Sirdaryo viloyati Davlat soliq boshqarmasida o‘quv seminari o‘tkazildi
2022-yil 14-iyun kuni Sirdaryo viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari tomonidan “Sirdaryo viloyati Davlat soliq boshqarmasi bilan 2022-yilga mo‘ljallangan hamkorlikdagi chora-tadbirlar Rejasi” ijrosi doirasida o‘quv seminari o‘tkazildi.
Seminarda Sirdaryo viloyati Davlat soliq boshqarmasi xodimlari Sirdaryo viloyati EMMX faoliyati, uning funksional vazifalari, radiomonitoring tizimining umumiy texnik imkoniyatlari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi hududida REV va YuChQlardan foydalanish tartibi bilan tanishdilar.
Shu bilan birga, seminar ishtirokchilari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 22-dekabrdagi 801-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Radioelektron vositalar va yuqori chastotali qurilmalarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotib olish (berish), sotish va (yoki) o‘rnatish (qurish), xorijdan olib kirish va foydalanish tartibiga rioya qilinishi ustidan nazoratni tashkil etishda vazirlik va idoralarning o‘zaro hamkorligi to‘g‘risida Nizom” batafsil o‘rganib chiqildi.
Yuqoridagi Nizom talablarini o‘rganish davomida viloyat hududida REV va YuChQlarni noqonuniy ravishda sotish holatlari aniqlanganda Sirdaryo viloyati EMMX va Sirdaryo viloyati Davlat soliq boshqarmasi bilan o‘zaro hamkorlik qilish tartibi batafsil tushuntirib berildi. Shuningdek, zaruriy holda Sirdaryo viloyati Davlat soliq boshqarmasi xodimlari tomonidan olib qo‘yilgan REV va YuChQlar ekspert xulosasini tayyorlash uchun Sirdaryo viloyati EMMXga yuborilishi mumkinligi haqida ma’lumot berildi. O‘z navbatida, Sirdaryo viloyati EMMX xodimlari REV va YuChQlar taqdim etilgan kundan boshlab uch kundan kechiktirmay belgilangan shakldagi texnik ekspertiza dalolatnomasini rasmiylashtirib berishlari hamda bu bilan bog‘liq xarajatlar Sirdaryo viloyati Davlat soliq boshqarmasi mablag‘lari hisobiga qoplanishi kerakligi haqida ma’lumot berildi.
O‘quv seminari davomida Sirdaryo viloyati Davlat soliq boshqarmasi xodimlari o‘zlarini qiziqtirgan barcha savollarga batafsil javoblarni oldilar.

В Государственном налоговом управлении Сырдарьинской области проведён учебный семинар
14 июня 2022 года в рамках выполнения «Плана совместных мероприятий с Государственным налоговым управлением Сырдарьинской области на 2022 год» сотрудниками Службы электромагнитной совместимости Сырдарьинской области был проведён учебный семинар.
На семинаре сотрудники Государственного налогового управления Сырдарьинской области были ознакомлены с деятельностью СЭМС Сырдарьинской области, её функциональными обязанностями, общими техническими возможностями системы радиомониторинга, а также порядком использования РЭС и ВЧУ на территории Республики Узбекистан.
Кроме этого, участниками семинара было подробно изучено «Положение о взаимодействии министерств и ведомств при организации контроля за соблюдением порядка приобретения (передачи), реализации и (или) установки (строительства), эксплуатации на территории Республики Узбекистан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств», утверждённое Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №801 от 22 декабря 2020 года.
В ходе изучения требований вышеуказанного Положения сотрудники СЭМС Сырдарьинской области дали подробные разъяснения о порядке взаимодействия с Государственным налоговым управлением Сырдарьинской области в случаях выявления фактов незаконной реализации РЭС и ВЧУ на территории области. Также была дана информация о том, что изъятые РЭС и ВЧУ сотрудниками Государственного налогового управления Сырдарьинской области, в случае необходимости, могут быть направлены в СЭМС Сырдарьинской области для подготовки экспертного заключения. В свою очередь, сотрудники СЭМС Сырдарьинской области должны будут не позднее трех дней со дня предoставления РЭС и ВЧУ оформить акт технической экспертизы по установленной форме. При этом расходы, связанные с подготовкой заключения технической экспертизы, должны быть возмещены за счёт средств Государственного налогового управления Сырдарьинской области.
В ходе проведения учебного семинара сотрудники Государственного налогового управления Сырдарьинской области получили подробные ответы на все интересующие их вопросы.