O‘zbekiston va Tojikiston Aloqa ma’muriyatlari o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlash maqsadida chegaraoldi hududlarda radioelektron vositalarning elektromagnit moslashuvchanligini ta’minlash bo‘yicha muhim amaliy bosqich boshlandi.
Tojikiston Respublikasi Hukumat huzuridagi Aloqa xizmati O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligining chegaraoldi hududlarda birgalikda texnik o‘lchovlarni davom ettirish bo‘yicha tashabbusini yuqori baholadi hamda samimiy minnatdorlik bildirdi.
O‘zbekiston Respublikasining taklifiga binoan, 2026-yilning 27–30-iyul kunlari Surxondaryo viloyati hududida ikki davlat mutaxassislari ishtirokida radioelektron vositalarning maydon kuchlanganligi bo‘yicha qo‘shma o‘lchov ishlari amalga oshirildi.
Bugungi kunda ikki mamlakatning chegaraoldi hududlarida mobil aloqa operatorlari signallarining bir-birining hududiga keraksiz kirib borishini (xalaqit berishini) minimallashtirish hamda radiochastota spektridan samarali foydalanish dolzarb masala hisoblanadi. Shu munosabat bilan tomonlar quyidagi muhandislik-texnik va tashkiliy chora-tadbirlarni amalga oshirishdi:
Radiomonitoring va axborot almashinuvi: Chegaradosh hududlarda o‘rnatilgan mobil aloqa operatorlari tayanch stansiyalarining maydon kuchlanganligi darajasini birgalikda o‘lchash va natijalar bo‘yicha o‘zaro axborot almashish.
Tarmoqlarni optimallashtirish: Olingan tahliliy ma’lumotlar asosida chegaraoldi aholi punktlarida aloqa sifatini saqlab qolgan holda, boshqa tomon hududiga signal tarqalishini kamaytirish. Buning uchun tayanch stansiyalari antennalarining osilish balandligi, sektorlar yo‘nalishi, quvvati va qiyalik burchaklarini ikki tomonlama aniq sozlash (optimallashtirish).
Ushbu qo‘shma tadbirlar O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi chegaraoldi hududlarda haqiqiy elektromagnit muhitni aniq baholash, radiochastotalardan tartibli foydalanish va eng muhimi — ikkala davlat chegara bo‘yida yashovchi aholisi uchun sifatli, uzluksiz mobil aloqa xizmatlarini ko‘rsatishga xizmat qiladi.
Aloqa ma’muriyatlarining bu kabi yaqin hamkorligi ikki birodar mamlakat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni yanada mustahkamlashga zamin yaratmoqda.

Узбекистан и Таджикистан провели совместные технические измерения в приграничных территориях
В целях дальнейшего укрепления взаимовыгодного сотрудничества и добрососедских отношений между Администрациями связи Узбекистана и Таджикистана начался важный практический этап по обеспечению электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств в приграничных районах.
Служба связи при Правительстве Республики Таджикистан высоко оценила инициативу Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан о продолжении совместных технических измерений в приграничных районах и выразила искреннюю благодарность.
photo2026-07-3117-51-51.jpg
По приглашению Республики Узбекистан 27–30 июля 2026 года на территории Сурхандарьинской области с участием специалистов двух государств были проведены совместные измерения напряженности поля радиоэлектронных средств.
photo2026-07-3117-52-07.jpg
На сегодняшний день актуальным вопросом является минимизация нежелательного проникновения (помех) сигналов операторов мобильной связи двух стран на территорию друг друга в приграничных районах, а также эффективное использование радиочастотного спектра. В связи с этим стороны реализовали следующие инженерно-технические и организационные мероприятия:
photo2026-07-3117-52-11.jpg
Радиомониторинг и обмен информацией: Совместное измерение уровня напряженности поля базовых станций операторов мобильной связи, установленных в приграничных территориях, и взаимный обмен информацией по полученным результатам.
Оптимизация сетей: На основе полученных аналитических данных — уменьшение распространения сигнала на территорию другой стороны при сохранении качества связи в приграничных населенных пунктах. Для этого осуществляется точная двусторонняя настройка (оптимизация) высоты подвеса антенн базовых станций, направления секторов, мощности и углов наклона.
Данные совместные мероприятия служат точной оценке реальной электромагнитной обстановки в приграничных районах Узбекистана и Таджикистана, упорядоченному использованию радиочастот и, самое главное, предоставлению качественных и бесперебойных услуг мобильной связи для населения, проживающего в приграничье двух государств.
Столь тесное сотрудничество Администраций связи закладывает основу для дальнейшего укрепления дружественных отношений между двумя братскими странами.