O‘tgan yili ilk bor o‘tkazilgan forum ishbilarmon doiralar tomonidan yuqori baholangan edi va u yaxshi an’anaga aylanib bormoqda. Bu yilgi anjumanda Qirg‘iz Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisi – Prezident Administratsiyasi rahbari Akilbek Japarov, Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad Sulaymon al-Jasir, BMT Bosh kotibi o‘rinbosari Olga Algayorova, Birlashgan Arab Amirliklari energetika va infratuzilma vaziri Suxayl al-Mazruiy, Vengriyaning iqtisodiy taraqqiyot vaziri Marton Nad, ACWA Power kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abdulla Abunayyan qatnashmoqda. Umuman, forumda 70 mamlakatdan 2 ming 500 ga yaqin biznes va moliya sohasi vakillari ishtirok etmoqda.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida barcha ishtirokchilarni qutlab, bu forum ikki va ko‘p tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga, yangi biznes imkoniyatlarini kashf etishga xizmat qilishini ta’kidladi. Mamlakatimizda iqtisodiyotni yanada erkinlashtirish, biznesga keng yo‘l ochish, bu borada qonun ustuvorligi va huquqiy kafolatlarni mustahkamlash bo‘yicha qilinayotgan ishlar qayd etildi.
Jumladan, qulay fiskal tizim yaratildi. Qo‘shilgan qiymat solig‘i stavkasi 12 foizga tushirildi. Xorijiy investorlar aksiyalaridan oladigan dividendlar uch yil muddatga foyda solig‘idan ozod qilindi. Muhimi – soliq va bojxona qonunlariga yangi yoki og‘irlashtiruvchi javobgarlik choralari kiritilmasligi qat’iy belgilab qo‘yildi.
Tashqi savdo erkinlashtirilmoqda. Xususan, investorlar uchun zarur bo‘lgan 7 mingdan ziyod xomashyo va tovarlarga bojxona bojlari bekor qilindi. Bojxona hududida qayta ishlashning soddalashgan tartibi joriy etildi. Yangi-yangi bozorlarga kirish maqsadida O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilish jarayoni jadallashtirilmoqda.
Ijro hokimiyati tizimi isloh qilinib, byurokratiya kamaytirildi. Davlatning biznesni tartibga solishga qaratilgan 500 ta funksiyasi bekor qilindi, 70 tasi xususiy sektorga davlat-xususiy sheriklik va autsorsing asosida o‘tkazildi.
Hozirgi kunga qadar 132 ta litsenziya va ruxsat berishga oid hujjatlar bekor qilindi, 33 tasi bo‘yicha xabardor qilish tartibi kiritildi.
Eng muhimi – ushbu islohot doirasida investorlar bilan ishlashning yaxlit tizimi joriy qilindi. Investitsiya, sanoat va savdo vazirligida loyiha tashabbusidan boshlab, to uni ishga tushirishgacha bo‘lgan barcha jarayonlarda investorlarga “yagona darcha” orqali ko‘maklashish yo‘lga qo‘yildi.
Investorlar masalalarini tezkor hal etish, ularning davlat rahbari bilan bevosita muloqotini yo‘lga qo‘yish maqsadida Prezident huzurida Xorijiy investorlar kengashi ish boshladi.
Ishbilarmonlar huquqlarining himoyasi kuchaytirildi. Chet ellik investorlar uchun ko‘chmas mulk sotib olish, O‘zbekistonga kelib-ketish va yashash shartlari keskin soddalashtirildi.
Investorlar huquqlarini himoya qilish borasida ma’muriy sudlarga katta vakolatlar berildi. Bundan buyon, tadbirkor va investorlar sudda o‘z talabining to‘g‘riligini isbotlashi shart emas. Endi, davlat idorasi o‘z qarorining qonuniyligini isbotlab berishga majbur bo‘ladi. Yuzaga kelgan har qanday noaniqliklar esa investorlar foydasiga hal qilinadi. Bu yil yurtimizda ilk bor Xalqaro tijorat sudi faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.
Bunday iqtisodiy imkoniyatlar va kafolatlar o‘z natijasini bermoqda. Bir yilning o‘zida mamlakatimizda 40 mingdan ortiq yangi sanoat korxonalari tashkil qilingan. Kiritilgan xorijiy sarmoyalar hajmi 10 milliard dollarga yetdi yoki 2017-yilga nisbatan 3 barobarga oshgan.
