Ma’lumki, “Korrupsiya” tushunchasi lotin tilidagi “corruptio” so‘zidan olingan bo‘lib, mazmuni “buzish, sotib olish” ma’nosini beradi. Bugungi kunga kelib butun dunyo iqtisodiyoti va rivojlanishiga korrupsiyaning salbiy ta’sir ko‘rsatayotganligini alohida ta’kidlab o‘tish joiz. Korrupsiyaga qarshi kurashish O’zbekistonda ham davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishiga aylandi. Buni so‘nggi yillarda sohaga oid qabul qilingan konseptual ahamiyatga ega normativ-huquqiy hujjatlar, korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan ma’muriy islohotlar misolida ko‘rishimiz mumkin.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi ochiq ma’lumotlar portali (data.gov.uz), yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) va boshqa shu qator platformalar bugungi kunda korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olishning eng samarali instrumentlari bo‘lgan ochiqlik va shaffoflik hamda jamoatchilik nazorati tamoyilini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Davlat rahbarining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining qo‘shma majlisidagi ma’ruzasida “Jamiyatimizda korrupsiya, turli jinoyatlarni sodir etish va boshqa huquqbuzarlik holatlariga qarshi kurashish, ularga yo‘l qo‘ymaslik, jinoyatga jazo albatta muqarrar ekani to‘g‘risidagi qonun talablarini amalda ta’minlash bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rishimiz zarur” - deb bejiz ta’kidlamadilar. Shu bois korrupsiyaga qarshi kurashish, muntazam ravishda amalga oshirilishi zarur bo‘lgan dolzarb vazifalardan biriga aylanishi lozim.
Qonun hujjatlarining chuqur o‘zlashtirilishi korrupsiyaga qarshi kurashning ma’rifatli yo‘li ekanligi hamda korrupsiyaning oldini olishda har bir fuqaro faollik ko‘rsatsagina, ko‘zlangan natijani berishi mumkin.

Известно, что термин «коррупция» происходит от латинского слова «corruptio», что означает «подкуп, продажность». Следует отметить, что сегодня коррупция оказывает негативное влияние на мировую экономику и на развитие в целом. В Узбекистане борьба с коррупцией также стала приоритетным направлением государственной политики. Это видно на примере административных реформ, принятых за последние годы нормативно-правовых документов в этой сфере, направленных на предотвращение коррупции.
Особенно, портал открытых данных Республики Узбекистан (data.gov.uz), единый портал интерактивных государственных услуг (my.gov.uz), а также другие подобные платформы сегодня играют все более важную роль в обеспечении открытости, прозрачности, принципа общественного контроля, которые являются наиболее эффективными инструментами в борьбе с коррупцией и ее предотвращении.
Глава государства в своем докладе на совместном заседании палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан не зря подчеркнул: “Нам необходимо принимать решительные меры по борьбе с коррупцией, различными преступлениями и другими правонарушениями в нашем обществе, предотвратить их, обеспечивая на практике выполнение требований законодательства о неотвратимости наказаний за преступление”. Поэтому борьба с коррупцией должна стать одной из повседневных задач, которую необходимо осуществить на регулярной основе.
Четкое понимание законодательства является важным способом борьбы с коррупцией и может дать желаемый результат только в том случае, если каждый гражданин будет активно участвовать в предотвращении коррупции.