Oliy Majlis Senatining navbatdagi yalpi majlisida “Kosmik faoliyat to‘g‘risida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Qonunda kosmik faoliyatga oid asosiy tushunchalar va prinsiplar, faoliyatni amalga oshirishning maqsadlari, kosmik faoliyat sohasidagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari nazarda tutilgan.
Qonun bilan Vazirlar Mahkamasi, Raqamli texnologiyalar vazirligi va uning huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi hamda Mudofaa vazirligining kosmik faoliyat sohasidagi vakolatlari belgilanmoqda.
Shuningdek, kosmik sohada ilmiy tadqiqotlar olib borish, kosmik tizimlarning turlari yaʼni yerni masofadan zondlash, davlat kosmik monitoringi, kosmik aloqa tizimi, yuqori aniqlikdagi sunʼiy yo‘ldosh navigatsiya tizimi, kosmik raketa komplekslaridan (kosmodromlardan) foydalanish, kosmik obyektlarni tamg‘alash, ijaraga berish, kosmik obyektlarni va texnika vositalarini utilizatsiya qilish, kosmik infratuzilma va faoliyat xavfsizligi, faoliyatni moliyalashtirish asoslari hamda xalqaro hamkorlik masalalari nazarda tutilmoqda.
Qonunda ilm-fan, ijtimoiy-iqtisodiy, ekologiya, mudofaa, xavfsizlik va boshqa sohalarga oid maqsadlarga erishish uchun kosmik texnologiyalar vositasida kosmik fazoni va Yerni tadqiq etish hamda ulardan foydalanish, shuningdek, kosmik faoliyatning atrof-muhit, tabiiy resurslar va aholi sog‘lig‘iga taʼsirini nazorat qilish kabi masalalarga alohida eʼtibor berilgan.
Qonunda kosmik faoliyat sohasidagi strategik yo‘nalishlar hamda davlat dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish, iqtisodiyot tarmoqlaridagi qonunchilik buzilishi hollarini kosmik suratlarga ishlov berish orqali aniqlashga ko‘maklashish davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlaridan biri ekanligi nazarda tutilgan.
Senatorlar tomonidan taʼkidlanganidek, qonunning qabul qilinishi natijasida kosmik faoliyat sohasi tartibga solinib, masʼul organlar, ularning vakolatlari va vazifalarini aniq belgilanadi, yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xatarlarni oldini olish, atrof-muhitni muhofaza qilish, mudofaa va xavfsizlikni taʼminlashda kosmik faoliyatni amalga oshirishning huquqiy kafolati yaratiladi.
Shu bilan birga, bu mamlakatimizda barcha sohalarda, jumladan, yer munosabatlari, geologiya, seysmik xavfsizlik, transport, qishloq, o‘rmon, suv va yo‘l xo‘jaligi sohalarida muvaffaqiyatli faoliyat yuritish imkonini beradi.

Обсужден Закон «О космической деятельности»
В Законе предусматриваются основные понятия и принципы космической деятельности, цели ее осуществления, основные направления государственной политики в области космической деятельности.
Законом определяются полномочия Кабинета Министров, Министерства цифровых технологий и подведомственного ему Агентства космических исследований и технологий, а также Министерства обороны в области космической деятельности.
Также предусматриваются вопросы проведения научных исследований космического пространства, виды космических систем, то есть дистанционное зондирование Земли, космический мониторинг, государственный космический мониторинг, космическая система связи, система высокоточной спутниковой навигации, вопросы использования космических ракетных комплексов (космодромов), маркировки.ю передачи в аренду космических объектов, утилизации космических объектов и технических средств, безопасности космической инфраструктуры и деятельности, основы финансирования деятельности и вопросы международного сотрудничества.
В Законе особое внимание уделено таким вопросам, как исследование и использование космического пространства и Земли с помощью космических технологий для достижения целей в научной, социально-экономической, экологической, в области обороны, безопасности и других сферах, а также контроля воздействия космической деятельности на окружающую среду, природные ресурсы и здоровье населения.
Законом предусматривается, что разработка и реализация стратегических направлений и государственных программ в области космической деятельности, а также содействие выявлению нарушений законодательства в отраслях экономики посредством обработки космических снимков являются одним из основных направлений государственной политики.
Сенаторы отметили, что в результате принятия закона область космической деятельности будет урегулирована, будут четко определены ответственные органы, их полномочия и обязанности, созданы правовые гарантии осуществления космической деятельности при предотвращении возможных рисков, обеспечении охраны окружающей среды, обороны и безопасности.
Наряду с этим, это позволит нам успешно осуществлять деятельность в стране во всех сферах, в том числе в области земельных отношений, геологии, сейсмической безопасности, транспорта, сельского, лесного, водного и дорожного хозяйства.