Sport sog‘lik garovi
Sportning hayotimizda tutgan o‘rni beqiyosdir. U insonning ruhan va jismonan yetuk bo‘lishida katta ahamiyat kasb etadi. Shu bois mamlakatimizda sportni davlat darajasida rivojlantirishga e’tibor qaratilyotganligi bejizga emas. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Aholi jismoniy tayyorgarlik darajasini baholash tizimini joriy etishning tashkiliy chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2021-yil 16-iyundagi PQ-5148-son Qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Aholining jismoniy tayyorgarlik darajasini baholash bo‘yicha sport sinovlarini tashkil etish va o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 2022-yil 15-yanvardagi 23-son Qarorlari ijrosini ta’minlash maqsadida “Elektromagnit moslashuv markazi” DUKning 2022-yil 16-fevraldagi 40-son buyrug‘i qabul qilingan. Mazkur buyruq asosida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Elektromagnit moslashuv xizmatining “Sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish” bo‘yicha chora-tadbirlari rejasi tasdiqlandi.
Rejaga asosan ishchilar orasida sportning shaxmat, shashka turi bo‘yicha musobaqa tashkillashtirildi. Musobaqada xizmatimiz xodimlari faol ishtirok etishdi. G‘oliblik uchun da’vogarlar o‘rtasidagi bahs qizg‘in va murosasiz kechib, g‘oliblar faxriy yorliq va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.
Bundan tashqari ishchi-xodimlar har kuni ish boshlanishidan oldin va kun davomida tanaffuslar paytida badantarbiya bilan shug‘ullanib kelishadi. Jismoniy mashq qilgan kishining xotirasi tiniqlashib, aqli va ko‘zi o‘tkirlashashishi, harakat-tayanch tizimi faoliyati yaxshilanishi hech kimga sir emas. Kun davomida 10-15 daqiqa badantarbiya mashqlari bilan shug‘ullanish xodim salomatligini yaxshilabgina qolmay, ish unumdorligini oshirishi ham oddiy haqiqat.

Спорт залог здоровья
Значимость спорта в нашей жизни неоценима. Он играет огромную роль в духовном и физическом развитии человека. Поэтому не зря в нашей стране развитию спорта уделяется внимание на Государственном уровне. В целях обеспечения исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан от 16 июня 2021 года № ПП-5148 “Об организационных мерах по внедрению системы оценки уровня физической подготовки населения” и Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 15 января 2022 года № 23 “О мерах по организации и проведении спортивных испытаний по оценке уровня физической подготовки населения” в ГУП “Центр Электромагнитной совместимости” был принят приказ № 40 от 16 февраля 2022 года. На основании данного приказа утвержден План мероприятий службы Электромагнитной совместимости Республики Каракалпакстан “О повсеместном внедрении здорового образа жизни и дальнейшем развитии массового спорта”.
На основе плана среди сотрудников были организованы спортивные соревнования по шахматам и шашкам. Работники нашей службы приняли активное участие в конкурсе. Борьба между претендентами на победу была интенсивной и бескомпромиссной, победители были награждены почетными грамотами и памятными подарками.
Кроме того, сотрудники ежедневно перед началом рабочего дня и в перерывах в течение дня занимаются производственной гимнастикой. Ведь никому не секрет, кто регулярно занимается физическим упражнением, память становится яснее, обостряется ум и зрение, улучшается опорно-двигательные органы человека. И ещё один простой факт, что 10-15 минут физических упражнений в течение дня не только улучшают здоровье работника, но и повышают его производительность труда.