Jahon bankining AQSHda bo‘lib o‘tgan “Global Digital Summit-2024” sammitining “Digital Future: Building Digital Skills Today for the Jobs of Tomorrow” (Raqamli kelajak: ertangi kundagi ish o‘rinlari uchun bugun raqamli ko‘nikmalarni shakllantirish) sessiyasida Raqamli texnologiyalari vaziri Sherzod Shermatov ishtirok etib, ma’ruzaga qildi.
Unda mamlakatimizning IT-xizmatlar eksportini oshirish, raqamli texnologiyalar sohasida 300 mingdan ortiq yuqori IT malakali kadrlarni tayyorlash kabi ustuvor yo‘nalishdagi olib borilayotgan ishlar, IT eksport hajmini 5 mlrd dollarga yetkazish borasidagi vazifalarga to‘xtaldi.
Xususan “Zero risk” dasturi orqali biznesni optimallashtirish yo‘llari hamda IT Park hududida tashkil etilayotgan raqamli texnologiyalar xalqaro markazi imkoniyatlari bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar olib borilayotganligini ta’kidladi.
Bunda, Davlat rahbari tomonidan mamlakatimizda raqamli texnologiyalar sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, IT kompaniyalar uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishtirish va IT Park hududida joriy etilgan maxsus soliq imtiyozlar tizimining imkoniyatlariga alohida urg‘u berildi.
Bu boradagi ishlarni xorijda, xususan AQSH biznes doiralarida targ‘ib qilish, IT sohadagi yirik xorijiy kompaniyalarni O‘zbekistonga jalb qilish va bu orqali IT xizmatlar eksporti hajmini keskin oshirish choralarini ko‘rish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar haqida axborot berildi.

В сессии «Цифровое будущее: создание цифровых навыков сегодня для рабочих мест завтрашнего дня» в рамках Глобального цифрового саммита Всемирного банка-2024, проходившей в США, принял участие и выступил с лекцией министр цифровых технологий Шерзод Шерматов.
Он остановился на приоритетных задачах по увеличению экспорта ИТ-услуг нашей страны, подготовке более 300 тысяч высококвалифицированных ИТ-персонала в сфере цифровых технологий, доведению объема ИТ-экспорта до 5 миллиардов долларов.
В частности, он отметил, что ведется большая работа над способами оптимизации бизнеса за счет программы «Нулевой риск» и возможностей международного центра цифровых технологий, создаваемого в ИТ-парке.
При этом Глава государства подчеркнул реформы, реализуемые в сфере цифровых технологий в нашей стране, условия, созданные для IT-компаний, а также возможности системы специальных налоговых льгот, вводимых на территории IT-парка.
Была представлена информация о предпринимаемых мерах по активизации работы в этом направлении за рубежом, в частности в деловых кругах США, по привлечению в Узбекистан крупных иностранных компаний ИТ-сектора и за счет этого принять меры по резкому увеличению объемов экспорта ИТ-услуг.