Yoshlar o‘rtasida kosmik texnologiyalar, astronavtika va muhandislikka bo‘lgan qiziqishni yanada orttirish, ularning bu boradagi g‘oya, tashabbus hamda ixtirolarini qo‘llab – quvvatlash maqsadida Uzcosmos agentligi "CanSat Uzbekistan-2025" musobaqasining final bosqichini Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumanida joylashgan “Yangi hayot” ochiq uchish aerodromida o‘tkazdi.
Unda 250 nafarga yaqin umumta’lim maktab o‘quvchilari va oliygoh talabalaridan tashkil topgan 9 ta jamoa o‘zlari yaratgan mikrosputniklarni o‘quv raketalari yordamida balandlikka uchirib, havo harorati, masofa va bosim nazorati kabi birlamchi ma’lumotlarni qabul qilib olish imkoniyatiga ega bo‘lishadi.
Uzcosmos agentligi tashabbusi bilan tashkil etilayotgan mazkur loyiha “STEM” ta’lim yo‘nalishida kadrlar tayyorlashning interaktiv usullaridan biri bo‘lib, yoshlarning ilmiy va ijodiy qobiliyatlarini yanada rivojlantirish, ularni aerokosmik sohaga jalb qilish, bu orqali yangi avlod kosmik muhandislarini yetishtirishda muhim ahamiyatga ega.
Qayd etish lozimki, "CanSat Uzbekistan-2025" musobaqasining final bosqichida “Muhammad al – Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot texnologiyalari” universiteti, “Toshkent Davlat transport” universiteti, “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari” instituti, “Yangi O‘zbekiston” universiteti, “Mirzo Ulug‘bek nomidagi Milliy universitet", “Sehriyo” va “Al-Beruniy school” maktablaridan jamoalar qatnashishdi.
Musobaqa yakunida oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida 3-o‘rinni Toshkent davlat transport universiteti va Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti jamoalari egallashdi. 2-o‘rin Muhammad al – Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot texnologiyalari universiteti talabalariga nasib etdi. 1-o‘ringa esa “Yangi O‘zbekiston” universiteti loyiq ko‘rildi. Shu kabi maktablar o‘rtasida 2-o‘rin “Al-Beruniy” maktabiga, 1-o‘rin “Sehriyo” maktabiga berildi.
“CanSat” bu kichik konserva idishi hajmidagi mini sun’iy yo‘ldosh bo‘lib, ilk bor bu loyiha 1990-yili AQSHda, “NASA” va Amerika universitetlari hamkorligida tashkil etilib, yoshlarning kosmik missiyalarda ishtirok etish ko‘nikmasini oshirishga qaratilgan. Bugunga kelib esa “CanSat” uchirish musobaqalari Rossiya, Xitoy, Angliya, Fransiya, AQSH, Yaponiya, Hindiston, Turkiya, Ozarbayjon kabi ko‘plab davlatlarda muntazam o‘tkazilmoqda va millionlab o‘g‘il – qizlarni qamrab olmoqda. Uzcosmos agentligi tashabbusi bilan esa O‘zbekiston ham mazkur mamlakatlar qatoriga qo‘shildi.

Uzcosmos провел финальный этап конкурса "CanSat Uzbekistan-2025"
С целью дальнейшего повышения интереса молодежи к космическим технологиям, астронавтике и инженерии, а также поддержки их идей, инициатив и изобретений в этой области, агентство Uzcosmos провело финальный этап конкурса "CanSat Uzbekistan-2025" на открытом аэродроме "Янги хаёт," расположенном в Уртачирчикском районе Ташкентской области.
Десять команд, состоящих примерно из 250 учащихся общеобразовательных школ и студентов вузов, получат возможность запускать созданные ими микроспутники на высоту с помощью учебных ракет и получать первичные данные, такие как температура воздуха, расстояние и давление.
Данный проект, организуемый по инициативе агентства Uzcosmos, является одним из интерактивных методов подготовки кадров в направлении образования "STEAM" и играет важную роль в дальнейшем развитии научных и творческих способностей молодежи, привлечении ее в аэрокосмическую отрасль, а также в воспитании нового поколения космических инженеров.
Следует отметить, что в финальном этапе конкурса "CanSat Uzbekistan-2025" приняли участие команды из Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми, Ташкентского государственного транспортного университета, Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, Университета Нового Узбекистана, Национального университета имени Мирзо Улугбека, школ "Sehriyo" и "Al-Beruniy school."
По итогам соревнований среди высших учебных заведений 3-е место заняли команды Ташкентского государственного транспортного университета и Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека. 2-е место досталось студентам Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми. Первое место было присуждено университету "Yangi O’zbekiston." Аналогичным образом, среди школ 2-е место заняла школа "Al-Beruniy school," а 1-е место - школа "Sehriyo."
Для инфо:
"CanSat" - это мини-спутник размером с небольшую консервную банку. Этот проект был впервые запущен в 1990 году в США в сотрудничестве с NASA и американскими университетами с целью улучшения навыков молодёжи в космических миссиях. На сегодняшний день соревнования по запуску "CanSat" регулярно проводятся во многих странах, включая Россию, Китай, Англию, Францию, США, Японию, Индию, Турцию и Азербайджан, охватывая миллионы юношей и девушек. По инициативе агентства Uzcosmos Узбекистан также присоединился к числу этих стран.