Prezident bu ishlar jadal davom ettirilishini ta’kidladi. Yaqin kunlarda umumxalq referendumiga qo‘yilayotgan yangi Konstitutsiyada buning huquqiy asoslari belgilanmoqda. Jumladan, davlat qulay investitsiya va ishbilarmonlik muhitini ta’minlash, mulk daxlsizligi, bozor munosabatlarini rivojlantirish va halol raqobat uchun shart-sharoitlar yaratish bo‘yicha o‘ziga majburiyatlar olmoqda.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida O‘zbekiston bilan hamkorlikni kengaytirish borasidagi yangi imkoniyatlarga to‘xtalib o‘tdi.
Birinchisi, “yashil iqtisodiyot”. Mamlakatimizda jahonning eng nufuzli kompaniyalari quyosh va shamol elektr stansiyalari loyihalarini amalga oshirmoqda. Shu yilning o‘zida 2 ming Megavattdan ziyod, keyingi yilda esa, 8 ming Megavattli quvvatlar ishga tushadi.
“Yashil iqtisodiyot” sanoatning yangi yo‘nalishlariga ham turtki bermoqda. Bu – investorlar uchun 8 milliard dollarlik imkoniyat, degani.
Ikkinchi yo‘nalish, davlat-xususiy sheriklik. Islohotlar natijasida, oldinlari “yopiq” bo‘lgan tarmoqlarga xususiy investitsiyalar faol kirib kelmoqda. Masalan, avval 100 foiz davlat tarmog‘i hisoblangan aviatsiya sohasida xususiy sektorga keng yo‘l ochildi. Shu bilan birga, tez o‘sib kelayotgan axborot texnologiyalari, turizm, ta’lim, tibbiyot kabi sohalarda O‘zbekiston mintaqaviy xabga aylanib bormoqda.
Umuman, bu yil davlat-xususiy sheriklikni joriy qilish bo‘yicha 14 milliard dollarlik alohida dasturlar ishlab chiqilgan. Ular davlat uchun muhim bo‘lgan transport, kommunal va suv xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash kabi tarmoqlarni qamrab olgan.
Uchinchi yo‘nalish, davlat mulkini xususiylashtirish. Joriy yilda bu bo‘yicha “1 ming, 1 ming, 40” dasturi qabul qilindi. Ya’ni, mingta korxonadagi davlat ulushlari hamda yana mingta davlatga tegishli ko‘chmas mulk obyektlari ochiq auksion savdolariga chiqariladi, 40 ta strategik korxona “IPO”ga olib chiqiladi.
To‘rtinchi yo‘nalish, industrial rivojlanish. Bugungi kunda O‘zbekiston to‘qimachilik, charm-poyabzal, qurilish materiallari, elektr texnikasi, mashinasozlik tarmoqlarida yetarli xomashyo va malakali kadrlarga ega. Bu sohalarda ishlab chiqarish va eksportni 2 barobar oshirish uchun yetarli imkoniyatlar bor. Buning uchun yirik brendlar bilan hamkorlik, tashqi bozorlarga chiqish, innovatsiya va zamonaviy texnologiyalar kerak.
Beshinchi yo‘nalish, qo‘shni davlatlar bilan hamkorlik. Hozirda qo‘shma investitsiya fondlari tashkil qilinib, sanoat, energetika, transport va suv xo‘jaligi sohalarida yirik mintaqaviy loyihalar amalga oshirilmoqda. Mamlakatlarimiz iqtisodiyoti bir-birini to‘ldirishini inobatga olib, sanoat va agro kooperatsiyalarini davom ettirish zarur.
Prezidentimiz O‘zbekiston investorlar uchun huquqiy kafolat, alohida texnopark va sanoat zonalari, qo‘shimcha imtiyozlar berishga tayyorligini bildirdi.
– Muloqotlar orqali Yangi O‘zbekistondagi biznes uchun beqiyos imkoniyatlarni kashf qilasizlar. Sizlar o‘zingiz istagan tinchlik va barqarorlik, qulay investitsiya muhiti hamda zarur kafolatlarni aynan bizning yurtimizda topasiz. Yangi O‘zbekiston Sizning biznes faoliyatingizda alohida yorqin iz qoldiradigan makon bo‘lib xizmat qiladi, deb ishonaman, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Sessiya davomida xalqaro moliya tashkilotlari rahbarlari so‘zga chiqib, O‘zbekistonga investitsiya kiritish istiqbollari yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar.
