Mamlakatimizda axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini rivojlantirish, telekommunikatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish va aholiga sifatli teleradioeshittirish xizmatlarini yetkazish bo‘yicha keng ko‘lamli chora-tadbirlar izchil amalga oshirilmoqda.
Jumladan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012-yil 17-apreldagi PQ-1741-sonli “O‘zbekiston Respublikasida raqamli teleeshittirishlarga texnik va texnologik jihatdan o‘tish davlat dasturi to‘g‘risida”gi qarori hamda 2014-yil 3-apreldagi PQ-2157-sonli “O‘zbekiston Respublikasida yer usti raqamli televideniyeni rivojlantirish uchun Yaponiya xalqaro hamkorlik banki va Yaponiya tijorat banklarining imtiyozli kreditini jalb etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida Respublika hududlarida raqamli teleeshittirish tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli loyihalar amalga oshirildi. Ushbu dasturlar doirasida mamlakatning olis va borish qiyin bo‘lgan aholi punktlarini ham raqamli teledastur xizmatlari bilan qamrab olish vazifasi belgilangan.
Mazkur vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Samarqand viloyatining tog‘li va infratuzilmaviy jihatdan murakkab hududlarida jami 27 dona kam quvvatli raqamli teleeshittirish uzatkichlari o‘rnatilib, foydalanishga topshirilgan. Ushbu uzatkichlar viloyatning ilgari sifatli teledastur signalini qabul qilish imkoniyati cheklangan aholi punktlarini raqamli teleeshittirish bilan ta’minlashga xizmat qildi.
Amalga oshirilgan ishlar natijasida Samarqand viloyatining barcha aholi punktlarida raqamli teleeshittirish signalini qabul qilish imkoniyati yaratildi. Endilikda viloyat aholisi avlat va nodavlat telekanallarning yuqori sifatli tasvir va ovozdagi ko‘rsatuvlarini uzluksiz tomosha qilish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Samarqand viloyati EMMX muhandislari tomonidan viloyat hududlarida o‘rnatilgan kam quvvatli raqamli teleeshittirish uzatkichlarida muntazam ravishda joyiga chiqqan holda radiomonitoring ishlari amalga oshirilmoqda. O‘tkazilgan o‘lchovlar natijalari asosida mazkur uzatkichlarning texnik parametrlari tahlil qilinib, ularning belgilangan me’yoriy talablarga muvofiqligi baholanmoqda.
Bugungi kunda Samarqand viloyati hududida raqamli televideniya tarmog‘i barqaror faoliyat yuritib, aholining axborot olish imkoniyatlarini yanada kengaytirmoqda. Bu esa fuqarolarning mamlakatimizda va dunyoda ro‘y berayotgan voqealardan tezkor xabardor bo‘lishi, manaviy-ma’rifiy, madaniy hamda ta’limiy dasturlardan samarali foydalanishiga xizmat qilmoqda. Raqamli teleeshittirish tarmog‘ining kengaytirilishi va olis hududlarning ham to‘liq qamrab olinishi mamlakatimizda zamonaviy axborot infratuzilmasini rivojlantirish yo‘lidagi muhim natijalardan biri bo‘lib, Samarqand viloyatining barcha aholi punktlari raqamli televideniya bilan to‘liq qamrab olinganligini tasdiqlaydi.

В нашей стране последовательно реализуются масштабные меры по развитию информационно-коммуникационных технологий, модернизации телекоммуникационной инфраструктуры и предоставлению населению качественных услуг телерадиовещания.
В частности, на основе Постановления Президента Республики Узбекистан «О государственной программе по техническому и технологическому переходу на цифровое телевещание в Республике Узбекистан» от 17 апреля 2012 года № ПП-1741 и Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по привлечению льготного кредита Японского банка международного сотрудничества и коммерческих банков Японии для развития наземного цифрового телевещания в Республике Узбекистан» от 3 апреля 2014 года № ПП-2157 реализованы масштабные проекты по развитию сетей цифрового телевещания в регионах республики. В рамках этих программ поставлена задача охватить услугами цифрового телевидения даже отдаленные и труднодоступные населенные пункты страны.
В целях обеспечения выполнения этих задач в горных и инфраструктурно сложных районах Самаркандской области установлено и сдано в эксплуатацию в общей сложности 27 единиц маломощных цифровых телепередатчиков. Эти передатчики послужили обеспечению цифровым телевещанием населенных пунктов области, которые ранее имели ограниченную возможность приема качественного телепрограммного сигнала.
В результате проведенных работ во всех населенных пунктах Самаркандской области создана возможность приема сигнала цифрового телевещания. Теперь жители области имеют возможность бесперебойно смотреть передачи государственных и негосударственных телеканалов с высоким качеством изображения и звука.
Инженеры Самаркандской области СЭМС регулярно проводят радиомониторинг с выездом на места на маломощных цифровых передатчиках телевещания, установленных в регионах области. На основании результатов проведенных измерений анализируются технические параметры данных передатчиков и оценивается их соответствие установленным нормативным требованиям.
На сегодняшний день на территории Самаркандской области стабильно функционирует сеть цифрового телевидения, что еще больше расширяет возможности населения по получению информации. Это способствует оперативному информированию граждан о событиях, происходящих в нашей стране и мире, эффективному использованию духовно-просветительских, культурных и образовательных программ. Расширение сети цифрового телевещания и полный охват отдаленных регионов является одним из важных результатов развития современной информационной инфраструктуры в нашей стране, что подтверждает полный охват цифровым телевидением всех населенных пунктов Самаркандской области.