Bitiruvchilarning bandligini hamda ularni munosib ish o‘rinlari bilan ta’minlashga ko‘maklashish maqsadida 2026-yil 6-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025‑yil 14‑fevraldagi “Oliy ta’lim muassasalari bitiruvchilarining ishga joylashishiga ko‘maklashish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” PQ-61-sonli qaroriga asosan Nukus davlat texnika universitetida “Karyera kuni” loyihasi doirasida “Mehnat yarmarkasi” o‘tkazildi.
Mehnat yarmarkasida respublikadagi barcha korxonalar bo‘sh ish o‘rinlari bilan ishtirok etdilar. Mazkur yarmarkada talabalar bo‘sh ish o‘rinlari hamda ishga joylashish tartib-qoidalari bilan tanishib, ish beruvchi tashkilotlar bilan suhbatlar uyushtirdilar.
Tadbirning keyingi qismida hududdagi soha rahbarlarining yoshlar bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda Raqamli texnologiyalar vazirligining Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududiy sho‘basi boshlig‘i T.Baekeev, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmati boshlig‘i I.Reimov, “O‘zbektelekom” AK Shimoliy filiali direktori A.Djumaniyazov va Nukus davlat texnika universiteti rektori B.Kaipbergenovlar hamda bir qator soha korxonalaridan rahbarlar ishtirok etdilar.
Bu kabi tashabbuslar bitiruvchilarning mehnat bozoriga muvaffaqiyatli integratsiyasi, shaxsiy karyerasini shakllantirishi va barqaror ish o‘rni bilan ta’minlanishida muhim ahamiyat kasb etadi.

В целях содействия трудоустройству выпускников и обеспечения их достойными рабочими местами 6 мая 2026 года в рамках проекта «День карьеры» в Нукусском государственном техническом университете была проведена «Ярмарка труда» на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 14 февраля 2025 года №ПП-61 «О дополнительных мерах по содействию трудоустройству выпускников высших образовательных организаций».
В ярмарке труда приняли участие предприятия всех отраслей региона с имеющимися вакансиями. В ходе мероприятия студенты ознакомились с вакантными рабочими местами и порядком трудоустройства, а также провели встречи и беседы с представителями организаций-работодателей.
Во второй части мероприятия состоялась встреча руководителей территориальных организаций с молодежью. В ней приняли участие начальник территориального управления Министерства цифровых технологий по Республики Каракалпакстан Т.Баекеев, начальник Службы электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан И.Реимов, директор Северного филиала АК «Узбектелеком» А.Джуманиязов и ректор Нукусского государственного технического университета Б.Каипбергенов, а также руководители ряда отраслевых предприятий.
Подобные инициативы важны для успешной интеграции выпускников на рынок труда, формирование их профессиональной карьеры и обеспечение стабильной занятости.