Mazkur vebinar Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi tashabbusi bilan Qozog‘iston Respublikasi Raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoati vazirligining Aerokosmik qo‘mitasi va “Qazaqstan G‘arish Sapari” milliy kompaniyasi” AJ ishtirokida tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Suv va Qishloq xo‘jaligi vazirliklari va ularning viloyatlardagi bo'linmalari, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Gidrometeorologiya xizmati markazi, Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mehanizatsiyalash muhandislari instituti, Toshkent davlat agrar universiteti, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shahridagi Inxa universiteti rahbar va mutaxassislari ishtirok etishdi.
Mazkur vebinar qozog‘istonlik hamkorlar ishtirokida avval o‘tkazilgan qator tadbirlarning mantiqiy davomi bo‘lib, unda iqtisodiyotning turli sohalarida yerni masofadan zondlash texnologiyalarini ishlab chiqish va qo‘llash masalalari bo‘yicha qozog‘istonlik hamkorlar bilan tajriba almashildi.
Vebinarda suv manbalaridan oqilona foydalanish, melioratsiya jarayonlarni samarali boshqarish, qirg‘oq hududlarida sanitariya va ekologiya talablarini ta’minlash maqsadlarida yo‘ldoshli texnologiyalar, yerni masofadan zondlashdan foydalanish masalalari batafsil ko‘rib chiqildi.
Xususan, KazEOSat-1, KazEOSat-2, KazSTSat-1 yo‘ldosh apparatlarining kosmik suratlaridan foydalanish imkoniyatlari, “Qazaqstan G‘arыsh Sapari” milliy kompaniyasi” AJ tomonidan ishlab chiqilgan suv ob’ektlarini deshifrovka texnologiyalari, suv toshishini modellashtirish uslublari, gidro.gharysh.kz geoservisi, hamda ushbu texnologiyalarning amaliyotda qo‘llash imkoniyatlari bilan tanishtirildi.
Jonli ruh bilan o‘tgan vebinarda ishtirokchilarda yerni masofadan zondlash texnologiyalaridan va geoaxborot tizimlaridan suv xo‘jaligi sohasida foydalanish, shuningdek, suv havzalari va suvdan foydalanish yo‘nalishlarida kadastr, qishloq xo‘jaligi, ekologiya, favqulodda holatlar va boshqa sohalarda qo‘llashning samaradorligi to‘g‘risida mukammal tushunchalar shakllandi.
Tomonlar, shuningdek, kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish, davlat organlari va idoralariga geoaxborot xizmatlarini ko‘rsatish uchun yahlit tizimni tashkil etish masalalariga ham to‘xtalib o‘tdilar hamda qiziqish bildirgan vazirlik va idoralar bilan alohida tadbirlarni o‘tkazish amaliyotini davom ettirishni ma’qulladilar.

Данный вебинар был организован по инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и Агентства космических исследований и технологий при Кабинете Министров Республики Узбекистан при участии Аэрокосмического комитета Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан и АО “Национальная компания «Казакстан Гарыш Сапари».
В мероприятии приняли участие руководители и специалисты министерств водного и сельского хозяйства, а также их областных подразделений, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Центра гидрометеорологической службы, Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, Ташкентского аграрного университета, Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, Университета Инха в Ташкенте.
Данный вебинар стал логическим продолжением ранее проведенных ряда мероприятий с участием партнеров из Казахстана, на которых был осуществлен обмен опытом с казахстанскими партнерами в вопросах разработки и применения технологий дистанционного зондирования земли в различных отраслях экономики.
На вебинаре были подробно рассмотрены вопросы применения спутниковых технологий и технологий дистанционного зондирования Земли в целях рационального использования водных ресурсов, эффективного управления мелиоративными процессами, обеспечения санитарных и экологических требований на прибрежных территориях.
В частности, были представлены возможности применения космических снимков спутниковых аппаратов KazEOSat-1, KazEOSat-2, KazSTSat-1, технологии дешифровки водных объектов, разработанные АО «Национальная компания «Казакстан Гарыш Сапари», методики моделирования паводков, геосервис gidro.gharysh.kz, а также примеры практического применения данных технологий.
На мероприятии, прошедшем в оживленном духе, у участников сформировалось более глубокое понимание вопросов эффективности применения технологий дистанционного зондирования Земли и геоинформационных систем в сфере водного хозяйства, а также в части, касающейся водоёмов и водопользования в системе кадастра, сельского хозяйства, экологии, чрезвычайных ситуаций и в других сферах.
Стороны также уделили внимание вопросам подготовки кадров и повышения их квалификации, организации целостной системы для оказания геоинформационных услуг государственным органам и ведомствам, и поддержали идею дальнейшего проведения отдельных мероприятий с заинтересованными министерствами и ведомствами.