Navbatdagi yalpi majlisda “Telekommunikatsiyalar to‘g‘risida”gi Qonunning yangi tahriri Senat aʼzolari tomonidan muhokama qilindi.
Taʼkidlangandek, mazkur Qonun bilan aholiga va telekommunikatsiya sohasida faoliyat yurituvchi subyektlarga bir qator qulayliklar yaratilmoqda.
Jumladan, bugungi kunda yangi qurilgan ko‘p qavatli uylarning ayrimlarida tegishli infratuzilma ko‘zda tutilmagani sababli qayta qurilish ishlarini olib borishga to‘g‘ri kelmoqda. Ushbu ovoragarchiliklarning oldini olish maqsadida bundan keyin bino va inshootlar qurilishida zamonaviy telekommunikatsiya infratuzilmasi majburiy bo‘ladi.
Xususan, ko‘p qavatli uylarda yashovchilarning arizasi bo‘lganda xizmat ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektlariga binoda mavjud infratuzilmadan beg‘araz foydalanish imkoniyati yaratiladi. Operatorlarga telekommunikatsiya infratuzilmasi obyektlaridan birgalikda foydalanishga ruxsat beriladi.
Bundan tashqari, Qonun bilan telekommunikatsiya sohasida faoliyat yurituvchi subyektlarga bir qator qulayliklar yaratilmoqda. Qonunga ko‘ra endi bank, to‘lov tizimi, to‘lov tashkiloti, elektron tijorat platformasi ilovalari orqali xizmatlarni ko‘rsatishda telekommunikatsiyalar sohasida faoliyat yuritish uchun litsenziya talab etilmaydi.
Shuni alohida taʼkidlab o‘tish joizki, Qonun normalari Konstitutsiyaga moslashtirilib, telekommunikatsiyalar sohasidagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlaridan biri sifatida Internet jahon axborot tarmog‘idan foydalanishni taʼminlash uchun shart-sharoitlar yaratish ekanligi belgilab qo‘yilmoqda.

На очередном пленарном заседании члены Сената обсудили Закон «О телекоммуникациях» в новой редакции.
Отмечалось, что Законом предоставляется ряд удобств населению и субъектам, осуществляющим деятельность в сфере телекоммуникаций.
Так, сегодня в некоторых из построенных новых многоквартирных домов приходится проводить реконструкцию, так как не предусмотрена соответствующая инфраструктура. В целях предупреждения таких хлопот отныне при строительстве зданий и сооружений предусматривается обязательность современной телекоммуникационной инфраструктуры.
В частности, при наличии заявления от жителей многоквартирных домов субъектам предпринимательства, предоставляющим услуги, предоставляется возможность на безвозмездной основе пользования имеющейся в здании инфраструктурой. Операторам разрешается совместно использовать объекты телекоммуникационной инфраструктуры.
Помимо этого, Закон предоставляет ряд удобств субъектам, работающим в сфере телекоммуникаций. Согласно Закону лицензия больше не требуется для работы в сфере телекоммуникаций при предоставлении услуг через приложения банка, платежной системы, платежной организации, платформы электронной коммерции.
Следует особо отметить, что нормы Закона приводятся в соответствие с Конституцией. Устанавливается, что одним из основных направлений государственной политики в области телекоммуникаций является создание условий для обеспечения использования всемирной информационной сети Интернет.
Сенаторы отметили, что принятие Закона служит увеличению охвата и качества услуг путем создания возможности эффективного использования телекоммуникационной инфраструктуры.