Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 7 fevral kuni hududlarda xizmat ko‘rsatish sohalarini rivojlantirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Uch yil oldin bu borada katta dastur qilingani bugun natijasini berayapti. Servis sohasida qo‘shimcha 1,5 million aholi doimiy daromadga ega bo‘ldi. Xizmatlar miqdori 2018 yildagi 19 milliard dollardan 65 milliard dollarga oshdi. Ayniqsa, axborot texnologiyalari, moliyaviy xizmatlar, turizm, aviatsiya, ta’lim va tibbiyot sohalarida “katta sakrash” bo‘ldi.
Bular yaxshi, albatta. Lekin imkoniyatlar bundan juda ko‘p. Ularni hayotga tatbiq etishda hudud va sohalarda yaxlitlik yo‘q.
Masalan, Xorazmga 6 million turist jalb etish reja qilingan. Lekin buning uchun samolyot va poyezdlar qatnovi yetarli emas. Tibbiyot, aviatsiya va energetikada xususiy sektor ishtirokidagi loyihalar 20 milliard dollardan oshgan. Ammo ichimlik suvi, kanalizatsiya va yo‘l qurilishida bunday loyihalar deyarli yo‘q.
Yig‘ilishda shu kabi muammolar tahlil qilinib, hudud va sohalardagi ulkan imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi.
So‘nggi yetti yilda aholi daromadi va to‘lov qobiliyati 2 karra o‘sgani natijasida xizmatlarga talab ortayotgani qayd etildi. Buning uchun vazirlar va hokimlar xizmat turlarini ko‘paytirish bo‘yicha har kuni izlanib, tadbirkorlarga yo‘l ochishi kerakligi ta’kidlandi.
Bu yil xizmatlar hajmini 15 foizga oshirib, 82 milliard dollarga, eksportini esa 8,5 milliard dollarga yetkazish, sohada 2,5 million odamni daromadli qilish mo‘ljallangan.
Eng katta imkoniyat bank-moliya sohasida. Jumladan, developerlarga yangi mavzelar hududining 10-15 foizini noturar joyga o‘tkazishga ruxsat berilgan. Bundan samarali foydalanish maqsadida, banklar orqali developerlardan mulklarni to‘g‘ridan to‘g‘ri sotib olish va tadbirkorlarga qulay shartlarda ijara yoki lizingga berish taklifi bildirildi. Bu orqali 50 ming kvadrat metr noturar joylar muomalaga kirishi, 100 ming ish o‘rni yaratilishi mumkin.
Moliyaviy xizmatlar hajmini 30 foizga oshirish ko‘zda tutilgan. Mahalla bankirlari ish boshlab, aholiga yaqinlashtirilgani bunda qo‘shimcha imkoniyat. Xususan, odamlar ko‘p murojaat qiladigan kadastr, soliq, adliya ma’lumotlarini banklarning axborot tizimi bilan bog‘lash xizmatlar hajmini oshiradi.
Bu yildan tumanlarda servisni rivojlantirish bo‘yicha yangicha yondashuv bo‘ladi. Bu borada 1 ming 156 ta drayver loyiha mahalliy kengashlarda tasdiqlandi. Ularning infratuzilmasiga 1 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Jumladan, joriy yilda 72 ta sohil bo‘yi dam olish maskanlari, tunu kun ishlaydigan 154 ta turizm va gastronomik ko‘chalar tashkil etiladi. 62 ta istirohat bog‘i zamonaviy qiyofaga keltiriladi. 364 ta yo‘l bo‘yi va boshqa servis obyektlari barpo qilinadi.
Ikki yil oldin savdo va xizmatlar sohasidagi korxonalarga ijtimoiy soliq 1 foiz etib belgilangan edi. O‘tgan davrda korxonalar soni 1,5 karra oshgan. Muhimi, ko‘p tadbirkorlar “soya”dan chiqib, oylik maoshni to‘g‘ri ko‘rsatishga o‘tgani natijasida ish haqi 3,2 karra ko‘payib, qo‘shimcha 2,1 trillion so‘m soliq tushgan.
