Global iqlim o‘zgarishi, xususan, havo haroratining keskin ko‘tarilishi fonida dunyoda yirik ekologik muammolar yuzaga kelmoqda. Ba’zi hududlarda suv sathining ko‘tarilishi, toshqinlar, qurg‘oqchilik kabi ofatlar kuzatilyapti. Bu esa ekovaziyatning izdan chiqayotganiga bir signaldir. Dunyoga xavf solayotgan muammolar Markaziy Osiyo, xususan, O‘zbekiston uchun ham chetlab o‘tmasligi aniq.
Ma’lumki, Markaziy Osiyo – iqlim o‘zgarishi oqibatlariga e’tibor qaratish lozim bo‘lgan eng muhim mintaqalardan biri hisoblanadi. Sababi anomal issiq ob-havo ko‘l va boshqa havzalardagi suvning bug‘lanishi, daryo oqimining pasayishi va muzlik suvlari zaxiralarining qisqarishiga olib kelmoqda. Suv tanqisligi qishloq xo‘jaligi, energetika va ekologik muammolarni kuchaytirib, ijtimoiy va siyosiy holatning keskinlashishiga sabab bo‘ladi. Ayniqsa, qurg‘oqchilik hosildorlikning pasayishi, chorva mollarining qirilishi va aholi yashash sharoiti yomonlashishiga olib kelib iqtisodiyotga ham sezilarli zarar yetkazishi mumkin.
Albatta bu borada xalqaro hamkorlik muhim sanaladi. Ayni shu maqsadda Uzcosmos agentligi BMTning Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (UNESCAP) bilan hamkorlikda Markaziy Osiyo uchun yerni masofadan zondlash texnologiyalariga asoslangan qurg‘oqchilikni monitoring qilish tizimini yaratish loyihasini ishlab chiqmoqda. Uning doirasida mintaqa davlatlariga qurg‘oqchilikni boshqarish tizimini takomillashtirish, sun’iy yo‘ldosh ma’lumotlari hamda texnik resurslardan o‘z vaqtida foydalanishni bo‘yicha ko‘mak beriladi. Xususan, har bir mamlakatning o‘ziga xos sharoitini inobatga olgan holda qurg‘oqchilikni tezkor kuzatish tizimi va ekinlarni bulutli monitoring qilish platformasini yaratish reja qilingan.
Joriy yilning 18-avgust kuni Raqamli texnologiyalar vazirligi binosida o‘tgan xalqaro seminarda ishtirokchilar mazkur loyihani O‘zbekiston hududida amalga oshirish bo‘yicha o‘zaro fikr almashib, mavjud imkoniyatlarni muhokama etishdi. Ta’kidlanganidek, qurg‘oqchilik Markaziy Osiyo va boshqa quruq iqlimli mintaqalarda eng xavfli tabiiy ofatlardan biridir. Bu jarayon faqat iqlim omillari bilan emas, balki inson faoliyati, xususan, suv resurslarining noto‘g‘ri boshqarilishi bilan ham bog‘liq. So‘nggi yillarda kosmik texnologiyalar qurg‘oqchilik monitoringi, baholash va oldini olishda muhim vositaga aylandi. Sun’iy yo‘ldoshlar orqali olingan ma’lumotlar qishloq xo‘jaligi, ekologiya va suv xo‘jaligi sohalarida qarorlar qabul qilish jarayonini sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqmoqda. Ayni shu maqsadda 2025-yilning may oyida qurg‘oqchilikni monitoring qilish milliy tizimi ishlab chiqishga start berildi va Qirg‘iziston, Tojikiston va O‘zbekiston hududlari kesimida amalga oshirilishi belgilandi.
Ahamiyatli jihati shundaki qurg‘oqchilikka qarshi kurashishda kosmik monitoring asosiy instrumentlardan biri hisoblanadi. Jumladan, masofadan zondlash orqali sun’iy yo‘ldosh tasvirlari yordamida tuproq namligi, o‘simlik qoplamasi, suv havzalari maydonidagi o‘zgarishlarni aniqlash mumkin. MODIS, Sentinel, Landsat kabi yo‘ldoshlar yuqori aniqlikdagi tasvirlarni olishda qo‘l keladi. Qolaversa, NDVI (Normalized Difference Vegetation Index) kabi indekslar yordamida esa o‘simliklarning sog‘lomligi va hosildorligini prognoz qilish mumkin bo‘ladi.
