Shuni alohida aytish joizki, aholi salomatligini mustahkamlash, jismoniy sog‘lom yosh avlodni tarbiyalash, fuqarolarning jismoniy tarbiya va sport bilan muntazam shug‘ullanishlariga erishish eng katta yutuqlardan biridir.
Qolaversa, Prezidentimiz tomonidan yoshlarni sport bilan shug‘ullanishi uchun katta e’tibor berilmoqda– yoshlarni jismoniy chiniqtirish, ularning sport sohasida qobiliyatini namoyon qilishi uchun zarur sharoitlar yaratishga alohida eʼtibor qaratilayotgani keyingi yillarda ommaviy sport tadbirlarini oʻtkazishga keng yoʻl ochmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2020-yil 30-oktabrdagi PF-6099-son Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida Surxondaryo viloyati aloqa tashkilotlari o‘rtasida mini-futbol sport musobaqasi bo‘lib o‘tdi. Unga ko‘ra jamoalar guruhlarga bo‘lingan holda chempiyonlik uchun kurash qizg‘in va murosasiz bahslarga boy bo‘ldi. Musobaqada Surxondaryo viloyati EMMX xodimlari faol ishtirok etib faxrli 3-o‘rinni egalladi. Musobaqa so‘ngida barcha g‘olib va sovrindorlarga O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Surxondaryo viloyati hududiy boshqarmasining diplom va esdalik sovg‘alari topshirildi.

Спорт-это посол мира.
Следует особо отметить, что укрепление здоровья населения, воспитание физически здорового молодого поколения, обеспечение регулярного занятия физкультурой и спортом граждан является одним из величайших достижений.
Кроме того, Президентом нашей страны уделяется большое внимание привлечению молодежи к занятиям спортом– особое внимание уделяется созданию необходимых условий для физического закаливания молодежи, проявления ею способностей в спортивной сфере, что в последующие годы открывает широкие возможности для проведения массовых спортивных мероприятий.
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2020 года № УП-6099 “O мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта” состоялось спортивное соревнование по мини-футболу среди организаций связи Сурхандарьинской области. Борьба за чемпионство, в соответствии с которой команды были разделены на группы, была интенсивной и насыщенной бескомпромиссными спорами. Сотрудники СЭМС Сурхандарьинской области приняли активное участие в данном соревновании и заняли почётное 3-е место. По окончании конкурса всем победителям и призерам были вручены дипломы и памятные подарки Территориального управления по Сурхандарьинской области Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.