Shularni inobatga olib, mazkur imtiyoz muddatini yana uch yilga uzaytirish taklifi ma’qullandi. Endi, bu imtiyoz servis korxonalarining kamida 3 million so‘m oylik oladigan 30 yoshgacha bo‘lgan ishchilariga qo‘llanadi. Qurilish, savdo va umumiy ovqatlanish korxonalari ishchilar bilan qisqa muddatli, soddalashgan mehnat shartnomasi tuzishi mumkin bo‘ladi.
So‘nggi uch yilda 27 turdagi davlat xizmatlari xususiy sektorga berildi. Lekin vazirliklar tizimida tadbirkorlar qila oladigan xizmatlar hali ko‘p. Bu yil yana 29 ta davlat xizmati xususiy sektorga o‘tkazilishi aytildi.
Yer uchastkalari va davlat mulkini ijaraga olish yoki xususiylashtirish bo‘yicha ochiq, shaffof, manfaatli shartlarni ishlab chiqish hamda tadbirkorlarga e’lon qilish vazifasi qo‘yildi.
O‘zbekiston Prezidentining 2024 yil 20 dekabrda imzolangan hududlarda yuqori iqtisodiy o‘sish va aholi bandligini ta’minlashning yangi tizimiga oid farmoni bu borada katta imkoniyat yaratdi. Unga ko‘ra, bu yil 1 martdan boshlab, 10 ming kvadratgacha bo‘lgan va 6 oy davomida sotilmagan tumanlardagi davlat obyektlari tadbirkorlarga 10 yilga to‘g‘ridan to‘g‘ri ijaraga beriladi. To‘rt yil davomida ijara haqi vaqtida to‘lansa, bu joy tadbirkorga xususiylashtirib beriladi. Yoshlarni IT va chet tiliga o‘qitib, xalqaro sertifikat beradigan tadbirkorlar birinchi yil ijara to‘lamaydi.
Davlatimiz rahbari masofaviy xizmatlar eksportini yangi bosqichga ko‘tarish zarurligini ta’kidladi. Buning uchun xorijiy davlatlardagi xizmatlar bozori va talablarni o‘rganib, shunga mos mutaxassislar tayyorlash vazifasi qo‘yildi.
Bu yil kreativ iqtisodiyotdagi startap loyihalar uchun 50 million dollar ajratilgan. Bu orqali yoshlar tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, chet el kompaniyalarida ishlayotgan yurtdoshlarimizni jalb etish maqsad qilingan.
Umuman, joriy yilda IT xizmatlari hajmini 30 foiz o‘stirib, 80 trillion so‘mdan, eksportini 1 milliard dollardan oshirish imkoniyati borligi aytildi. Hudud va tarmoqlardagi xizmatlarni raqamlashtirish bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berildi.
Servisni rivojlantirishda qulay transport infratuzilmasi juda muhim. O‘tgan yili transport xizmatlari 8,6 foizga o‘sib, 145 trillion so‘mni tashkil qildi. Lekin, yuqori iqtisodiy o‘sish uchun bu yetarli emas.
Shu bois mamlakatimiz shaharlari o‘rtasida samolyot va poyezd qatnovlarini ko‘paytirish, multimodal logistika markazlari qurib, tranzit yuk ulushini oshirish, taksilarga qulaylikni kengaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar belgilandi.
Bular orqali joriy yilda transport xizmatlari hajmini 185 trillion so‘mga, eksportini 2,3 milliard dollarga olib chiqish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Xizmat yo‘nalishida eng katta soha bu turizm. So‘nggi yillarda 90 dan ortiq davlatlar bilan aloqalar yaxshilangani natijasida xorijlik sayyohlar qariyb 4 karra oshdi. O‘tgan yili turizm xizmatlari eksporti 3,5 milliard dollar bo‘ldi.
Lekin mamlakatimizning salohiyati bundan ancha yuqori. Masalan, Malayziya va indoneziyalik musulmoqlar Umraga borishdan oldin allomalarimiz qabrini ziyorat qilishni xohlaydi. Ular uchun “Umra plyus” xizmati yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Samarqand, Shahrisabz, Buxoro, Xiva va Toshkentdagi turistik majmualarda xalqaro konsert va forumlar o‘tkazish ko‘pchilikni o‘ziga tortadi. Tashrif buyuruvchilar mehmonxona, restoran, savdo va boshqa ko‘ngilochar maskanlarga ham mijoz bo‘ladi.