Agarda bu qurg‘oqchilik masalasiga jiddiy e’tibor qaratilmasa bu zanjirga aylangan holda juda ko‘p muammolarni keltirib chiqarishi mumkin. Bu ofat sabab mamlakat suv tanqisligi, tuproq degradatsiyasi oxir-oqibat esa hosil va oziq-ovqat yetishmovchiligi bilan yuzlashadi. Uzcosmos agentligi va BMTning Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (UNESCAP) hamkorligida ishlab chiqilayotgan Markaziy Osiyo uchun yerni masofadan zondlash texnologiyalariga asoslangan qurg‘oqchilikni monitoring qilish tizimi bu borada unikal loyiahalardan biri bo‘lishi kutilmoqda.

На фоне глобального изменения климата, в частности резкого повышения температуры воздуха, в мире возникают серьезные экологические проблемы. В некоторых регионах наблюдаются такие бедствия, как повышение уровня воды, наводнения и засуха. Это свидетельствует о том, что экоситуация ухудшается. Очевидно, что проблемы, угрожающие миру, не обходят стороной и Центральную Азию, в частности Узбекистан.
Известно, что Центральная Азия – один из важнейших регионов, где необходимо обратить внимание на последствия изменения климата. Причина в том, что аномально жаркая погода приводит к испарению воды из озер и других бассейнов, снижению речного стока и сокращению запасов ледниковой воды. Нехватка воды усугубит проблемы в сельском хозяйстве, энергетике и окружающей среде, что приведет к обострению социальной и политической ситуации. В частности, засуха может привести к снижению урожайности, гибели скота и ухудшению условий жизни населения, что может нанести значительный ущерб экономике.
Безусловно, в этом отношении важное значение имеет международное сотрудничество. С этой целью агентство “Uzcosmos” совместно с Экономической и социальной комиссией ООН для Азии и Тихого океана (UNESCAP) разрабатывает проект по созданию системы мониторинга засухи для Центральной Азии на основе технологий дистанционного зондирования Земли. В его рамках государствам региона будет оказано содействие в совершенствовании системы управления засухой, своевременном использовании спутниковых данных и технических ресурсов. В частности, планируется создать систему оперативного наблюдения за засухой и платформу облачного мониторинга посевов с учетом специфических условий каждой страны.
18 августа текущего года в здании Министерства цифровых технологий состоялся международный семинар, на котором участники обменялись мнениями о реализации данного проекта на территории Узбекистана и обсудили имеющиеся возможности. Как отмечалось, засуха является одним из самых опасных стихийных бедствий в Центральной Азии и других регионах с сухим климатом. Данный процесс связан не только с климатическими факторами, но и с деятельностью человека, в частности, с неправильным управлением водными ресурсами. В последние годы космические технологии стали важным инструментом мониторинга, оценки и предотвращения засухи. Данные, полученные с помощью спутников, выводят процесс принятия решений в области сельского хозяйства, экологии и водного хозяйства на качественно новый уровень. С этой целью в мае 2025 года был дан старт разработке Национальной системы мониторинга засухи, которая будет внедрена в регионах Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана.
Примечательно, что космический мониторинг является одним из основных инструментов в борьбе с засухой. В частности, с помощью спутниковых снимков с помощью дистанционного зондирования можно определить изменения влажности почвы, растительного покрова и площади водоемов. Кроме того, такие индексы, как NDVI (Normalized Difference Vegetation Index), позволяют прогнозировать здоровье и урожайность растений.
Если не уделить серьезного внимания проблеме засухи, она может вызвать цепную реакцию множества проблем. Из-за этого бедствия страна столкнется с нехваткой воды, деградацией почвы и, в конечном итоге, нехваткой урожая и продовольствия. Ожидается, что Система мониторинга засухи на основе технологий дистанционного зондирования Земли для Центральной Азии, разрабатываемая в сотрудничестве с агентством Uzcosmos и Экономической и социальной комиссией ООН для Азии и Тихого океана (UNESCAP), станет одним из уникальных проектов в этом направлении.