Forumning sho‘ba majlislarida jahon iqtisodiyotning retsessiya ehtimollari, zamonaviy monetar siyosat, savdoni moliyalashtirish, infratuzilmani rivojlantirish, iqtisodiyotni raqamlashtirish, transport va muqobil energetikaga investitsiya kiritish mavzulari muhokama qilinadi. Shuningdek, xalqaro moliya markazlar tashkil etish tajribasini tatbiq etish, davlat korxonalarni transformatsiya qilish, qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, ta’lim, turizm sohalarini hamda elektron tijoratni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Forum doirasida xorijlik sheriklarga O‘zbekiston hududlarining investitsiya salohiyati va 160 dan ortiq yirik loyihalar taqdimot qilinadi. Investitsiya va savdo bitimlarni imzolash marosimlari bo‘ladi.

Ташкентский международный инвестиционный форум откроет новые возможности для бизнеса
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 апреля принял участие в пленарном заседании второго Ташкентского международного инвестиционного форума.
Уже ставший хорошей традицией форум впервые состоялся в прошлом году и получил высокую оценку деловых кругов. В нынешнем мероприятии принимают участие Председатель Кабинета Министров – руководитель Администрации Президента Кыргызской Республики Акылбек Жапаров, президент Исламского банка развития Мухаммад Сулейман аль-Джассир, заместитель Генерльного секретаря ООН Ольга Алгаерова, министр энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухейль аль-Мазруи, министр экономического развития Венгрии Мартон Надь, председатель правления компании "ACWA Power" Мухаммад Абдулла Абунайян. В целом в работе мероприятия участвуют около 2,5 тысячи представителей бизнеса и банковско-финансовой сферы из 70 стран.
В начале своего выступления глава нашего государства поприветствовал всех участников и отметил, что сегодняшняя встреча будет служить укреплению двустороннего и многостороннего сотрудничества, открытию новых возможностей для бизнеса. Перечислена проводимая в нашей стране работа по дальнейшей либерализации экономики, созданию широких условий для бизнеса, укреплению верховенства закона и правовых гарантий.
В частности, создана благоприятная фискальная система. Ставка налога на добавленную стоимость была снижена до 12 процентов. Доходы иностранных инвесторов в виде дивидендов по акциям освобождены от налога на доход сроком на три года. Установлен строгий запрет на внесение в налоговое и таможенное законодательство новых или более жестких мер ответственности.
Либерализуется и внешняя торговля. В частности, для инвесторов отменены таможенные пошлины на сырье и товары более 7 тысяч наименований. Внедрен упрощенный порядок переработки на таможенной территории. Ускоряется работа по вступлению во Всемирную торговую организацию, чтобы осваивать новые рынки.
Реформируется система исполнительной власти, сокращается бюрократия. Отменено 500 функций государства по регулированию бизнеса. Еще 70 функций передано частному сектору на основе государственно-частного партнерства и аутсорсинга.
К настоящему времени уже отменено 132 лицензионных и разрешительных документа, 33 – переведено в уведомительную форму.
Самое важное –введена целостная система работы с инвесторами. В Министерстве инвестиций, промышленности и торговли налажена система содействия инвесторам на всех этапах – от инициирования проекта до его запуска по принципу «одно окно».
В целях оперативного решения вопросов инвестиционной деятельности, установления прямого диалога инвесторов с главой государства, начал работу Совет иностранных инвесторов при Президенте.
Усилена защита прав деловых людей. Для иностранных инвесторов кардинально упрощены условия приобретения недвижимости, въезда-выезда и проживания в Узбекистане.
Административные суды наделены большими полномочиями в сфере судебной защиты прав инвесторов. Отныне предпринимателям и инвесторам не нужно будет доказывать в суде правомерность своих требований, напротив, теперь госорганы будут обязаны доказать законность своих решений. Любые возникающие неясности будут трактоваться в пользу инвесторов. В этом году впервые в истории Узбекистана будет налажена деятельность Международного коммерческого суда.