Ijtimoiy sohalarda ham imkoniyatlar ko‘p. Masalan, o‘tgan yili “Tibbiy xizmatlar mehmondo‘stligi” dasturi yo‘lga qo‘yilgan edi. Bu xorijiy fuqarolarni davolash va eksportni oshirish uchun qulaylik.
So‘nggi sakkiz yilda 125 ta yangi oliy ta’lim tashkiloti ochilgan. Lekin bu sohadagi eksport imkoniyatlarga mutlaqo mos emas. Yoki bo‘sh turgan ayrim madaniyat va san’at markazlarini ham xususiy sektorga berish mumkin.
Yig‘ilishda Prezidentimiz mutasaddi va tadbirkorlar bilan muloqot qildi. Soha mas’ullari bu yil hududlarda 2 million 500 ming aholini band qilish rejalari yuzasidan axborot berdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 7 февраля состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития сферы услуг в регионах.
Запущенная три года назад масштабная программа уже приносит плоды: в сфере сервиса дополнительно 1,5 миллиона граждан получили источник стабильного дохода, а объем услуг вырос с 19 миллиардов долларов в 2018 году до 65 миллиардов долларов. Особенно заметно ускорение в таких отраслях, как информационные технологии, финансовые услуги, туризм, авиация, образование и медицина.
Несмотря на положительную динамику, потенциал для дальнейшего роста остается значительно выше, а реализация возможностей в регионах и отраслях зачастую не ведется с должной слаженностью.
Так, в Хорезме запланировано привлечение 6 миллионов туристов, но для этого недостаточно как авиарейсов, так и железнодорожного сообщения. В то же время стоимость проектов с участием частного сектора в медицине, авиации и энергетике превысила 20 миллиардов долларов, тогда как в сферах питьевого водоснабжения, канализации и строительства дорог подобных инициатив практически нет.
На совещании были проанализированы существующие проблемы и выявлены огромные возможности.
Отмечено, что за последние семь лет доходы населения и его платежеспособность увеличились в два раза, что привело к росту спроса на услуги. В связи с этим министерствам и хокимам поручено ежедневно искать пути расширения ассортимента услуг и создания благоприятных условий для предпринимателей.
Определены целевые показатели на текущий год: увеличить объем услуг на 15 процентов, до 82 миллиардов долларов, довести экспорт до 8,5 миллиарда долларов, обеспечить занятость 2,5 миллиона человек в данной сфере.
Особые перспективы наблюдаются в банковско-финансовом секторе. Девелоперам разрешено переводить 10–15 процентов новых массивов в категорию некоммерческой недвижимости. Для эффективного использования этого потенциала предложено, чтобы банки напрямую выкупали недвижимость у девелоперов с последующей выгодной арендой или лизингом для предпринимателей. По оценкам, это позволит ввести в оборот 50 тысяч квадратных метров некоммерческой недвижимости и создать 100 тысяч рабочих мест.
Планируется увеличить объем финансовых услуг на 30 процентов. Запуск механизма махаллинских банкиров, приближенных к населению, откроет дополнительные возможности. В частности, интеграция данных кадастровых, налоговых органов и ведомств юстиции в информационные системы банков повысит качество и объем предоставляемых услуг.
С этого года в регионах будет применяться новый подход к развитию сферы сервиса. Местными кенгашами утверждены 1 156 проектов-драйверов, для реализации которых будет выделен 1 триллион сумов.
В рамках этих инициатив планируется создать 72 прибрежные зоны для отдыха, организовать 154 туристические и гастрономические улицы с круглосуточным режимом работы, привести в современный вид 62 парка отдыха, построить 364 объекта придорожного сервиса и других.
Два года назад на предприятиях торговли и услуг была установлена социальная налоговая ставка в размере 1 процента. За этот период число таких предприятий выросло в 1,5 раза. Благодаря тому, что многие предприниматели вышли из «тени» и стали правильно отражать ежемесячную заработную плату, фонд оплаты труда увеличился в 3,2 раза, что обеспечило дополнительные поступления в бюджет на сумму 2,1 триллиона сумов.
