Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida shaxmatchimiz, Xalqaro shaxmat federatsiyasining Nomzodlar turniri gʻolibi Javohir Sindorovni sharaflashga bagʻishlangan tantanali marosim boʻlib oʻtdi.
Shaxmatimiz tarixida birinchi marotaba Javohir Sindorov Nomzodlar turnirida gʻalaba qozonib, tom maʼnoda tarixiy natijaga erishdi.
Musobaqa davomida u dunyoning eng kuchli grossmeysterlariga qarshi yuksak mahorat va katta jasorat bilan kurash olib bordi, har bir bahsda qatʼiyat, kuchli iroda va intellektual ustunligini namoyon etdi. Ayniqsa, bir marta ham magʻlubiyatga uchramay, 14 ta partiyada 10 ochko toʻplagani, natijada ochkolar va gʻalabalar soni boʻyicha rekordlar oʻrnatgani shaxmat olamida kamdan-kam uchraydigan noyob hodisadir.
Prezidentimiz marosimda so‘zga chiqib, Javohir Sindorovni mazkur tarixiy zafar bilan yana bir bor samimiy qutladi. Bu butun xalqimizning, Yangi O‘zbekistonning g‘alabasi ekanini ta’kidladi.
Albatta, hech bir natija o‘z-o‘zidan bo‘lmaydi. Buning zamirida uzoq yillik tinimsiz mehnat, bolalikdan orttirilgan tajriba, qat’iy iroda, temir intizom, va, albatta, ustoz va murabbiylarning sabog‘i, ota-ona, bobo va buvijonlarning duosi mujassam. Fursatdan foydalanib, mana shunday o‘zbek o‘g‘lonini tarbiyalab, voyaga yetkazgan bobong va buvingga, ota-onanga, ustoz va murabbiylaringga yana bir bor o‘zimning minnatdorchiligimni bildiraman, - dedi davlatimiz rahbari.
Qayd etilganidek, Javohir Sindorov turnir davomida shaxmat taxtasi ustida o‘zbek xalqiga xos bo‘lgan mustahkam iroda, o‘ziga ishonch, chuqur tafakkur va sabr-bardoshni namoyon etdi. Ayniqsa, Hindiston, AQSh, Xitoy, Niderlandiya, Germaniya va Rossiya vakillari bo‘lgan super grossmeysterlarga qarshi bosiqlik va mardonavorlik bilan kurash olib borgani alohida e’tirof etildi.
Davlatimiz rahbari Javohir Sindorovning bu yuksak yutug‘i mamlakatimizda sportga, jumladan, shaxmatni rivojlantirishga qaratilayotgan doimiy e’tibor va g‘amxo‘rlikning amaliy samarasi ekanini ta’kidladi. Bugun Yangi O‘zbekistonda ana shunday g‘olib, mard va matonatli yoshlar kamol topayotgani barchamizga cheksiz faxr-iftixor bag‘ishlaydi. Shu ma’noda, bugun FIDE reytingidagi eng kuchli besh shaxmatchidan ikki nafari o‘zbek o‘g‘loni ekani milliy shaxmat maktabimizning salohiyati va nufuzi tobora yuksalayotganidan dalolat beradi. Bularning barchasi minglab iste’dodli yoshlarimiz, umidli shaxmatchilarimiz uchun katta motiavsiya bo‘lishi ta’kidlandi.
Marosimda Javohir Sindorov oldida turgan navbatdagi yuksak marralar haqida ham so‘z yuritildi. Uning jahon shaxmat toji uchun bo‘ladigan hal qiluvchi bellashuvda munosib ishtirok etishiga, o‘zbek shaxmat maktabining salohiyati va shon-shuhratini yana bir bor butun dunyoga namoyon etishiga ishonch bildirildi. Shuningdek, bu yil sentyabr oyida Samarqand shahrida o‘tadigan 46-butunjahon shaxmat olimpiadasida ham xalqimiz g‘alaba kutayotgani ta’kidlandi.Tadbirda mamlakatimizda shaxmatni keng ommalashtirish, ayniqsa, yoshlar oʻrtasida ushbu sport turini targʻib etish, navqiron avlod qalbida milliy gʻurur, Vatanga muhabbat va sadoqat tuygʻularini kamol toptirish borasidagi katta xizmatlari, shuningdek, Kiprda oʻtkazilgan FIDE Nomzodlar turnirida rekord natijalar koʻrsatib, muddatidan oldin gʻoliblikni qoʻlga kiritgani uchun Javohir Sindorov “Mehnat shuhrati” ordeni bilan mukofotlangani toʻgʻrisidagi Prezident farmoni oʻqib eshittirildi.
