“O‘zbekkosmos” sho‘rlangan yerlarni kosmik monitoring qilishni boshladi
Shoʼrlangan yerlar – bu tuproqning yuqori qatlamlarida erigan tuzlar toʼplanib, oʼsimliklar oʼsishi va qishloq xoʼjaligi faoliyatiga salbiy taʼsir koʼrsatadigan hududlardir. Ular, asosan, suv taʼminoti, iqlim, tuproqning mexanik tarkibi va geologik jarayonlar taʼsirida shakllanadi.
Bugungi kunda butun yer yuzida yuz berayotgan global iqlim o‘zgarishlari, yerlarning yaroqsiz holga kelishi, tuproq sho‘rlanishi, biologik xilma-xillikning qisqarishi ekologiyaga, iqtisodiyot tarmoqlari rivoji va insoniyatning farovon kelajagiga jiddiy xavf solmoqda.
Ko‘pgina mamlakatlarda cho‘llanish va yerlarning degradatsiyaga uchrashi oqibatida dunyo bo‘yicha milliard gektar yer maydonlari yaroqsiz ahvolga kelib qolgan. Jumladan, mamlakatimiz hududida 1 746,6 ming gektar maydon turli darajada shoʼrlangan bo‘lib, shundan 65,2 ming gektari kuchli, 439,4 ming gektari o‘rta va 1 242 ming gektari esa kam shoʼrlanish holatlariga to‘g’ri keladi. Ayniqsa, Orol fojiasi oqibatida 5,5 million gektardan ortiq yer tuzli cho‘lga aylangani achinarlidir.
Bu eng avvalo qishloq xo‘jaligi yerlarida oʼsimliklar uchun suv kamayishi, tuproq unumdorligining pasayishi, mineral moddalar va mikroelementlarning yo‘qotilishi, sugʼorish samaradorligining yomonlashishi, yerlarning eroziyaga uchrashi va turli ekologik muammolarning kelib chiqishiga olib keladi.
2024-yilda FAO tomonidan chop etilgan “Global Status of Salt-Affected Soils” (Sho‘rlangan tuproqlarning global holati) hisobotida O‘zbekiston dunyodagi sho‘rlangan tuproqlarning 70 foiziga ega bo‘lgan 10 ta davlat qatoridan joy olgan.
Bir necha yillardan buyon mamlakatning ijtimoiy – iqtisodiy tarmoqlari uchun o‘zining Davlat kosmik monitoring tizimi orqali ko‘mak berib kelayotgan “O‘zbekkosmos” agentligi ushbu global muammoning yechimi sifatida BMT huzuridagi Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESCAP) bilan hamkorlikda “Sun’iy yo‘ldosh tasvirlari yordamida tuproq sho‘rlanishini aniqlash” loyihasiga start bermoqda.
Bu masofaviy zondlash texnologiyalari, ilg‘or geoaxborot tizimi va sun’iy intellekt imkoniyatlaridan foydalanish orqali O‘zbekistonda oziq-ovqat xavfsizligi, qishloq xo‘jaligi va yer resurslarini boshqarishning barqaror usullariga ko‘maklashib, ma’lumotlarni to‘plash, tahlil qilish va tarqatishni yaxshilashga imkon yaratadi.
Loyihani amalga oshirish uchun sinov hududi sifatida Jizzax viloyatining Zarbdor va unda tutash tumanlaridagi 90 ta ekin maydonlari tanlab olindi. U yerda sun’iy yo’ldoshdan olingan suratlar orqali yerlarning sho’rlanish darajasi o’rganilib, laborator tekshiruvlar uchun nusxa olinadi va chuqur tekshiriladi.
Bu orqali yaqin yillar davomida mamlakatdagi eng sho‘rlangan yerlarning aniq statistikasini yuritish, qishloq xo‘jaligi uchun hosildor maydonlarni aniqlab berish, fermerlar uchun ekin maydonlarining holati bo‘yicha to‘liq ma’lumot taqdim etish mumkin bo‘ladi. Natijada esa qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanish borasida resurs va xomashyolarni to‘g’ri taqsimlash, yerlarning sho‘rlanish darajasi va joyning tuproq-iqlim sharoitidan kelib chiqqan holda agrotexnik choralarni ko‘rish imkoniyati paydo bo‘ladi.
“O‘zbekkosmos” agentligi o‘tgan 2024-yilda qishloq xo‘jaligi yo‘nalishida Fargʼona, Аndijon, Namangan, Toshkent, Jizzax, Samarqand, Surxondaryo, Qashqadaryo viloyatlari kesimida kosmik monitoring ishlarini olib borib, 967 ming gektar bugʼdoy hamda 597 ming gektar paxta unib chiqqan maydonlarni aniqladi.
