Surxondaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati hamda O‘zbekiston Respublikasi Bojxona qo‘mitasining Surxondaryo viloyati bo‘yicha boshqarmasi o‘rtasida tuzilgan hamkorlik rejasiga muvofiq hududda keng ko‘lamli targ‘ibot va tashviqot ishlari amalga oshirilmoqda. Mazkur chora-tadbirlar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-son qarorining 3-ilovasiga asosan olib borilmoqda.
Olib borilgan tizimli nazorat va tushuntirish ishlari natijasida joriy yil boshidan bugungi kunga qadar respublikamiz hududiga foydalanish uchun taqiqlangan radiostansiyalarni bojxona postlari orqali olib kirishga urinish bilan bog‘liq jami 16 ta holat aniqlandi.
Aniqlangan har bir holat yuzasidan Surxondaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati mutaxassislari tomonidan radioelektron vositalar (REV) bo‘yicha texnik ekspertiza o‘tkazildi. O‘tkazilgan texnik tekshiruvlar natijasida mazkur qurilmalar belgilangan talablarga javob bermasligi va ularni noqonuniy olib kirish holatlari tasdiqlandi.
Natijada taqiqlangan radiostansiyalarning mamlakatimiz hududiga noqonuniy kirib kelishining oldi olindi. Bu esa radiochastota spektridan qonuniy va xavfsiz foydalanishni ta’minlash, shuningdek, aloqa tizimlarida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan elektromagnit xalaqitlarning oldini olishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Mutasaddi tashkilotlar tomonidan bu kabi nazorat tadbirlari izchil davom ettiriladi. Fuqarolar va tadbirkorlardan esa radioelektron vositalarni olib kirishda amaldagi qonunchilik talablariga qat’iy rioya qilish so‘raladi.

В Сурхандарье усилен контроль за незаконным ввозом запрещённых радиостанций
В соответствии с приложением №3 к постановлению Кабинет Министров Республики Узбекистан от 22 декабря 2020 года №801, а также на основании совместного плана мероприятий, утверждённого между Сурхандарьинская областная служба электромагнитной совместимости и территориальным управлением Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан по Сурхандарьинской области, в регионе проводятся системные профилактические и разъяснительные мероприятия.
photo2026-02-2414-23-38.jpg
В результате проведённой работы с начала текущего года по настоящее время выявлено 16 случаев попытки ввоза через таможенные посты радиостанций, запрещённых к использованию на территории Республики Узбекистан.
photo2026-02-2414-23-44.jpg
По каждому выявленному факту специалистами областной службы электромагнитной совместимости проведена техническая экспертиза радиоэлектронных средств (РЭС). По итогам экспертизы подтверждено несоответствие оборудования установленным требованиям, а также предотвращён их незаконный ввоз на территорию страны.
photo2026-02-2414-23-50.jpg
Принятые меры направлены на обеспечение законного и безопасного использования радиочастотного спектра, а также на предупреждение возможных электромагнитных помех в системах связи.
Контрольные мероприятия в данном направлении будут продолжены. Гражданам и субъектам предпринимательства рекомендуется строго соблюдать требования действующего законодательства при ввозе радиоэлектронных средств.