Tadbirda 400 dan ortiq yosh mutaxassis ro‘yxatdan o‘tdi. Uch kun davomida mamlakatning yetakchi AT-kompaniyalari murabbiylari rahbarligida jamoalarda: tibbiyot, ta’lim, kiberxavfsizlik, tadbirkorlik va taqiqlangan moddalar aylanishiga qarshi kurash kabi sohalarda sun’iy intellektga asoslangan innovatsion loyihalar ishlab chiqadilar.
Ochilish marosimida Samarqand viloyati hokimi o‘rinbosari Rustam Qobilov tabrik so‘zi bilan chiqish qilib, viloyatda xakaton o‘tkazilishining ahamiyatini ta’kidladi:
— Biz Samarqandning tarixiy merosi va zamonaviy texnologiyalarni birlashtirishga intilamiz. Viloyatimiz nafaqat o‘zining buyuk o‘tmishi, balki minglab faol va bilimli yoshlari bilan ham faxrlanadi. Ikkinchi Umummilliy “AI Hackathon” Samarqand taraqqiyoti uchun muhim qadam bo‘lib, IT-sohasi mutaxassislari uchun istiqbolli yo‘nalishdir.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot texnologiyalari boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Sarvar Mo‘minov xakaton ta’lim jarayoniga sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha tizimli ishlarning bir qismi ekanligini qayd etdi.
Yoshlar ishlari agentligi direktorining raqamlashtirish va sun’iy intellekt bo‘yicha maslahatchisi Hasanxon Yusufxo‘jayev yuqori natija ko‘rsatgan ishtirokchilar loyihalarini rivojlantirish va startaplarga sarmoya jalb qilish imkoniyatiga ega bo‘lishini ta’kidladi:
— O‘zbekiston sun’iy intellekt sohasida Markaziy Osiyoda yetakchi o‘rinni egallab, global miqyosda o‘z mavqeini mustahkamlab bormoqda. Yaqin kelajakda mamlakatimizda Markaziy Osiyodagi eng yirik sun’iy intellekt infratuzilmasini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Xakatonning bosh homiysi — Uzum milliy raqamli ekotizimi. Loyiha Raqamli texnologiyalar vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Yoshlar ishlari agentligi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Savdo-sanoat palatasi, Kiberxavfsizlik markazi, IT Park Uzbekistan, Uzinfocom, UNICON, AI Alliance, shuningdek AICA va ML Community hamkorligida amalga oshirilmoqda.
Ishtirokchilar uchun yetakchi mutaxassislar tomonidan mahorat darslari va seminarlar ham o‘tkaziladi.

Для участия в мероприятии зарегистрировались более 400 молодых специалистов. В течение трёх дней команды под руководством менторов из ведущих IT-компаний страны будут разрабатывать инновационные проекты на основе технологий искусственного интеллекта в сферах медицины, образования, кибербезопасности, предпринимательства, а также противодействия обороту запрещённых веществ.
С приветственным словом выступил заместитель хокима Самаркандской области Рустам Кабилов, подчеркнув значимость проведения хакатона в регионе:
«Мы стремимся объединить историческое наследие Самарканда с современными технологиями. Наша область гордится не только своим богатым прошлым, но и тысячами активных и образованных молодых людей. Второй Национальный AI Hackathon является важным этапом в развитии Самарканда и перспективным направлением для IT-специалистов».
Заместитель начальника управления информационных технологий Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан Сарвар Муминов отметил, что хакатон является частью системной работы по внедрению технологий искусственного интеллекта в образовательный процесс.
Советник директора Агентства по делам молодёжи Республики Узбекистан по вопросам цифровизации и искусственного интеллекта Хасанхон Юсухужаев подчеркнул, что участники, показавшие высокие результаты, получат возможность развивать свои проекты и привлекать инвестиции для запуска стартапов:
«Узбекистан занимает лидирующие позиции в Центральной Азии в сфере искусственного интеллекта и продолжает укреплять свои позиции на глобальном уровне. В ближайшей перспективе в стране планируется запуск крупнейшей AI-инфраструктуры в регионе».
Главным партнёром и спонсором хакатона выступает национальная цифровая экосистема Uzum. Проект реализуется при содействии:
- Министерства цифровых технологий Республики Узбекистан;
- Министерства здравоохранения Республики Узбекистан;
- Министерства внутренних дел Республики Узбекистан;
- Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан;
- Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан;
- Агентства по делам молодёжи Республики Узбекистан;
- Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан;
- Центра кибербезопасности;
- Uzinfocom;
- UNICON;
- AI Alliance;
- а также при поддержке AICA и ML Community.
Для участников предусмотрена образовательная программа, включающая мастер-классы и семинары от ведущих экспертов в сфере информационных технологий.