Shu bilan birga, unumdor yerlaridan samarali foydalanishni nazorat qilish maqsadida yuqoridagi 8 ta viloyat kesimida yanvar-oktabr oylari davomida 56 ming 521 gektar foydalanilmay yotgan ekin maydonlari mavjud ekanligi qayd etildi. Qolaversa, kosmik monitoring davomida 8 ta viloyat kesimida jami 86 ming 107 gektar zaxira yerlaridan foydalanish bilan bogʼliq 27 ming 266 ta holat ham aniqlangan.
“O‘zbekkosmos” agentligi joriy “Atrof-muhitni asrash va „yashil“ iqtisodiyot yili”da hamkor tashkilotlar va xalqaro kosmik agentliklari bilan hamkorlikda shu kabi qator samarali loyihalarni amalga oshirishni reja qilgan.

"Узбеккосмос" начал осуществлять космический мониторинг засоленных земель
Засоленные земли – это территории, где в верхних слоях почвы накапливаются растворенные соли, отрицательно влияющие на рост растений и сельскохозяйственную деятельность. Они формируются в основном под влиянием водопользования, климата, механического состава почвы и геологических процессов.
Глобальное изменение климата, деградация земель, засоление почв, сокращение биоразнообразия, происходящие сегодня во всем мире, представляют серьезную угрозу для экологии, развития отраслей экономики и благополучного будущего человечества.
В результате опустынивания и деградации земель во многих странах миллиарды гектаров земли во всем мире пришли в негодность. В частности, на территории нашей страны 1746,6 тыс. гектаров площади засолены в различной степени, из них 65,2 тыс. гектара – сильнозасоленные, 439,4 тыс. гектара – среднезасоленные и 1242 тыс. гектара – слабозасоленные. Особенно печально, что в результате Аральской трагедии более 5,5 миллиона гектаров земли превратились в солончаковую пустыню.
Это, прежде всего, приводит к уменьшению воды для растений на сельскохозяйственных землях, снижению плодородия почвы, потере минеральных веществ и микроэлементов, ухудшению эффективности орошения, эрозии земель и возникновению различных экологических проблем.
В отчете “Global Status of Salt-Affected Soils” (Глобальное состояние засоленных почв), опубликованном ФАО в 2024 году, Узбекистан вошел в десятку стран в мире с 70 процентами засоленных почв.
Агентство “Узбеккосмос”, которое уже несколько лет оказывает поддержку социально-экономическим секторам страны через свою Государственную систему космического мониторинга, в качестве решения этой глобальной проблемы запускает проект “Определение засоленности почвы с помощью снимков, полученных со спутника” в сотрудничестве с Экономической и социальной комиссией для Азии и Тихого океана (ESCAP) при ООН.
Это позволит улучшить сбор, анализ и распространение данных, способствуя устойчивым методам управления продовольственной безопасностью, сельским хозяйством и земельными ресурсами в Узбекистане за счет использования технологий дистанционного зондирования, передовых геоинформационных систем и возможностей искусственного интеллекта.
В качестве испытательной территории для реализации проекта было выбрано 90 посевных площадей в Зарбдорском и прилегающих районах Джизакской области. Там с помощью снимков, полученных со спутника, изучается уровень засоления земель, делаются копии для лабораторных исследований и проводится глубокое обследование.
Благодаря этому в ближайшие годы можно будет вести точную статистику наиболее засоленных земель в стране, определять плодородные площади для сельского хозяйства, предоставлять фермерам полную информацию о состоянии посевных площадей. В результате появляется возможность правильного распределения ресурсов и сырья при использовании сельскохозяйственных земель, принятия агротехнических мер, исходя из степени засоления земель и почвенно-климатических условий местности.
В 2024 году Агентство “Узбеккосмос” провело космический мониторинг в разрезе Ферганской, Андижанской, Наманганской, Ташкентской, Джизакской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Кашкадарьинской областей в сфере сельского хозяйства и выявило 967 тысяч гектаров пшеничных и 597 тысяч гектаров хлопковых полей, где проросли соответствующие културы.
Вместе с тем, в целях контроля за эффективным использованием плодородных земель в разрезе вышеуказанных 8 областей за период с января по октябрь было выявлено наличие 56 тысяч 521 гектара неиспользуемых посевных площадей. Кроме того, в ходе космического мониторинга в 8 областях было обнаружено 27 тысяч 266 случаев, связанных с использованием 86 тысяч 107 гектаров резервных земель.
Агентство “Узбеккосмос” планирует реализовать ряд подобных эффективных проектов в сотрудничестве с партнерскими организациями и международными космическими агентствами в текущем “Году охраны окружающей среды и “зеленой” экономики”.