С учетом этих результатов предложено продлить действие преференции ещё на три года. Теперь она будет распространяться на работников сервисных предприятий моложе 30 лет, получающих не менее 3 миллиона сумов в месяц. Предприятия строительного, торгового и общественного питания смогут заключать с сотрудниками краткосрочные, упрощенные трудовые договоры.
За последние три года 27 видов государственных услуг переданы частному сектору. Однако в системе министерств остаётся множество услуг, которые могут быть предоставлены предпринимателями. В этом году планируется передать еще 29 государственных услуг в частный сектор.
Кроме того, поставлена задача по разработке открытых, прозрачных и выгодных условий для аренды или приватизации земельных участков и государственной собственности.
Постановление Президента Узбекистана от 20 декабря 2024 года о новой системе обеспечения высоких темпов экономического роста и занятости в регионах создало значительные возможности. Согласно ему, с 1 марта текущего года государственные объекты в районах площадью до 10 тысяч квадратных метрах, не проданные в течение шести месяцев, будут предоставляться предпринимателям в прямую аренду на 10 лет. При условии своевременной оплаты арендной платы в течение четырех лет, предприниматель сможет приватизировать это имущество. Молодым предпринимателям, обучающим молодежь IT и иностранным языкам с выдачей международных сертификатов, аренда в первый год предоставляется бесплатно.
Глава государства подчеркнул необходимость увеличения экспорта дистанционных услуг. Для этого поставлена задача изучить зарубежный рынок услуг и подготовить специалистов, соответствующих его требованиям.
На стартап-проекты в сфере креативной экономики в этом году выделено 50 миллионов долларов, что направлено на поддержку молодежных инициатив и привлечение соотечественников, работающих в иностранных компаниях.
В целом планируется увеличить объем IT-услуг на 30 процентов (до 80 триллионов сумов) и довести экспорт до более чем 1 миллиарда долларов, а также продолжить цифровизацию услуг в регионах и отраслях.
Развитие сервиса невозможно без развитой транспортной инфраструктуры. В прошлом году объем транспортных услуг вырос на 8,6 процента и составил 145 триллионов сумов, что, однако, недостаточно для обеспечения высоких темпов экономического роста.
В связи с этим будут приняты дополнительные меры: увеличение числа авиарейсов и поездов между городами, строительство мультимодальных логистических центров, повышение доли транзитных грузов и расширение сети такси.
По оценкам, благодаря этим мерам в текущем году объем транспортных услуг может достичь 185 триллионов сумов, а экспорт — 2,3 милларда долларов.
Туризм остаётся крупнейшей отраслью сферы услуг. За последние годы благодаря налаживанию контактов с более чем 90 странами число иностранных туристов выросло почти в четыре раза, а экспорт туристических услуг в прошлом году составил 3,5 миллиарда долларов.
Потенциал страны, однако, гораздо выше. Например, граждане Малайзии и Индонезии желают посетить мавзолеи наши великих ученых перед совершением Умры, для чего планируется запуск турпакета «Умра плюс».
Проведение международных концертов и форумов в туристических комплексах Самарканда, Шахрисабза, Бухары, Хивы и Ташкента привлекут большое количество посетителей, что будет способствовать развитию гостиничного бизнеса, ресторанного сектора, торговли и иных сфер досуга.
В социальной сфере также открываются большие возможности. Так, в прошлом году была запущена программа «Медицинское гостеприимство», направленная на привлечение иностранных граждан для лечения и увеличение экспорта медицинских услуг.
За последние восемь лет открыто 125 новых высших учебных заведений, однако экспорт в образовательной сфере остается значительно ниже имеющихся возможностей. Кроме того, некоторые неиспользуемые центры культуры и искусства можно передать частному сектору.
На совещании Президент заслушал отчеты ответственных лиц и провел диалог с предпринимателями. Руководители отрасли доложили о планах по трудоустройству в сфере 2,5 миллион жителей регионов в текущем году.