Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 31-mart kuni mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Qozogʻiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Yermek Kosherbayevni qabul qildi.
Suhbat avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayevning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Oʻzbekiston va Qozogʻiston oʻrtasidagi yaqin doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Parlamentlar, hukumatlar, hududlar va ishbilarmon doiralar darajasida amalga oshirilayotgan faol hamkorlik munosabatlari katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Taʼkidlanganidek, qoʻshma Hukumatlararo komissiya samarali faoliyat yuritmoqda. Tovar ayirboshlash hajmi barqaror oʻsib bormoqda, sanoat, energetika, transport, ekologiya va suvdan foydalanish sohalarida kooperatsiya aloqalari izchil kengaymoqda.
Uchrashuv chogʻida iqtisodiy loyihalarni jadallashtirish, nodir metallar sohasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, sayyohlik oqimini yanada koʻpaytirish, gumanitar almashinuv dasturlarini, shu jumladan, kosmos va kreativ iqtisodiyot sohalarida tobora kengaytirishga alohida eʼtibor qaratildi.
Boʻlajak ikki va koʻp tomonlama tadbirlar kun tartibini puxta tayyorlash muhimligi taʼkidlandi. Xalqaro va mintaqaviy siyosat masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 марта принял министра иностранных дел Республики Казахстан Ермека Кошербаева, прибывшего в нашу страну с официальным визитом.
В начале беседы высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечены осуществляемые плодотворные контакты на уровне парламентов, правительств, регионов и бизнеса.
Эффективно действует совместная Межправительственная комиссия. Устойчиво растут объемы товарооборота, расширяется кооперация в промышленности, сферах энергетики, транспорта, экологии и водопользования.
В ходе встречи особое внимание уделено ускорению экономических проектов, налаживанию сотрудничества в сфере редких металлов, наращиванию туристического потока, дальнейшему расширению программ гуманитарного обмена, в том числе в области космоса и креативной экономики.
Отмечена важность тщательной подготовки повестки предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий. Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной и региональной политики.