Radiochastota spektri monitoringini amalga oshirish Sirdaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatining asosiy vazifalaridan biridir. Radiochastota spektrining monitoringi - radiochastota spektri holatini kuzatish, undan foydalanishni baholash, radiochastota spektri to‘g‘risidagi qonunchilik buzilishining oldini olish va bartaraf etish uchun mo‘ljallangan tashkiliy-texnik tadbirlar majmui.
Sirdaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati radiochastota spektri monitoringini amalga oshirishda statsionar, mobil va olib yuruvchi o‘lchov uskunalari yordamida turli yo‘nalishlar bo‘yicha texnik o‘lchovlarni amalga oshiradi. Ushbu yo‘nalishlardan biri radioxalaqitlarning manbalarini aniqlash bo‘yicha vazifalarni amalga oshirishdir. Radioxalaqitlar - radioaloqa tizimida qabul chog‘ida bir yoki bir nechta to‘lqin tarqatishlar keltirib chiqargan, axborot sifatining yomonlashuvi, xatoliklar bo‘lishi yoki axborot yo‘qolishida namoyon bo‘ladigan elektromagnit energiyasining ta’siri.
Radioxalaqitlarning manbalarini aniqlash radiomonitoring muhandislari oldida turgan eng qiyin vazifalardan biri hisoblanadi. Radioxalaqitlarning manbalarini tezkor qidirish va aniqlash uchun radiomonitoring muhandisi quyidagi yo‘nalishlarda bilimlarga ega bo‘lishi kerak:
- turli radiochastota diapazonlarida radioto‘lqinlarning tarqalishi nazariyasini yaxshi bilish;
- hududning relyefini yaxshi bilish;
- radiouzatish va radioqabul qilish qurilmalarining ishlash tamoyillarini bilish;
- turli telekommunikatsiya tizimlarida radioaloqani tashkil etish asoslarini yaxshi tushunish;
- radiochastota spektrining real holatdagi bandligini tahlil qila olish;
- radioelektron vositalar (REV) va yuqori chastotali qurilmalarning (YuChQ) elektromagnit moslashuviga ta’sir qilishi mumkin bo‘lgan barcha omillarni hisobga olishni bilish;
- REVlarning texnik parametrlariga qo‘yiladigan davlat standartlari va texnik normalarning talablarini bilish;
- industrial radioxalaqitlarning ehtimoliy manbalari bo‘lgan texnik vositalarga qo‘yiladigan davlat standartlari va texnik normalarning talablarini bilish;
- mavjud o‘lchov uskunalari va monitoring tizimlarining barcha imkoniyatlaridan professional darajada foydalanishni bilish;
- viloyatdagi barcha ro‘yxatga olingan REVlarning texnik tavsiflari to‘g‘risida ma’lumotga ega bo‘lish;
- radiochastota organining tegishli ruxsatnomalarisiz olib kirish, sotib olish (berish) va ulardan foydalanishga ruxsat etilgan REV va YuChQlarning texnik tavsiflari to‘g‘risida ma’lumotga ega bo‘lish;
- O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi doirasida jismoniy va yuridik shaxslar (REV va texnik vositalar egalari) bilan turli xil uskunalarning ishlash jarayonlarini o‘zgartirish (yoqish yoki qisqa muddatga o‘chirish) vaqtida o‘zaro hamkorlik qilishda o‘z huquq va majburiyatlarini bilish.
Shuni ta’kidlash joizki, radiomonitoring muhandisi radioxalaqitlarni o‘z vaqtida aniqlash uchun javobgardir.

Одной из главных задач Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области является осуществление мониторинга радиочастотного спектра. Мониторинг радиочастотного спектра - это комплекс организационно-технических мероприятий, предназначенных для наблюдения за состоянием радиочастотного спектра, оценки его использования, предупреждения и устранения нарушений законодательства о радиочастотном спектре.
Служба электромагнитной совместимости Сырдарьинской области при осуществлении мониторинга радиочастотного спектра с помощью стациoнарных, мобильных и носимых измерительных устройств выполняет технические измерения по различным направлениям. Одним из таких направлений является осуществление задач по обнаружению и выявлению источников радиопомех. Радиопомеха - это воздействие электромагнитной энергии, вызванной одним или несколькими излучениями, на приём в системе радиосвязи, проявляющееся в ухудшении качества, ошибках или потерях информации.
Обнаружение источников радиопомех считается одной из самых сложных задач стоящих перед инженерами по радиомониторингу. Для оперативного поиска и обнаружения источников радиопомех инженер по радиомониторингу должен:
- обладать хорошими знаниями в области теории распространения радиоволн в различных диапазонах радиочастот;
- хорошо знать рельеф местности;
- знать принцип работы радиопередающих и радиоприёмных устройств;
- хорошо понимать основы организации радиосвязи в различных телекоммуникационных системах;
- уметь анализировать реальную загруженность радиочастотного спектра;
- учитывать все факторы, способные повлиять на электромагнитную совместимость радиоэлектронных средств (РЭС) и высокочастотных устройств (ВЧУ);
- знать требования государственных стандартов и технических норм, предъявляемые к техническим параметрам РЭС;
- знать требования государственных стандартов и технических норм, предъявляемые к техническим средствам-возможных источников индустриальных радиопомех;
- на профессиональном уровне уметь оперировать всеми возможностями имеющихся измерительных приборов и мониторинговых систем;
- владеть информацией о технических характеристиках всех зарегистрированных РЭС области;
- владеть информацией о технических характеристиках РЭС и ВЧУ ввоз, приобретение (передача) и эксплуатация которых допускается без соответствующих разрешений радиочастотного органа;
- знать свои права и обязанности в рамках законодательства Республики Узбекистан при взаимодействии с физическими и юридическими лицами (владельцами РЭС и технических средств) во время осуществления манипуляций (включения или кратковременного отключения) режимами работы различного оборудования.
Необходимо отметить, что инженер по радиомониторингу несёт ответственность за несвоевременное выявление радиопомех.