2022-yil 20-iyun kuni Buxoro viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan “Buxoro viloyati Davlat soliq boshqarmasi bilan 2022-yilda mo‘ljallangan hamkorlikdagi chora-tadbirlar rejasi” ijrosi doirasida o‘quv seminari o‘tkazildi.
Seminarda Buxoro viloyati Davlat soliq boshqarmasi xodimlari Buxoro viloyati EMMX faoliyati, uning funksional vazifalari, radiomonitoring tizimining umumiy texnik imkoniyatlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi hududida REV va YChQlardan foydalanish tartibi bilan tanishdilar.
Seminar ishtirokchilari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida Nizom” batafsil o‘rganib chiqildi.
Yuqoridagi Nizom talablarini o‘rganish davomida viloyat hududida REV va YChQlarni noqonuniy ravishda sotish holatlari aniqlanganda Buxoro viloyati EMMX va Buxoro viloyati Davlat soliq boshqarmasi bilan o‘zaro hamkorlik qilish tartibi batafsil tushuntirib berildi. Shuningdek, zaruriy holda Buxoro viloyati Davlat soliq boshqarmasi xodimlari tomonidan olib qo‘yilgan REV va YChQlar ekspert xulosasini tayyorlash uchun Buxoro viloyati EMMXga yuborilishi mumkinligi haqida ma’lumot berildi. O‘z navbatida, Buxoro viloyati EMMX xodimlari REV va YChQlar taqdim etilgan kundan boshlab uch kundan kechiktirmay belgilangan shakldagi texnik ekspertiza dalolatnomasini rasmiylashtirib berishlari hamda bu bilan bog‘liq xarajatlar Buxoro viloyati Davlat soliq boshqarmasi mablag‘lari hisobiga qoplanishi kerakligi haqida ma’lumot berildi.
O‘quv seminari davomida Buxoro viloyati Davlat soliq boshqarmasi xodimlari o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javoblarni oldilar.

20 июня 2022 года в рамках выполнения «Плана совместных мероприятий с Государственным налоговым управлением Бухарской области на 2022 год» сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Бухарской области был проведён учебный семинар.
На семинаре сотрудники Государственного налогового управления Бухарской области были ознакомлены с деятельностью СЭМС Бухарской области, её функциональными обязанностями, общими техническими возможностями системы радиомониторинга, а также порядком использования РЭС и ВЧУ на территории Республики Узбекистан.
Участниками семинара было подробно изучено «Положение о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждённое Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22 декабря 2020 года.
В ходе изучения требований вышеуказанного Положения сотрудники СЭМС Бухарской области дали подробные разъяснения о порядке взаимодействия с Государственным налоговым управлением Бухарской области в случаях выявления фактов незаконной реализации РЭС и ВЧУ на территории области. Также была дана информация о том, что изъятые РЭС и ВЧУ сотрудниками Государственного налогового управления Бухарской области, в случае необходимости, могут быть направлены в СЭМС Бухарской области для подготовки экспертного заключения. В свою очередь, сотрудники СЭМС Бухарской области должны будут не позднее трех дней со дня предоставления РЭС и ВЧУ оформить акт технической экспертизы по установленной форме. При этом расходы, связанные с подготовкой заключения технической экспертизы, должны быть возмещены за счёт средств Государственного налогового управления Бухарской области.
В ходе проведения учебного семинара сотрудники Государственного налогового управления Бухарской области получили подробные ответы на все интересующие их вопросы.