Prezident Shavkat Mirziyoyev 13-avgust kuni sun’iy intellekt va IT sohasidagi startap loyihalarni rivojlantirish chora-tadbirlariga doir taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda axborot texnologiyalari jadal rivojlantirilib, barcha sohalarda tatbiq etilmoqda. Bularning natijasida shu yilning o‘tgan davrida raqamli xizmatlar hajmi 21 trillion so‘mdan oshdi, yil yakuni bilan 43 trillion so‘mga yetishi kutilmoqda. Sohada 367 million dollarlik xizmatlar eksport qilindi. IT-park rezidentlari 577 taga ko‘payib, 2 mingtadan oshdi. Ularda ishlayotgan yoshlar soni esa 32 mingtaga yetdi.
Bu yil sog‘liqni saqlash, energetika, transport, ta’lim, qishloq va suv xo‘jaligi, qurilish kabi sohalarda 100 dan ortiq raqamlashtirish loyihalari amalga oshirilmoqda.
Zamon shiddat bilan o‘zgarayapti. Jahonda har bir sohaga sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar kirib kelayapti. Bu borada yurtimizda ham qator loyihalar boshlangan.
Misol uchun, “MyID” va “UzFace” dasturlari 70 dan ortiq tashkilot, bank, elektron savdo maydonchalari va to‘lov tizimlarida joriy qilinib, 10 million foydalanuvchini masofaviy biometrik identifikatsiya qilish imkoniyati yaratildi. “O‘zbekkosmos” sun’iy intellektni qo‘llab, 43 mingga yaqin yer qa’ridan noqonuniy foydalanish va ruxsatsiz qurilish holatlarini aniqladi.
Taqdimotda sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi, bank, soliq, bojxona kabi sohalarda sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish chora-tadbirlari ko‘rib chiqildi.
Avvalo, sun’iy intellekt bo‘yicha qonunchilik bazasini yaratish kerakligi qayd etildi. Sun’iy intellektni joriy etish strategiyasi va ikki yillik loyihalar dasturini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Sun’iy intellekt texnologiyalari markazini tashkil qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Xususan, bank-moliya sohasida sun’iy intellektni qo‘llashni kengaytirish, bu bo‘yicha kadrlar tayyorlash va xodimlar malakasini oshirish zarurligi ta’kidlandi.
Bugungi kunda 4 ta universitetda sun’iy intellekt bo‘yicha kadrlar tayyorlanayapti. Hozirda katta ma’lumotlarni qayta ishlash va til modellari bo‘yicha 600 nafar mutaxassisga talab bor. Bu kelgusi yillarda karrasiga oshadi. Shuni inobatga olib, sohalar kesimida talabga mos mutaxassislar tayyorlash muhimligi aytildi.
Dunyoning barcha ilg‘or IT kompaniyalari o‘z faoliyatini startapdan boshlagan. Bizda ham bu borada birinchi qadamlar tashlanayapti. O‘tgan yili bunday loyihalar uchun jalb qilingan venchur investitsiyalar hajmi 134 million dollarni tashkil qilgan.
Davlatimiz rahbari startap loyihalarni moliyalashtirish uchun venchur investitsiyalarga keng sharoit yaratish vaqti kelganini ta’kidladi. Shu bois startap ekotizimini rivojlantirish, venchurli moliyalashtirish mexanizmlarini joriy qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Состоялась презентация мер по развитию технологий искусственного интеллекта и стартап-проектов
Президент Шавкат Мирзиёев 13 августа ознакомился с презентацией о мерах по развитию технологий искусственного интеллекта и стартапов в сфере IT.
В нашей стране ускоренно развиваются информационные технологии, которые внедряются во все сферы. В результате только за минувший период текущего года объем цифровых услуг превысил 21 триллион сумов, а к концу года ожидается достижение 43 триллионов сумов. Экспорт услуг сферы составил 367 миллионов долларов. Количество резидентов IT-парка увеличилось на 577 и превысило 2 тысячи. Количество работающих в них молодых людей достигло 32 тысяч.
В этом году реализуется более чем 100 проектов цифровизации в сферах здравоохранения, энергетики, транспорта, образования, сельского и водного хозяйства, строительства и других.
Времена стремительно меняются. Искусственный интеллект и цифровые технологии проникают во все сферы. В этом направлении в нашей стране также запущен ряд проектов.
К примеру, решения "My ID" и "UzFace" внедрены в более чем 70 организациях, банках, маркетплейсах и платежных системах, создана возможность дистанционной биометрической идентификации 10 миллионов пользователей. "Узбеккосмос" с помощью искусственного интеллекта выявил около 43 тысяч случаев незаконного использования недр и несанкционированного строительства.
На презентации рассмотрены меры по развитию технологий искусственного интеллекта в таких областях, как здравоохранение, сельское хозяйство, банковская, налоговая, таможенная сфера.
Отмечалось, что в первую очередь необходимо создать законодательную базу по искусственному интеллекту. Поставлена задача разработать стратегию внедрения искусственного интеллекта и двухлетнюю программу проектов. Поручено создать Центр технологий искусственного интеллекта.
В частности, подчеркнута необходимость расширения применения искусственного интеллекта в банковско-финансовой сфере, подготовки профильных кадров и повышения квалификации сотрудников.
В настоящее время кадры по искусственному интеллекту готовятся в 4 университетах. Существует потребность в 600 специалистах по обработке больших данных и языковым моделям. Это количество увеличится в разы в ближайшие годы. Учитывая это, подчеркнута важность подготовки специалистов, соответствующих потребностям в разрезе отраслей.
Все передовые IT-компании мира начинали свою деятельность со стартапа. У нас тоже делаются первые шаги в этом направлении. В прошлом году объем венчурных инвестиций, привлеченных в такие проекты, составил 134 миллиона долларов.
Глава государства подчеркнул, что настало время создать широкие условия для венчурных инвестиций для финансирования стартап-проектов. В связи с этим даны поручения по развитию стартап-экосистемы, внедрению механизмов венчурного финансирования.