Joriy yilning 8-iyul kuni Samarqand viloyati Elektromagnit moslashuv xizmatida (EMMX) korrupsiyaga qarshi kurashish hamda korrupsiya uchun javobgarlik muqarrarligini taʼminlash yo‘nalishida xodimlarning bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsadida “Korrupsiyaga qarshi kurashish samaradorligini oshirish” mavzusida texnik o‘quv mashg‘uloti bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga O‘zbekiston Respublikasining 2026-yil 22-iyundagi “Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga korrupsiyaga qarshi kurashish samaradorligini oshirishga, korrupsiyaga oid jinoyatlar uchun javobgarlik muqarrarligini taʼminlashga qaratilgan qoʻshimcha va oʻzgartirishlar kiritish toʻgʻrisida”gi O‘RQ-1155-sonli Qonunining mazmun-mohiyati haqida batafsil ma’lumot berildi.
Jumladan, mazkur Qonun bilan korrupsiya uchun javobgarlik va jazo choralarini kuchaytirish bo‘yicha Oʻzbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksi, Jinoyat-protsessual kodeksi, Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksi hamda “Korrupsiyaga qarshi kurashish toʻgʻrisida”gi OʻRQ-419-sonli Qonuniga kiritilgan yangi qoʻshimcha va oʻzgartirishlar tushuntirib o‘tildi.
Texnik mashg‘ulot so‘ngida xodimlar o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javoblar olishdi. Shuningdek, korrupsiyaviy holatlarning oldini olishda har bir xodimning shaxsiy mas’uliyati va javobgarligi borligi yana bir bor alohida ta’kidlandi.

​В СЭМС Самаркандской области организовано учебное занятие на тему: «Повышение эффективности противодействия коррупции»
8 июля текущего года в Службе электромагнитной совместимости Самаркандской области состоялось учебное занятие на тему: «Повышение эффективности противодействия коррупции». Мероприятие было организовано в целях повышения уровня знаний и практических навыков сотрудников в данной сфере, а также разъяснения последствий за совершение коррупционных правонарушений.
​ В ходе занятия до сотрудников была доведена информация о сути и содержании Закона Республики Узбекистан № ЗРУ-1155 от 22 июня 2026 года «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на повышение эффективности борьбы с коррупцией и обеспечение неотвратимости ответственности за коррупционные преступления».
​ Также участникам представили подробную информацию о дополнениях и изменениях, внесённых в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы, Кодекс об административной ответственности, а также в Закон Республики Узбекистан № ЗРУ-419 «О противодействии коррупции». Данные поправки предусматривают существенное усиление ответственности и мер наказания за коррупционные правонарушения.
​ По завершении учебного занятия спикеры дали исчерпывающие ответы на вопросы сотрудников. Кроме того, каждому работнику службы вновь напомнили о персональной ответственности за строгое соблюдение требований законодательства в сфере противодействия коррупции.