Samarqandda bo‘lib o‘tadigan Davlat xizmatlari forumiga tayyorgarlik doirasida brifing tashkil etildi
Joriy yilning 23 – 25-iyun kunlari Samarqand shahrida BMT Iqtisodiy va ijtimoiy masalalar bo‘yicha Boshqarmasi (UN DESA), Raqamli texnologiyalar vazirligi va Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi hamkorligida BMT Davlat xizmatlari forumi (UN Public Service Forum –2025) bo‘lib o‘tadi.
Ushbu nufuzli xalqaro tadbir BMT Davlat xizmati kuni munosabati bilan tashkil etiladi va uning ochilish marosimi Samarqanddagi “Silk Road Samarkand” majmuasida o‘tkaziladi.
Forum 2030-yilgacha bo‘lgan kun tartibi hamda Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishishda davlat sektori imkoniyatlarini kengaytirish, uning inson kapitali va texnologik salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan.
Forum doirasida dunyoning turli mamlakatlaridan vazirlar, yuqori lavozimli davlat xizmatchilari, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, fuqarolik jamiyati va ilmiy-akademik doira vakillari, IT kompaniyalar hamda innovatsiya yetakchilari ishtirok etadilar.
Joriy yilning 16-aprel kuni Nyu-York shahridagi BMT Bosh qarorgohida yig‘ilish tashkil etilib, unda Samarqand shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan BMT Davlat xizmatlari forumiga tayyorgarlik ishlari va O‘zbekistonda IT sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar yuzasidan taqdimot bo‘lib o‘tgan edi.
Ushbu forumga tayyorgarlik ishlarini davom ettirish maqsadida bugun, 23-aprel kuni Raqamli texnologiyalar vazirligi Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi bilan hamkorlikda O‘zbekistondagi xorijiy davlatlar diplomatik vakolatxonalari va xalqaro tashkilotlar rahbariyati uchun brifing o‘tkazildi.
Brifingda O‘zbekistonda davlat xizmati, elektron hukumat va raqamlashtirish sohalaridagi yutuqlar, amalga oshirilayotgan islohotlar, shuningdek, UN Public Service Forum – 2025 tadbiriga tayyorgarlik ishlari bo‘yicha taqdimotlar namoyish etildi.
Shuningdek, forum doirasida yuqori darajadagi plenar sessiyalar, amaliyotga asoslangan seminarlar, milliy keyslar va mamlakat tajribasini xalqaro maydonda taqdim etish rejasi ta’kidlandi. Tadbir ishtirokchilari xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, BMT doimiy vakolatxonalari va boshqa davlatlar delegatsiyalari bilan o‘zaro hamkorlikni kengaytirish masalalarini ham muhokama qildilar.
Forum keng qamrovda o‘tkazilayotganligi sababli davlat tashkilotlari, ilmiy doiralar, IT-industriya va fuqarolik jamiyati uchun muhim xalqaro muloqot maydoniga aylanishi ta’kidlandi.
Samarqand shahrida ushbu yirik forumning o‘tkazilishi O‘zbekistonning global darajadagi obro‘-e’tibori ortib borayotganining yorqin isbotidir. Shu bilan birga, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan raqamli islohotlar Markaziy Osiyodagi ilg‘or tajriba sifatida xalqaro maydonda munosib taqdim etiladi.

23–25 июня 2025 года в Самарканде состоится Форум государственной службы ООН «UN Public Service Forum – 2025», организуемый совместно Департаментом ООН по экономическим и социальным вопросам (UN DESA), Министерством цифровых технологий Республики Узбекистан и Агентством по развитию государственной службы.
Это авторитетное международное мероприятие будет приурочено ко Дню государственной службы ООН. Торжественное открытие форума пройдет в комплексе «Silk Road Samarkand».
Форум будет посвящен вопросам расширения потенциала государственного сектора, укрепления человеческого капитала и технологических возможностей для достижения Повестки дня на период до 2030 года и целей устойчивого развития (SDGs).
В мероприятии примут участие министры, высокопоставленные должностные лица, представители международных и региональных организаций, гражданского общества и академических кругов, а также руководители ведущих IT-компаний и лидеры в области инноваций.
В рамках подготовки к форуму 2025 года 16 апреля 2024 года в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке состоялась встреча, на которой были представлены планы проведения форума в Самарканде и реформы в области цифровых технологий в Узбекистане.
23 апреля был проведен брифинг, посвященный форуму, для руководителей иностранных дипломатических миссий и международных организаций, организованный Министерством цифровых технологий и Агентством по развитию государственной службы.
В ходе брифинга были представлены достижения Узбекистана в сферах государственной службы, электронного правительства и цифровизации, текущие реформы, а также подробности подготовки к предстоящему форуму.
Кроме того, была объявлена программа форума, предусматривающая проведение пленарных сессий высокого уровня, практических семинаров, презентацию национальных кейсов и опыта страны на международной арене. Участники мероприятия обсудили развитие международного сотрудничества, расширение взаимодействия с постоянными миссиями ООН и делегациями различных государств.
Комплексная организация форума обеспечит его роль в качестве значимой международной площадки для диалога между государственными учреждениями, научным сообществом, IT-отраслью и гражданским обществом. Проведение форума в Самарканде станет наглядным подтверждением растущего международного престижа Узбекистана. Вместе с тем, цифровые реформы, проводимые в стране, будут представлены мировому сообществу в качестве передового опыта в Центральной Азии.