Senatning yalpi majlisida “Umumjahon pochta ittifoqining Ustaviga O‘ninchi qo‘shimcha bayonnomani (Addis-Abeba, 2018-yil 7-sentabr) va O‘n birinchi qo‘shimcha bayonnomani (Abidjan, 2021-yil 26-avgust) ratifikatsiya qilish to‘g‘risida”gi Qonun ko‘rib chiqildi.
Taʼkidlanganidek, Qonun bilan ratifikatsiya qilinayotgan bayonnomalar Umumjahon pochta ittifoqiga aʼzo mamlakatlar bilan hamkorlik aloqalarini va xalqaro pochta almashinuvini tashkil etish hamda samarali xizmatlarni barqaror rivojlantirishni nazarda tutadi.
Shuningdek, Umumjahon pochta ittifoqi Ustaviga ratifikatsiya qilinayotgan qo‘shimcha bayonnomalar aʼzo davlatlarning pochta operatorlari bilan o‘zaro hamkorlik munosabatlarida O‘zbekiston manfaatlarini o‘z vakolatlari doirasida vakillik qilishi va himoya qilishi belgilanmoqda.
Senatorlarning fikricha, mazkur Qonun qabul qilinishi O‘zbekistonning Umumjahon pochta ittifoqi faoliyatida samarali va faol ishtirok etishiga imkon beradi.

На пленарном заседании Сената рассмотрен Закон «О ратификации Десятого дополнительного протокола (Аддис-Абеба, 7 сентября 2018 года) и Одиннадцатого дополнительного протокола (Абиджан, 26 августа 2021 года) к Уставу Всемирного почтового союза».
Отмечалось, что ратифицируемые Законом протоколы к Уставу Всемирного почтового союза предусматривают установление партнерских отношений со странами-членами Всемирного почтового союза и организацию международного почтового обмена, а также устойчивое развитие эффективных услуг.
Кроме того, устанавливается, что ратифицируемые дополнительные протоколы к Уставу Всемирного почтового союза будут представлять и защищать интересы Узбекистана во взаимоотношениях с почтовыми операторами государств-членов в пределах их полномочий.
По мнению сенаторов, принятие данного Закона позволит Узбекистану эффективно и активно участвовать в деятельности Всемирного почтового союза.