E’lon: Islom diniga oid o‘zbek tilidagi birinchi kompyuter dasturi va qidiruv tizimi tashkil etildi
“YURIDA” huquqiy-axborot tizimi offlayn dasturining internet tarmog‘ida ishlaydigan YURIDA-ONLINE axborot-qidiruv tizimi ishga tushirildi. Qidiruv tizimi bo‘yicha quyidagi yangi yo‘nalishlar ochilib, ularning bazasi shakllantirildi:
1. YURIDA-ISLOM axborot-qidiruv tizimi – O‘zbekiston Musulmonlari idorasi bilan 2020-yil 21-dekabrdagi hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuvga muvofiq ishlab chiqilgan Islom diniga oid risola, maqola, ma’lumotlarni o‘z ichiga jamlagan birinchi kompyuter dasturi. Ushbu maxsus qidiruv tizimi orqali siz o‘zingiz uchun kerak bo‘lgan yoki muammoli savol bo‘lgan biror bir mavzuga oid ma’lumot yoki maqolalarni tez qidirib topishingiz, tanishib chiqishingiz, shuningdek undan nusxa olib foydalanishingiz mumkin. Ushbu maxsus bazadagi barcha hujjat, risola, dunyoviy mazmundagi maqolalar va ma’lumotlar matnlari O‘zbekiston Musulmonlar idorasi matbuot nashrlaridan, rasmiy saytidan, hududiy vakillar rasmiy saytlaridan, shuningdek, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita tomonidan berilgan xulosalarga muvofiq chop etilgan kitoblardan olingan.
2. YURIDA-MATBUOT axborot-qidiruv tizimi – 2022-yil 16-fevraldagi O‘zbekiston jurnalistlari ijodiy uyushmasi bilan hamkorlik kelishuviga muvofiq ishlab chiqilgan respublikamizdagi gazeta va jurnallarda chop etilayotgan maqolalarning elektron matnlaridan tashkil topgan maxsus baza hisoblanadi. Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi davlatlari orasida bosma OAV, ya’ni gazeta va jurnallarning elektron obunasi tashkil etilgan o‘zbek tilidagi birinchi hamda hozirda yagona elektron platforma bo‘lgan axborot-qidiruv tizimi.
3. YURIDA-ADABIYOT axborot tizimi – O‘zbekiston yozuvchilari uyushmasi bilan 2022-yil 25-martdagi hamkorlik kelishuviga muvofiq ishlab chiqilgan mamlakatimiz yozuvchi, shoir, olimlari asarlari va kitoblarining elektron matnlaridan tashkil topgan maxsus baza, elektron kitob savdo platformasidir. YURIDA-ADABIYOT elektron platformasining asosiy vazifasi kitobxon uchun zarur bo‘lgan muqaddam kam tirajda chiqarilgan yoki ancha vaqt oldin chiqarilgan, hozirda topishning imkoni bo‘lmagan asarlarni bazasiga joylashtirish orqali shu asarlarga bo‘lgan ehtiyojlarni qondirishdan iborat.
Yuqorida ko‘rsatilan barcha platformalarda kitoblarning matnlari elektron rasm (PDF, JPEG, TIF, DJVU) ko‘rinishida emas, balki Windows Word tahrirlash dasturidagi matn ko‘rinishida joylashtirilgan. Bu qulaylik foydalanuvchiga qidiruv funksiyasi bilan har qanday kalit so‘z orqali kerakli ma’lumotni onson qidirib topish, matnning qismidan nusxa ko‘chirib olish, o‘zaro o‘xshash asarlarni tahlil qilish imkonini beradi.

Запущена информационно-поисковая система YURIDA-ONLINE, работающая в сети Интернет офлайн программы правовой информационной системы “YURIDA”. В поисковой системе открыты следующие новые направления и сформирована их база:
Информационно-поисковая система YURIDA-ISLOM - первая компьютерная программа, содержащая брошюры, статьи, информацию об Исламе, разработанная в соответствии с соглашением о сотрудничестве с Управлением мусульман Узбекистана от 21 декабря 2020 года. С помощью этой специальной поисковой системы вы можете быстро искать, знакомиться, а также копировать и использовать информацию или статьи на ту или иную тему, которая вам нужна или является проблемным вопросом. Тексты всех документов, брошюр, статей и информации светского содержания, находящиеся в этой специальной базе, взяты из печатных изданий, официального сайта Управления мусульман Узбекистана, официальных сайтов территориальных представителей, а также из книг, опубликованных в соответствии с заключениями, выданными Комитетом по делам религий.
Информационно-поисковая система YURIDA-MATBUOT - специальная база, состоящая из электронных текстов статей, публикуемых в газетах и журналах республики, разработана в соответствии с соглашением о сотрудничестве с Творческим союзом журналистов Узбекистана от 16 февраля 2022 года. Информационно-поисковая система, являющаяся первой и в настоящее время единственной электронной платформой на узбекском языке, на основе которой были созданы печатные СМИ среди стран Содружества Независимых Государств, то есть электронная подписка на газеты и журналы.
Информационная система YURIDA-ADABIYOT - это специализированная база электронных текстов произведений, книг отечественных писателей, поэтов, ученых, платформа электронной книжной торговли, разработанная в соответствии с соглашением о сотрудничестве от 25 марта 2022 года с Союзом писателей Узбекистана. Основная задача электронной платформы YURIDA-ADABIYOT - удовлетворение потребностей читателя в этих произведениях путем размещения в их базе необходимых ранее произведений, выпущенных малыми тиражами или изданных достаточно давно, найти которые в настоящее время невозможно.
На всех вышеперечисленных платформах тексты книг размещаются не в виде электронного изображения (PDF, JPEG, TIFF, DJVU), а в виде текста (в программе редактирования Windows Word). Это удобство позволяет пользователю с помощью функции поиска мгновенно искать нужную информацию по любому ключевому слову, копировать фрагмент текста, анализировать похожие между собой произведения.