалоб касательно качества связи. Специалисты нашей службы изучают зону покрытия связи в данных районах и выносят соответствующие технические заключения.
​ Благодаря нашим заключениям, направленным на обеспечение качества связи в горных и отдаленных районах области, местное население может беспрепятственно совершать покупки с помощью пластиковых карт, а предприниматели — использовать торговые терминалы без каких-либо сбоев.
​ 18 марта текущего года Центром электромагнитной совместимости был организован онлайн-выездной прием для физических и юридических лиц, осуществляющих деятельность в нашей области. В ходе выездного приема были детально рассмотрены обращения, предложения и вопросы участников. По существующим вопросам даны соответствующие правовые и технические разъяснения, а некоторые обращения были решены прямо на месте.
​ «В результате эффективных мер, принятых по выявлению и устранению источников радиопомех, в отчетном периоде жалоб и заявлений в адрес нашей службы не поступало».
​ Кроме того, совместно с правоохранительными органами на регулярной основе организуются совместные рейды по выявлению незаконно функционирующих радиоэлектронных средств, а по фактам выявленных нарушений составляются соответствующие акты и принимаются необходимые меры.
​ Вместе с тем, в целях предотвращения незаконного ввоза, установки и эксплуатации радиоэлектронных средств, на базе утвержденной план-программы в областных управлениях внутренних дел и таможни систематически проводятся обучающие семинары.