Создаваемые возможности и гарантии дают свой результат. Только за один год в стране было создано свыше 40 тысяч новых промышленных предприятий, объем привлеченных иностранных инвестиций достиг 10 миллиардов долларов, увеличившись в 3 раза по сравнению с 2017 годом.
Президент отметил, что эта работа будет продолжена ускоренными темпами. Ее правовые основы еще более укрепляются в обновленной Конституции, которая вынесена на предстоящий в ближайшие дни всенародный референдум. В частности, государство берет на себя обязательства по обеспечению благоприятного инвестиционного и делового климата, неприкосновенности собственности, развития рыночных отношений, создания условий для добросовестной конкуренции, независимости судебной системы.
Глава нашего государства в своем выступлении остановился на новых возможностях расширения сотрудничества Узбекистана с иностранными инвесторами.
Первое – «зеленая экономика». В нашей стране при участии престижных международных компаний реализуются проекты строительства солнечных и ветряных электростанций. Только в этом году будет введено более 2 тысяч мегаватт мощностей, а в следующем году – 8 тысяч мегаватт.
«Зеленая экономика» открывает и новые направления промышленности. Это значит, что у инвесторов появится возможность инвестировать 8 миллиардов долларов.
Второе направление – государственно-частное партнерство.  В процессе реформ в ранее «закрытые» сферы стали активно привлекать частные инвестиции. Например, открылись широкие возможности для частного сектора в авиационной сфере, прежде считавшейся на 100 процентов государственной. Наряду с этим, в таких быстро развивающихся сферах, как IT, туризм, образование, медицина, Узбекистан становится региональным хабом, что также открывает широкую дорогу для инвестиций.
В этом году при содействии международных финансовых институтов разработаны отдельные программы в области государственно-частного партнерства в целом на 14 миллиардов долларов. Они охватывают такие важные для государства сферы, как транспорт, коммунальное и водное хозяйство, здравоохранение.
Третье направление – приватизация государственной собственности. В текущем году принята программа программу «1 тысяча +1 тысяча + 40». Это значит, что на торги будут выставлены государственные доли в 1 тысяче предприятий и еще 1 тысяча объектов госсобственности, 40 предприятий будут выставлены на IPO.
Четвертое – индустриальное развитие. В настоящее время текстильная, кожевенно-обувная отрасли, сферы производства строительных материалов, электротехники, машиностроения имеют достаточную сырьевую базу и квалифицированные кадры. В этих сферах есть все предпосылки для увеличения объемов производства и экспорта в 2 раза. Для этого необходимо налаживать сотрудничество с крупными брендами, осваивать внешние рынки, инновации и современные технологии.
Пятая возможность – сотрудничество с соседними странами. Создаются целях совместные инвестиционные фонды, реализуются крупные региональные проекты в промышленности, энергетике, транспорте и водном хозяйстве. Следует продолжать налаживание кооперационных связей в промышленности и агросфере на принципе взаимодополняемости наших экономик.
Президент нашей страны выразил готовность Узбекистана создать для инвесторов необходимые правовые гарантии, отдельные технопарки и промышленные зоны, предоставить дополнительные льготы.
– Убежден, что предстоящие переговоры и встречи позволят вам увидеть безграничные возможности для бизнеса в Новом Узбекистане. В нашей стране вы найдете все, что нужно для бизнеса, – это мир, стабильность, благоприятный инвестиционный климат и надежные гарантии. Уверен, что Новый Узбекистан станет лучшей страной для вашей бизнес-деятельности и оставит в ней яркий след, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В ходе сессии выступили спикеры высокого уровня, они поделились своим видением перспектив инвестирования в Узбекистан.
В панельных дискуссиях форума будут рассмотрены такие темы, как риски рецессии мировой экономики, современная монетарная политика, финансирование торговли, развитие инфраструктуры, цифровизация экономики, инвестирование в транспорт и альтернативную энергетику. Отдельное внимание будет уделено изучению опыта создания международных финансовых центров, трансформации государственных предприятий, развитию сельского хозяйства, здравоохранения, образования, туризма и электронной коммерции.
В рамках форума зарубежным партнерам будут представлены инвестиционный потенциал регионов Узбекистана и свыше 160 крупных проектов. Состоится подписание инвестиционных и торговых соглашений.