Raqamli texnologiyalar vaziri Buxoro shahrida faoliyat yuritayotgan “LEADERS GROUP TEAM” MChJ kompaniyasiga tashrif buyurib, korxonaning faoliyati, eksport salohiyati hamda yoshlar uchun yaratilgan ish imkoniyatlari bilan tanishdi.
“LEADERS GROUP TEAM” MChJ asosan AQShning transport va logistika bozori uchun masofaviy autsorsing — BPO xizmatlarini ko‘rsatishga ixtisoslashgan xalqaro kompaniya hisoblanadi. Kompaniya O‘zbekiston va boshqa davlatlarda BPO markazlarini rivojlantirib, ingliz tilini biladigan mahalliy yoshlarni xalqaro logistika loyihalariga jalb etmoqda.
Tashrif davomida kompaniyaning iqtisodiy ko‘rsatkichlari izchil o‘sib borayotgani qayd etildi. Xususan, eksport hajmi 2025-yilda 963,5 ming AQSh dollarini, 2026-yilning birinchi yarim yilligida esa 1,43 mln AQSh dollarini tashkil etgan.
Ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi ham sezilarli darajada oshgan. 2025-yilda ushbu ko‘rsatkich 11,66 mlrd so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2026-yilning olti oyida 17,07 mlrd so‘mga yetgan.
Kompaniyada yaratilgan ish o‘rinlari sonining o‘sishi ham alohida e’tiborga loyiq. 2024-yilda 1 nafar xodim faoliyat yuritgan korxonada 2025-yilga kelib xodimlar soni 111 nafarga yetgan. Bugungi kunda esa 150 nafar xodim mehnat qilmoqda.
Vazir kompaniyaning kelgusidagi rivojlanish rejalari, yangi ish o‘rinlarini yaratish, eksport geografiyasini kengaytirish va BPO xizmatlari hajmini oshirish bo‘yicha takliflar bilan ham tanishdi.
Ta’kidlanganidek, BPO markazlarining rivojlanishi yoshlar uchun xalqaro kompaniyalar bilan ishlash, xorijiy tillar va zamonaviy kasbiy ko‘nikmalarni rivojlantirish hamda yuqori daromadli ish o‘rinlariga ega bo‘lish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.

Министр цифровых технологий посетил компанию «LEADERS GROUP TEAM», работающую в городе Бухаре, и ознакомился с её деятельностью, экспортным потенциалом и возможностями трудоустройства, созданными для молодёжи.
«LEADERS GROUP TEAM» — международная компания, специализирующаяся преимущественно на предоставлении удалённых аутсорсинговых BPO-услуг для транспортного и логистического рынка США. Компания развивает BPO-центры в Узбекистане и других странах, привлекая местную молодёжь со знанием английского языка к международным логистическим проектам.
В ходе визита было отмечено последовательное увеличение экономических показателей компании. В частности, объём экспорта в 2025 году составил 963,5 тыс. долларов США, а за первое полугодие 2026 года — 1,43 млн долларов США.
Также значительно увеличился объём оказанных услуг. Если в 2025 году этот показатель составил 11,66 млрд сумов, то за первые шесть месяцев 2026 года он достиг 17,07 млрд сумов.
Отдельного внимания заслуживает рост числа рабочих мест. Если в 2024 году в компании работал всего 1 сотрудник, то в 2025 году их количество достигло 111 человек. В настоящее время в компании работают 150 сотрудников.
Министр также ознакомился с планами компании по дальнейшему развитию, созданию новых рабочих мест, расширению географии экспорта и увеличению объёма BPO-услуг.
Как было отмечено, развитие BPO-центров создаёт для молодёжи новые возможности для работы с международными компаниями, совершенствования навыков иностранных языков и современных профессиональных компетенций, а также получения высокооплачиваемой работы.
Кроме того, подобные проекты позволяют наращивать экспорт IT-услуг за счёт интеллектуального труда и цифровых сервисов, не требуя создания масштабной производственной инфраструктуры.