Davlatimiz rahbari ushbu yuksak mukofotni tantanali ravishda topshirdi.
Grossmeysterimiz yoshlarga, sport rivojiga qaratilayotgan doimiy eʼtibor va yaratilayotgan keng sharoitlar, koʻrsatilgan yuksak ishonch hamda eʼtirof uchun Prezidentimizga chuqur minnatdorlik bildirdi.

Одержав победу в Турнире претендентов, Жавохир Синдаров впервые в истории узбекских шахмат добился поистине выдающегося, исторического результата.
В противостоянии с сильнейшими гроссмейстерами мира он продемонстрировал высочайшее мастерство, в каждой партии проявлял решительность, сильную волю и интеллектуальное превосходство. Поистине исключительным достижением в мире шахмат стало то, что он набрал 10 очков в 14 партиях, не потерпев ни одного поражения, и установил рекорды как по количеству набранных очков, так и по числу побед.
Выступая на церемонии, Президент еще раз искренне поздравил Жавохира Синдарова с этой исторической победой, подчеркнув, что она является победой всего нашего народа, всего Нового Узбекистана.
– Конечно, ни один результат не приходит сам по себе. За этим стоят многолетний неустанный труд, опыт, накопленный с детства, твердая воля, железная дисциплина, а также, безусловно, школа наставников и тренеров, молитвы родителей, дедушки и бабушки. Пользуясь случаем, хочу еще раз выразить искреннюю признательность твоим дедушке и бабушке, родителям, учителям и тренерам, воспитавшим и вырастившим такого достойного сына узбекского народа, – сказал глава нашего государства.
Как отмечалось, в ходе турнира Жавохир Синдаров ярко проявил за шахматной доской присущие нашему народу качества — крепкую волю, уверенность в себе, глубину мышления и выдержку. Особо подчеркивалось, что он хладнокровно и мужественно противостоял супер-гроссмейстерам из Индии, США, Китая, Нидерландов, Германии и России.
Глава нашего государства подчеркнул, что этот выдающийся успех стал практическим результатом постоянного внимания и заботы, уделяемых в нашей стране развитию спорта, в том числе шахмат. Отмечалось, что становление в Новом Узбекистане такого победоносного, мужественного и стойкого молодого поколения вызывает у всех нас чувство безмерной гордости.
В этом контексте было подчеркнуто, что сегодня двое из пяти сильнейших шахматистов в рейтинге FIDE – представители Узбекистана. Это наглядно свидетельствует о растущем потенциале и международном авторитете национальной шахматной школы, а также служит мощным стимулом для тысяч талантливых юношей и девушек, увлеченных этим видом спорта.
На церемонии также говорилось о новых рубежах, стоящих перед Жавохиром Синдаровым. Была выражена уверенность в том, что он достойно выступит в решающем матче за мировую шахматную корону и еще раз продемонстрирует всему миру потенциал и славу узбекской шахматной школы. Отдельно отмечалось, что и на 46-й Всемирной шахматной олимпиаде, которая состоится в сентябре этого года в Самарканде, наш народ также ждет от него и всей команды ярких побед.
В ходе мероприятия был зачитан указ Президента о награждении Жавохира Синдарова орденом «Меҳнат шуҳрати» за большие заслуги в широкой популяризации шахмат в стране, особенно среди молодежи, воспитании у подрастающего поколения чувств национальной гордости, любви и преданности Родине, а также за рекордные результаты и досрочную победу на Турнире претендентов FIDE, состоявшемся на Кипре.
Глава нашего государства торжественно вручил шахматисту эту высокую награду.
Гроссмейстер выразил Президенту нашей страны глубокую признательность за постоянное внимание к молодежи и развитию спорта, создаваемые широкие возможности, а также за оказанное высокое доверие и признание.