2022-yil 1-noyabr kuni Andijon viloyati Elektromagnit moslashuv xizmati xodimlari o‘rtasida navbatdagi texnik o‘quv soati o‘tkazildi. Texnik o‘quv soati mavzusi: GPS global navigatsiya tizimi bo‘lib, bunda tizimni yaralish tarixi va qo‘llaniladigan texnologiyalar haqida atroflicha tushunchalar berib o‘tildi.
GPS qisqartmasi – ingliz tilida “Global Positioning System” deb nomlangan bo‘lib, u “Global joylashishni aniqlash tizimi” degan ma’noni bildiradi.
GPS tizimi 1973-yilda AQSh Mudofaa vazirligi tomonidan yaratilgan va dastlab harbiy operatsiyalar uchun ishlatilgan, ammo 1980-yillardan boshlab AQSh hukumati fuqarolarga ushbu navigatsiya tizimidan foydalanishga ruxsat bergan.
Global joylashishni aniqlash tizimi fazodagi sunʼiy yoʻldoshlar asosida taʼminlab berilgan sunʼiy yoʻldoshli global navigatsion tizim boʻlib, Yer sayyorasida va uning atrofida boʻlgan joylardagi vaqt va geografik koordinatani aniqlash imkonini beradi. GPS ob-havo sharoitidan qatʼi nazar, berilgan nuqta atrofida to‘g‘ri chiziqda 4 ta GPS sunʼiy yo‘ldoshi ko‘rinadigan joyda ishlashi mumkin.
Dunyo bo‘yicha ko‘plab rivojlangan mamlakatlar GPS joylashishini aniqlash tizimlarining analoglarini ishlab chiqishmoqda. Rossiya Federatsiyasi “Glonass”, Yevropa ittifoqi “Galileo” va Xitoy Xalq Respublikasininig “BeiDou” tizimini ishga tushirgan.
GPS tizimi faoliyati uchun 24 ta sun’iy yoʻldosh kerak bo‘ladi. Birinchi sun’iy yoʻldosh 1978-yilning fevral oyida fazoga uchirilgan. Hozirda GPS tizimining 32 ta sun’iy yoʻldoshi mavjud. Sun’iy yoʻldoshlar dengiz sathidan 20 180 km balandlikda joylashgan bo‘lib yerni 12 soat davomida bir marotaba aylanib chiqadi. Radioto‘lqin uzatish chastotasi L1-1575,42 MGs va L2-1227,6 MGs.
Albatta bu kabi texnik o‘quv soatlari xodimlarning malakasini oshirishda beqiyos o‘rin tutadi. O‘quv soati oxirida Andijon viloyati EMMX xodimlari tomonidan bu kabi mavzularni yanada ko‘proq va chuqurroq o‘rganish takliflari kiritildi.

В СЭМС Андижанской области проведено техническое обучение по теме «GPS-Глобальная система позиционирования».
1 ноября 2022 года было проведено очередное техническое обучение в Службе электромагнитной совместимости Андижанской области. Тема технического обучения: GPS — глобальная навигационная система, в которой были рассмотрены такие вопросы как история создания системы и используемые технологии для эффективной работы этой системы.
GPS - это аббревиатура названия глобальной навигационной спутниковой системы определения местоположения Global Positioning System.
Система GPS была создана в 1973 году Министерством обороны США и первоначально использовалась для военных операций, но с 1980-х годов правительство США разрешило гражданам пользоваться этой навигационной системой.
GPS — это спутниковая глобальная навигационная система, основанная на спутниках в космосе, которая предоставляет время и географические координаты мест на планете Земля и вокруг нее. GPS может работать, когда 4 спутника GPS видны по прямой линии вокруг заданной точки, независимо от погодных условий.
Многие развитые страны мира разрабатывают аналоги систем GPS-позиционирования. Российская Федерация запустила систему «Глонасс», Европейский Союз «Галилео» и Китайская Народная Республика «Бейдоу».
Для работы системы GPS требуется 24 спутника. Первый спутник был запущен в феврале 1978 года. В настоящее время существует 32 спутника системы GPS. Спутники расположены на высоте 20 180 км над уровнем моря и совершают один оборот вокруг Земли каждые 12 часов. Частота отправки радиосигналов L1-1575,42 МГц и L2-1227,6 МГц.
Безусловно, такие технические обучения играют неоценимую роль в повышении квалификации сотрудников. В заключительной части технического обучения сотрудники СЭМС Андижанской области внесли предложения по дальнейшему и углубленному изучению подобных тем.